Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Upał jeszcze wróci do Polski. 31-32°C na mapach. Do kiedy widać lato w prognozach pogody?

Upał wróci do Polski. Do kiedy lato w naszym regionie?


W ten niedzielny poranek mam dla Was dobre wieści. Otóż nowe aktualizacje prognoz temperatury znów widzą upał w Polsce. Oczywiście, to będzie już upał wrześniowy, lokalnie trwający godzinkę, dwie w najcieplejszym momencie dnia. Jednak nie zmienia to faktu, że lato nie mówi w Polsce ostatniego słowa. We wpisie sprawdzimy również ile jeszcze w kraju będzie panował taki rodzaj pogody.

Upał w Europie ma się całkiem dobrze

Pomimo drugiej połowy września wysokie temperatury obejmują wiele regionów Europy. Upał panuje na południu, ale i całkiem blisko naszych południowych granic. Spójrzmy na mapę z prognozą temperatury na dzisiejszy dzień.

Upał występuje jeszcze dziś w Europie
Upał występuje jeszcze dziś w Europie

Ponad 30 stopni odnotujemy dziś we Francji i Włoszech. Na Sardynii upał może być dziś silny, a temperatury powietrza przekroczą prawdopodobnie 36 stopni Celsjusza. Bardzo wysokie temperatury panują obecnie również w regionie Węgier. Tutaj również termometry pokażą dziś ponad 30 stopni. Ciepły dzień przed nami również w Polsce. Upał co prawda nie wystąpi, jednak o niedzieli spokojnie możemy mówić jako o dniu gorącym w wielu regionach.

Niecodzienny scenariusz pogodowy dla Europy. Gorąco na wschodzie

Przyzwyczajeni jesteśmy do scenariusza, że to raczej zachodnia i południowa Europa, to regiony w których występują wyższe temperatury powietrza. Tymczasem spójrzmy na prognozę temperatur na sobotę 23 września 2023.

Upał we wschodniej Europie w kolejnych dniach września
Upał w kolejnych dniach we wschodniej Europie

Jak widzimy, bardzo ciekawie prezentują się prognozy temperatury na kolejne dni dla Europy. Podczas gdy na zachodzie kontynentu zrobi się wręcz „chłodno”, na południowym wschodzie wrześniowy upał stanie się jeszcze bardzo silny. W Bułgarii, Rumunii, czy w części Węgier temperatury w okolicach 20-23 września sięgać mogą nawet 35 stopni Celsjusza. W tym samym okresie w Hiszpanii, Francji, czy wielu regionach Niemiec termometry pokazywały będą zaledwie nieco ponad dwadzieścia stopni powyżej zera. To jednak nie jest tak, że bardzo wysokie temperatury nie pojawią się już na zachodzie kontynentu.

Wysokie temperatury do końca września 2023
Wysokie temperatury do końca września

Powyżej mapa z prognozą temperatury na 30 września. Widzimy, że w upał w Portugalii, czy w Hiszpanii będzie jeszcze silny. Na mapie tej widzimy również, że ostatniego dnia września całkiem ciepło będzie również w Polsce i właśnie na naszym kraju się teraz skupmy. Przeczytaj również: Pierwsze przymrozki w Polsce

Upał jeszcze pojawi się w Polsce we wrześniu

Na początek tej części wpisu zobaczmy animację prognoz temperatury dla Polski do końca września tego roku. Animację przygotowałem na podstawie wyliczeń modelu GFS.

Prognoza temperatury do końca września dla Polski

Bardzo ciepło będzie dziś w kraju. Nie przygotowałem dla Was dziennej prognozy pogody na niedzielę (przeciągnął się ostatni grill w tym roku), jednak niedziela będzie pięknym, słonecznym i przede wszystkim ciepłym dniem. Podobnie zresztą jak pierwszy dzień nowego tygodnia. W poniedziałek upał nie jest wykluczony lokalnie na zachodzie Polski. W większości regionów kraju temperatury przekroczą jutro 25 stopni Celsjusza. We wtorek i środę zrobi się nieco chłodniej, jednak będą to temperatury nadal powyżej 20 stopni Celsjusza. Od czwartku termiczne lato wraca do kraju.

Termiczne lato wróci do Polski na koniec tygodnia
Termiczne lato wróci do Polski

Temperatury na koniec przyszłego tygodnia znów wzrosną. Nie chcę obiecywać, że pojawi się upał, jednak szanse na to są i to całkiem niemałe. Jednocześnie wzrośnie dynamika w pogodzie. Pojawią się opady i silniejszy wiatr. To jednak temat na oddzielny wpis. Tutaj pozostańmy przy temperaturach powietrza. Poniżej prognoza temperatury na ostatni dzień września.

Prognoza temperatury na ostatni dzień września
Prognoza temperatury na ostatni dzień września

Widzimy, że ostatni dzień września w prognozach nadal wygląda na bardzo ciepły. Oczywiście im dalej w drugą połowę września, tym opadów i krótkich incydentów z ochłodzeniem będzie więcej. Jednak pojawiały będą się jeszcze dni bardzo ciepłe, a nawet gorące, czego przykładem jest właśnie powyższa mapa. Lato nas jeszcze nie opuści. To świetna wiadomość dla miłośników ciepła (takich jak ja).

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk