Upał nie daje już żyć. Ponad 46 stopni. Ludzie mają dość. Morderczy żar w regionie

Wpis o wysokich temperaturach. W pierwszej części wpisu zajmę się odległymi regionami Świata. W części drugiej sprawdzę prognozy dla Polski. Podczas gdy upał dopiero pojawił się w Polsce na poważnie, są na Świecie regiony w których ludzie mają już dość fali upałów. panujące od wielu tygodniu temperatury powietrza są nie do zniesienia. Tak jest choćby na południu USA oraz w Meksyku. W tych regionach temperatury od wielu dni są bardzo wysokie. Życie codzienne w takich warunkach jest bardzo utrudnione.

Potężny upał w Ameryce

Z bardzo wysokimi temperaturami mamy obecnie do czynienia w Ameryce Centralnej i południowych regionach USA. Poniżej zestawienie 10 najcieplejszych miejsc regionu za ostatnią dobę.

Silny upał w Ameryce
Upał w Meksyku i USA jest bardzo silny

Widzimy, że w Meksyku są regiony, w których temperatura przekracza 46 stopni Celsjusza. Wszystko przez napływ bardzo gorących mas powietrza z południa ze zwrotnikowych regionów Ameryki Południowej. Powietrze to czerpie dodatkowo sporo wilgoci z gorących wód Zatoki Meksykańskiej, przez co powietrze charakteryzuje się nie tylko bardzo wysoką temperaturą, ale i wilgotnością. Podczas gdy w Meksyku temperatury dochodzą do 44-46 stopni Celsjusza, silny upał panuje również na południu USA. Tutaj również temperatury zbliżają się do 43-44 stopni Celsjusza.

Ludzie mają dość

Oczywiście, upał w Meksyku, czy na południu USA to nic nadzwyczajnego. Jednak w tym roku pograniczne Stanów Zjednoczonych i Meksyku wyjątkowo omijają jakiekolwiek opady. Podczas gdy potężne burze i nawałnice przechodzą przez północne regiony Teksasu, czy Arizony, na granicy deszcz nie pada prawie wcale. Podobnie jak w Meksyku, gdzie susza zaczyna być katastrofalna.

Upał i brak opadów przyczyną suszy w regionie
Upał i brak opadów. Susza w Meksyku i Teksasie

Powyżej mapa sum opadowych na przyszłych kilka dni. Widać, że na południowym wschodzie USA pojawią się opady i burze. Mieszkańcom południa oraz Meksykanom nadal żyć (a właściwie bytować) w warunkach ekstremalnie wysokich temperatur i braku wody. W Meksyku, lokalne władze ograniczają dostęp do wody, co zaczyna spotykać się z coraz większym niezadowoleniem społeczeństwa. W krajach Ameryki Łacińskiej nie trudno o zamieszki, nawet na skalę ogólnokrajową.

Upał również w Polsce

We wtorek rozpoczęliśmy krótką, lecz intensywną falę upałów w Polsce. Już wczoraj termometry na zachodzie Polski wskazywały będą ponad 30 stopni Celsjusza. Najwyższe temperatury powietrza panowały na zachodzie Polski.

Upał od wtorku w Polsce
Upał od wtorku w Polsce

Po południu na zachodzie kraju wystąpiły wczoraj burze. Nie powinny być to jednak jeszcze niszczące nawałnice, jakie prawdopodobnie czekają nas na koniec tygodnia. Dziś w godzinach popołudniowych zagrzmieć może w całej Polsce, jednak zjawiska burzowe moga być bardzo intensywne. O tym jednak w innych wpisach pogodowych. Wróćmy jednak do temperatur powietrza. W środę upał już niemal w całym kraju, choć pamiętajmy o burzach, które lokalnie obniżały będą temperatury powietrza.

Upał zacznie ustępować na koniec tygodnia
Upał zacznie ustępować pod koniec tygodnia

Bardzo ciepły będzie również czwartek, choć na wschodzie burze znów będą obniżały temperatury powietrza. Upał ustępować zacznie w piątek, kiedy to z zachodu do kraju wkroczy chłodny front atmosferyczny. Wypchnie on gorące masy powietrza, a towarzyszyć temu zjawisku będą silne burze. Możliwym jest, że piątek przyniesie nam pierwszy w tym roku układ MCS nad Polską.