Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Tornado okazało się niszczące w zasięgu burzy. Zrywało dachy, wyrywało drzewa z korzeniami. Mamy wideo żywiołuTornado pojawiło się ubiegłej doby na obszarze Francji. Silny wiatr zrywał dachy, wyrwał drzewa z korzeniami i blokował drogi. W artykule ukazujemy wideo przedstawiające skutki groźnego zjawiska atmosferycznego.

Groźna pogoda na zachodzie Europy

W niedzielę 17 września 2023 r. tornado zerwało dachy z kilku budynków gospodarczych i domów w pobliżu francuskiego Ernée w północno-zachodniej części Mayenne. Na miejsce zdarzenia przybyła żandarmeria i straż pożarna. Na szczęście nikt nie został ranny ani też nie zginął.

Tornado utworzyło się w pobliżu Ernée w północno-zachodniej części Mayenne w niedzielę 17 września. Na zdjęciach nakręconych przez Météo Mayenne widać lej schodzący z dużej chmury za domami. Na miejscu było około dziesięciu żandarmów i strażacy. Ucierpiały szczególnie trzy miejscowości między Ernée i Saint-Pierre-des-Landes. Są to Le Poirier, La Souvate i Merole.

Uszkodzenia odnotowano na kilku farmach. Dachy kilku budynków gospodarczych zostały zerwane przez silny wiatr. Nie odnotowano żadnych obrażeń u ludzi.

W niedzielę 17 września 2023 r. w Ernée, Juvigné i Saint-Pierre-des-Landes, w północno-zachodniej części Mayenne, utworzyło się tornado. Według straży pożarnej nie było rannych, ale szkody były rozległe. Wiele drzew zostało przewróconych i wyrwanych z korzeniami, a dachy domów i gospodarstw zostały uszkodzone.

tornado we Francji i silne burze na Europie Zachodniej
Tornado we Francji i silne burze na terenie Europy Zachodniej


Według Keraunos, francuskiego obserwatorium tornad i gwałtownych burz, tornado uformowało się między 17:30 a 17:45 „na południowym skraju małej, ale momentami bardzo aktywnej komórki burzowej w niedzielne popołudnie”.

tornado w Francji
Tornado na obszarze Francji

Od godziny 16:00 w niedzielne popołudnie francuska służba meteorologiczna, czyli Météo France umieściła departament w żółtym alercie z powodu burz i ryzyka lokalnych silnych opadów burzowych.

W niedzielę po południu w zachodniej części Mayenne zaobserwowano tornado. Zdjęcia i filmy wykonane przez okolicznych mieszkańców robią wrażenie.

Silne burze i tornado we Francji

Groźne tornado uwiecznione na wielu filmach przez okolicznych mieszkańców


Chociaż tornada we Francji nie są tak rzadkie, jak mogłoby się wydawać, to bardzo nietypowe jest zobaczyć zjawisko trąby powietrznej tak dobrze uformowane i sfilmowane przez tak wiele osób. Poniższe zdjęcia zostały wykonane z Saint-Pierre-des-Landes krótko przed godziną 17:30 w niedzielę, gdy tornado przemieszczało się w kierunku Ernée we wschodniej części departamentu Mayenne. Szacuje się, że siła tornada w skali Fujity osiągnęła F1-F2.

Tornado uderzyło w niedzielne popołudnie we Francji

Kilkudziesięciu mieszkańców Saint-Pierre-des-Landes, Ernée i Juvigné obserwowało i sfilmowało to zjawisko, czyniąc je jednym z najlepiej zarejestrowanych tornad we Francji. Rzadko zdarza się, aby takie zjawisko było filmowane z tak wielu punktów widzenia. Zdjęcia tornada z Mayenne trafiły na pierwsze strony francuskich mediów w niedzielę wieczorem.

Tornado na obszarze Francji

Powyższe filmy są bez wątpienia najbardziej imponujące. Zostały wykonane zaledwie kilkaset metrów od tornada, które zmierzało w kierunku mi.in miasta Ernée. Zjawisko przecięło drogę drugorzędną.

Według naszych informacji, w północno-zachodniej części Mayenne nadal bez prądu pozostaje prawie 400 domów. Według Enedis energia elektryczna powinna zostać przywrócona do trzech gmin w ciągu dnia w poniedziałek 18 września 2023 r.

Zobacz też: Do kiedy widać lato w prognozach pogody?

Rada miasta Saint-Pierre-des-Landes apeluje do właścicieli generatorów prądu o pomoc rolnikom i handlowcom dotkniętym przerwą w dostawie prądu.

W kolejnych dniach tak gwałtownych zjawisk burzowych nie przewiduje się w Polsce, ale lokalne burze są możliwe w nocy z poniedziałku na wtorek i we wtorek we wschodniej połowie kraju.

Fanipogody.pl

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz