Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Przymrozek pojawił się w Polsce. Blisko -1.5°C o świcie. Wiemy, gdzie było najzimniej ubiegłej nocy i o porankuPrzymrozek pojawił się w Polsce. Wiemy, gdzie była zmierzona najniższa temperatura zmierzona na wysokości 2 metrów.

Przymrozek nie wystąpił oficjalnie na żadnej stacji IMGW

Ubiegła noc była jedną z najchłodniejszych od początku września 2023. Na stacji synoptycznej w Białymstoku zmierzono 2°C przy gruncie, lecz lokalne ekstrema nie zostały odnotowane przez stacje synoptyczne i automatyczne wchodzące w skład sieci pomiarowo-obserwacyjnej IMGW. Najcieplej ubiegłej nocy było głównie na zachodzie, północnym-zachodzie.

Temperatura minimalna na wysokości 5 cm w nocy z 15.09.2023 / 16.09.2023 r. od 20:00-08:00 czasu urzędowego

zimno w kraju
Przymrozek nie wystąpił na żadnej stacji IMGW w Polsce. Mapa: CMM IMGW

Niewiele cieplej było na standardowej wysokości pomiarowej, czyli 2 metrów nad poziomem gruntu. Najchłodniejszą stacją synoptyczną pierwszego rzędu okazały się Kozienice, gdzie w klatce meteorologicznej czujnik temperatury zmierzył 4.2°C. Najcieplej było w Świnoujściu, gdyż odnotowano aż 13.5°C.

Temperatura minimalna na wysokości 2 metrów na okres od 15.09.2023 r. / 16.09.2023 r. według danych ze stacji synoptycznych IMGW-PIB

temperatura w kraju
Temperatura w Polsce niska, ale idzie ocieplenie. Mapa: CMM IMGW

Musimy jednak pamiętać, że lokalny przebieg temperatury w istotny sposób różnić może się od tego, co pokazują nam mapy IMGW i jest to całkowicie naturalne. W miastach będzie cieplej niż poza aglomeracjami miejskimi, natomiast we wszelakich obniżeniach terenu, torfowiskach i tzw. mrozowiskach wartości mogą okazać się znacznie niższe, niż te notowane na stacjach PSHM.

Przymrozek w Polsce spowodowany kilkoma nakładającymi się na siebie czynnikami

Dużym spadkom temperatury sprzyjało kilka czynników. Podstawowym okazuje się utrzymująca od czwartku adwekcja zimnego powietrza polarnomorskiego z północnego-zachodu. Chłodne powietrze w wyżu ma tendencje do osiadania. W obszarach pogodnego nieba, dochodzi do istotnego wypromieniowania ciepła z gruntu do wyższych warstw. Szczególnie w godzinach wieczornych i nocnych, gdy też słabnie wyraźnie prędkość wiatru, a nawet notowana jest cisza.

Zobacz też: Anomalia w pogodzie w Polsce we wrześniu?

Trajektoria wsteczna mas powietrza zdradza nam, że płynęła dziś o poranku do centralnej części Polski masa powietrza z północy i północnego-zachodu. Obszarem źródłowym masy okazują się rejony Grenlandii i Morza Baffina. Po drodze powietrze ogrzewało się i transformowało i po około 5-7 dniach dotarło do naszej części Europy.

Trajektoria wsteczna mas powietrza na 18.09.2023, 06 UTC, uwzględniając trajektorie wsteczne mas powietrza na 950 hPa i 850 hPa i 700 hPa dla Warszawy

przymrozek nad Polską
Przymrozek spowodowany adwekcją masy polarnomorskiej z domieszką arktycznego

Stacje IMGW nie odnotowały ujemnej temperatury przy gruncie, ale inaczej było na prywatnych stacjach, które posiadają skalibrowane czujniki i są poprawnie ulokowane. Poniższy wykres przedstawia nam przebieg temperatury i wilgotności w profesjonalnej osłonie pasywnej. Zmierzona temperatura na stacji (PWS) w Białystok-Pietrasze wyniosła 3.1°C na wysokości pomiarowej 2 metrów nad poziomem gruntu. Taki wynik pomiaru uzyskano o godzinie 5:45 czasu lokalnego w sobotę. Niewykluczone, że miejscami było jeszcze zimniej.

Temperatura mierzona na wysokości 2 metrów w osłonie profesjonalnej

Ujemna temperatura przy gruncie na prywatnej stacji Białystok-Pietrasze

Co ciekawe, to jeszcze niższą temperaturę odnotował czujnik umieszczony 5 cm nad powierzchnią czynną, gdzie odnotowano -1.4°C na stacji Białystok-Pietrasze. Dla porównania na oficjalnej stacji IMGW w Białymstoku zmierzono przy gruncie 2°C.

przymrozek w kraju
Przymrozek przy gruncie w Polsce

Temperatura ujemna przy gruncie zmierzona na stacji Białystok-Pietrasze

ujemna temperatura w Polsce
temperatura ujemna w Polsce

Prognozowana anomalia temperatury na wysokości 2 metrów w Europie i obszarach przyległych według GEM, uwzględniając okres bazowy 1981-2010 r.

przymrozek w Polsce
Przymrozek mógł wystąpić przy gruncie o wschodzie słońca nie tylko miejscami na terenie Podlasia

Na szczęście wkracza ochłodzenie w weekend i kolejne dni oraz noce, jak i też poranki okażą się

Fanipogody.pl

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz