Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Synoptycy IMGW apelują. Mapy ostrzeżeń na 21-22 czerwca całe w czerwieni. Niebezpieczna w pogoda w kraju

Alerty IMGW. Ostrzeżenia przed upałem i burzami


Za nami groźna doba w pogodzie. Jednak przed nami kilkadziesiąt godzin, które przyniosą nam jeszcze groźniejsze zjawiska pogodowe. Synoptycy IMGW ostrzegają. Przed nami niebezpiecznie wysokie temperatury powietrza, a także niszczące burze i nawałnice.

Alerty IMGW odnośnie burz i nawałnic

Dzisiejsza doba przyniesie nam groźne zjawiska pogodowe nad Polską. Nad krajem przesuwał będzie się system frontów atmosferycznych. W połączeniu z napływem gorących, zasobnych w wilgoć mas powietrza przyniesie to doskonałe warunki do rozwoju burz i nawałnic. Synoptycy IMGW wydali odpowiednie ostrzeżenia dla wielu regionów kraju.

Ostrzeżenia IMGW na środę 21 czerwca
Alerty IMGW przed burzami i upałem

Cały zachód Polski na powyższej mapie zaznaczony jest kolorem pomarańczowym. Oznacza to, że wydane zostały alerty 2 stopnia. Ostrzeżenia obowiązują od środy od 8 rano do godziny 7.30 w czwartek. Ostrzeżenia IMGW dotyczą przede wszystkim silnych burz i nawałnic, które podczas dzisiejszej doby przetaczają się i będą przetaczały na zachodzie i w centrum Polski. Najgroźniejszych zjawisk burzowych spodziewamy się w godzinach popołudniowych, jednak burze w Polsce występują już od rana, co również jest zgodne z okresem obowiązywania alertów pogodowych.

IMGW wydało poprawne ostrzeżenia. Burze od rana w kraju
Poprawne ostrzeżenia IMGW. Burze od rana w Polsce

W kolejnych godzinach bardzo groźnej pogody spodziewamy się na terenie prawie całej Polski. Podczas gdy na wschodzie burze pojawić mogą się dopiero późnym popołudniem i w nocy, cały zachód i centrum kraju nawiedzą dziś silne nawałnice, które lokalnie mogą mieć niszczącą siłę. Sprawdź gdzie jest burza nad Polską.

IMGW ostrzega. Nie tylko burze, ale i upał

Na powyższej mapie ostrzeżeń drugi stopień IMGW wydało także w kontekście wysokich temperatury powietrza.

Upał w Polsce w środę 21 czerwca 2023
Wysokie temperatury powietrza w Polsce

Powyżej mapa z prognozą temperatury. Widać tu temperatury powyżej 30 stopni. Upał w Polsce dotyczy regionów zachodnich i centralnych. Na wschodzie Polski będzie gorąco, jednak temperatury w dzień nie powinny przekroczyć 28 stopni Celsjusza. Do wysokich temperatur powietrza dodać musimy również bardzo dużą wilgotność powietrza. Pogoda dziś w Polsce będzie bardzo nieprzyjazna.

Burze i nawałnice w Polsce również w kolejnych dniach

W środę nad Polską przemieszcza się system frontów atmosferycznych. Groźne burze powstaną na lokalnych zbieżnościach wiatru. Jednak synoptycy IMGW ostrzegają przed burzami również w kolejnych dniach. W czwartek groźna pogoda panować będzie we wschodniej połowie kraju. Nawałnice prawdopodobnie nie będą tak silne jak w środę, jednak nadal spodziewać musimy się groźnej pogody.

Silne burze w Polsce do końca tygodnia

Podczas gdy burze w czwartek powinny cechować się mniejszym natężeniem, tak w piątek znów spodziewajmy się burz i nawałnic w Polsce. IMGW na ten moment wydało na piątek ostrzeżenia 1 stopnia, jednak wydaje mi się, że stopień zagrożenia burzami w piątek podniesiony zostanie do stopnia 2. Nad Polskę nasunie się kolejny front, który wraz z płytkim niżem będą katalizatorem do wystąpienia bardzo groźnych zjawisk burzowych w kraju.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk