Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Temperatura do 49 stopni. Piekielny żar z nieba leje się nawet na miliard ludzi

Temperatura jest piekielna. Żar leje się z nieba na miliard ludzi

Tegoroczna wiosna jest piekielnie gorąca w regionie Indii, czy Pakistanu. Szacuje się, że nawet miliard ludzi w ostatnich dniach bytuje w temperaturach przekraczających 40 stopni Celsjusza. Kwiecień przyniósł kolejne rekordy temperatury. Maj rozpoczął się równie upalnie i nic nie wskazuje na to, by piekielny żar miał odpuścić. Według prognoz temperatura w regionie w kolejnych dniach nadal przekraczać będzie nawet 45 stopni Celsjusza.

Mordercza temperatura w Indiach i regionie

Oczywiście, można się spierać, że temperatura na powyżej 40 stopni w regionie Indii, czy Pakistanu to rzecz całkowicie normalna. Nie do końca. W kwietniu w Pakistanie, czy Indiach tak gorąco nie było od ponad 100 lat. Przypomnijmy, że temperatura w regionie sięgnęła w kwietniu 47.5 stopni Celsjusza. To potężny upał zagrażający zdrowiu i życiu ludzi.

Mordercza temperatura w Indiach

Patrząc na tą prognozę można naprawdę się przerazić. Widać, że potężna fala upałów jaka dotyka region Indii nie zamierza odpuścić. Prognozy na kolejne dni są równie groźne. Praktycznie co dzień upał sięgać ma prawie pięćdziesięciu stopni Celsjusza. Biorąc pod uwagę jak gęsto zaludnione są Indie, czy Pakistan oraz nie najwyższe lekko mówiąc standardy higieniczne w obu krajach, tak wysokie temperatury mogą nieść w regionie bardzo realne zagrożenie dla życia ludzi. Przypomnijmy, że podczas pamiętnej fali upałów w roku 2018 śmierć w wyniku upału poniosło tysiące ludzi. Miejmy nadzieję, że obecnie rozpoczynający się okres najwyższych temperatur w regionie nie będzie aż tak tragiczny w skutkach.

Przeczytaj również: Załamanie pogody w Polsce 5-6 maja. Możliwe silne burze

Coraz wyższa temperatura również w Europie

Pozytywnie, choć nie aż tak drastycznie gorąco wyglądają prognozy temperatury dla Europy. Po kontynencie rozlewać zaczyna się zwrotnikowe ciepłe powietrze. Więcej o możliwym upale w Europie i Polsce napiszę jutro z rana. Tutaj zobaczmy jak wyglądają prognozy temperatury dla naszego kontynentu.

Widać, że praktycznie z każdym dniem temperatura w Europie będzie rosła. Powyższa animacja pochodzi z map dostępnych w serwisie wxcharts.com. Widać tutaj, że coraz cieplej robiło będzie się na coraz znaczniejszym obszarze Europy. Upał zawita do Hiszpanii, czy Portugalii już w przeciągu najbliższych dni. W kolejnych dniach, zwłaszcza w pierwszej części przyszłego tygodnia coraz cieplej robiło będzie się również we Francji, Niemczech, a następnie w Europie Centralnej. Ocieplenie, które przed nami zakończy się gwałtowną zmianą pogody w drugiej części przyszłego tygodnia.

Gorąco również w pasie od Afryki po Bliski Wschód

Na koniec słów kilka o wysokich wartościach temperatury w innych regionach Świata. Bardzo gorąco, upalnie wręcz jest w pasie od zwrotnikowych regionów Afryki po Bliski Wschód.

Wysoka temperatura w pasie od Afryki po Bliski Wschód

Widać, że w wymienionych regionach temperatura również jest bardzo wysoka. W Państwach na północ od równika w Afryce słupki rtęci sięgają 46 stopni Celsjusza. Równie gorąco jest choćby w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Miałem „przyjemność” przebywać w tym regionie przy temperaturach powyżej 40 stopni. Jest to „przyjemność” dość wątpliwa. Zaduch panuje tam straszny. A to dopiero początek okresu z najsilniejszymi upałami na Bliskim Wschodzie. Uwielbiam upał, jednak to co dzieje się obecnie na Bliskim Wschodzie, czy w Indiach przekracza już granice komfortu.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk