Tęgi mróz i oblodzenie pojawi się nagle w Polsce. Spadki temperatury poniżej -15°C. Potem znów ocieplenie

Tęgi mróz na moment pojawi się w Polsce. Realne są na południu spadki temperatury nocami poniżej -15°C. Potem znów ocieplenie i wzrost dynamiki w pogodzie. Sprawdzamy, jak wyglądają najnowsze wyliczenia na koniec bieżącego i początek przyszłego tygodnia.

Tęgi mróz wystąpi w Polsce. Potem czeka nas ocieplenie

Środa przyniosła w Polsce dwucyfrowe dodatnie wartości w ciągu dnia. Najcieplej było miejscami na południu, południowym-zachodzie i zachodzie kraju. Temperatura na wysokości 2 metrów przekroczyła 10°C. Poniżej tabela z danymi pomiarowymi za wczorajszy dzień.

Tęgi mróz i oblodzenie pojawi się nagle w Polsce. Spadki temperatury poniżej -15°C.  Potem znów ocieplenie

Tęgi mróz pojawi się w Polsce. Na południu spadki dwucyfrowe nocami

Jeszcze czwartek przyniesie tak wysokie temperatury w Polsce. Od piątku czeka nas postępujące ochłodzenie. Weekend przyniesie mróz w wielu regionach naszego kraju. W górach i na obszarach podgórskich prognozowane są nawet spadki temperatury poniżej -15°C. Pod warunkiem, że pojawią się rozpogodzenia. Może to być tęgi mróz.

Sytuacja synoptyczna na 11.02.2022, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych

Tęgi mróz i oblodzenie pojawi się nagle w Polsce. Spadki temperatury poniżej -15°C.  Potem znów ocieplenie

Ochłodzenie przyniesie wypełniający się atlantycki niż, w jego tylnej części szerokim strumieniem spłynie zimne powietrze pochodzenia arktycznego z północnego-zachodu. Dodatkowo po przejściu frontu chłodnego rozbuduje się wędrowny wyż na skutek osiadania chłodniejszego powietrza, wystąpi chwilowe uspokojenie w pogodzie i dużo słońca. Możliwe jest lokalnie oblodzenie dróg i chodników po zachodzie słońca. Tęgi mróz w weekend będzie krótki i miejscowy.

Prognozowana maksymalna temperatura powietrza na 10.02.2022, 14Z według modelu ICON

pogoda. maksymalna temperatura powietrza w polsce, w czwartek

Głęboki niż przyniósł napływ ciepła, ale sprowadzi także w swojej tylnej części chłód znad Arktyki

Kilka dni temu opisywaliśmy wyjątkowo głęboki cyklon, który znajdował się na początku tygodnia na południe od Grenlandii. Następnie przesunął się w stronę Islandii, gdzie stopniowo zaczął się wypełniać i skierował się nad Skandynawię. Należy wspomnieć, że w kulminacyjnej fazie swojej aktywności, za sprawą wyjątkowo silnego prądu strumieniowego, niż baryczny pogłębił się w szybki i intensywny sposób. Ciśnienie atmosferyczne w centrum tego wiru niżowego obniżyło się do 929 hPa. Towarzyszyły mu dobrze wykształcone strefy frontowe z opadami atmosferycznymi w różnej formie. W przedniej części niżu obserwowaliśmy intensywną adwekcje ciepła w ciepłym wycinku niżu. Natomiast w tylnej silny spływ chłodu znad Arktyki, który zaznaczy się głównie na wyższych poziomach izobarycznych. Tęgi mróz wystąpi głównie w górach i na obszarach podgórskich.

Prognozowane odchylenie temperatury na 13.02.2022, 00Z według modelu GEM, biorąc pod uwagę okres referencyjny 1981-2010 r.

Tęgi mróz i oblodzenie pojawi się nagle w Polsce. Spadki temperatury poniżej -15°C.  Potem znów ocieplenie

W czwartek o poranku ze zdjęć satelitarnych, danych ze stacji synoptycznych wynika, że niż o imieniu „SAREI” znajduje się w rejonie Szkocji i przesuwa się nad Morze Północne. Ciśnienie atmosferyczne w jego centrum przekracza 1000 hPa. Oznacza to, że niż szybko się wypełnia, a w najbliższych dniach całkowicie zaniknie w rejonie Bałtyku. Przyniósł on do Europy Zachodniej i Środkowej silną adwekcje ciepłej masy powietrza. Dlatego w wielu regionach zapanowały wiosenne temperatury. Już od jutra obserwować będziemy postępujące szybko ochłodzenie. W tylnej części niżu zanikającego niżu spłynie z wysokich szerokości geograficznych powietrze pochodzenia arktycznego. Pojawią się miejscami opady śniegu, deszczu ze śniegiem, krupy śnieżnej. Wzrośnie również prędkość wiatru, nie będzie on jednak o skali wichury na nizinach.

Analiza sytuacji synoptycznej według DWD na 10.02.2022, 06 UTC dla Europy i obszarów przyległych

Tęgi mróz i oblodzenie pojawi się nagle w Polsce. Spadki temperatury poniżej -15°C.  Potem znów ocieplenie

Mróz powróci do wielu regionów Polski już w nocy z piątku na sobotę

Już noc z 11/12 lutego 2022 przyniesie do Polski powrót mrozu. Sprzyjać ma temu niewątpliwie adwekcja chłodu w tylnej części szybko zanikającego atlantyckiego niżu oraz rozpogodzenia w suchszej masie. Ochłodzenie będzie krótkie i niezbyt intensywne. Na nizinach spadki temperatury poniżej zera wystąpią w weekend tylko nocami i o poranku. Za dnia oczekujemy wartości na lekkim plusie. Największe spadki temperatury są prognozowane w nocy z soboty na niedzielę.

Prognoza sytuacji synoptycznej na 12.02.2022, 00 UTC dla Europy i rejonów przyległych

ochłodzenie i rozbudowa wyżu

Na południu największy mróz

Szczególnie dużych spadków temperatury oczekujemy na południu kraju, ale miejscami lekki mróz może pojawić się na przeważającym obszarze Polski. Z prognoz modeli numerycznych wynika, że tęgi mróz jest możliwy po zachodzie słońca w Małopolsce, Śląsku oraz miejscami w woj. podkarpackim oraz gdzieniegdzie na Ziemi Świętokrzyskiej.

Sytuacja synoptyczna na 12.02.2022, 12 UTC dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych

wędrowny wyż w polsce

Z uwagi na lokalne ukształtowanie terenu, największego mrozu spodziewamy się w kotlinach górskich, gdzie zimne i ciężkie powietrze będzie mieć sprzyjające warunki do osiadania w obniżeniach terenu. Tęgi mróz wystąpi. Dużo zależeć będzie m.in od skali i długości rozpogodzeń, siły wiatru w tej części kraju. Realne są spadki temperatury do -19°C/-13°C. Będzie więc to tęgi mróz. Zwłaszcza w drugiej części nocy i nad ranem.

Wyliczana temperatura na 13.02.2022, 06 UTC według GEM dla wysokości 2 metrów

Tęgi mróz i oblodzenie pojawi się nagle w Polsce. Spadki temperatury poniżej -15°C.  Potem znów ocieplenie

Prawdopodobnie od niedzieli obserwowane będzie stopniowe ocieplenie w naszej części Europy. Ochłodzenie będzie więc krótkie, ale objawi się wystąpieniem mrozu w wielu regionach Polski. Jeszcze tylko noc z niedzieli na poniedziałek powinna przynieść miejscami niewielki mróz.

Wyliczana temperatura na 14.02.2022, 06 UTC według kanadyjskiego modelu GEM

niska temperatura

Przyszły tydzień zapowiada się z powrotem cyrkulacji strefowej. Wędrowny wyż zacznie szybko ustępować miejsca kolejnym atlantyckim wirom niżowym, które wchodzić będą w skład wyjątkowo aktywnej cyrkulacji zachodniej. Często występować będą opady, burze, a nawet duże wahania ciśnienia, mogą pojawić się wiatry o skali wichury. Nie spodziewamy się przełomie 2 i 3 dekady lutego tęgich mrozów.

Sytuacja synoptyczna na 13.02.2022, 12 UTC dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych

powrót strefowej cyrkulaci

Wkrótce więcej informacji o dynamicznej pogodzie w kolejnych tygodniach lutego