15 stycznia 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Sztorm Alex już uderzył. Wiatr w Europie nawet 185 km/h

Mieszkańcy zachodniej Europy zmagają się z bardzo silnym wiatrem. Sztorm Alex przynosi bardzo silną wichurę na Wyspami Brytyjskimi, a obecnie na zachodzie Francji i północy Hiszpanii.

Na wyspie Belle-Île-en-Mer u wybrzeży Bretanii siła wiatru osiągnęła 185 km/h. To niszczący wiatr o sile huraganu kategorii drugiej. Wiatr wiejący z taką siłą jest bardzo rzadko notowany w Europie (poza Islandią).

Bardzo silne porywy wiatru wystąpiły minionej doby również w innych miejscach we Francji. Aż na 10 stacjach pomiarowych zanotowano wiatr przekraczający 100 km/h. Wiatr wiejący z z taką siłą z łatwością wyrywa drzewa i uszkadza zabudowania.

Silny, niszczący prognozowany jest w regionie do jutrzejszego poranka. Następnie wichura wkraczając w głąb lądu osłabnie. Jednak w weekend we Francji, czy Austrii nadal wiało będzie w porywach do 100 km/h. Równie mocnego wiatru spodziewać się możemy w Polsce. Już od godzin popołudniowych w piątek strefa silnego wiatru wkroczy do kraju z zachodu i południowego zachodu. W nocy z piątku na sobotę porywy wiatru osiągać mogą nawet 80 km/h. Bardzo wietrznie będzie w Polsce również w sobotę. Na południu kraju prognozowany jest halny. Siła wiatru w górach przekraczać może w sobotę 130 km/h. Wiatr w niedzielę ograniczał się będzie do regionów wschodnich Polski, by w niedzielne popołudnie strefa silnego wiatru opuściła nasz kraj.

Podsumowując, czeka nas bardzo dynamiczny okres w pogodzie. Zarówno mieszkańcy Europy Zachodniej, jak i u nas w Polsce spodziewamy się bardzo wietrznej, groźnej pogody. Uważajcie na siebie w najbliższych dniach.