Przełom w pogodzie zmierza do Polski. Poczujemy późny powiew wrześniowego lata, prawdopodobny nawet upał, zdarzą się też gwałtowne burze. Pierwszy miesiąc meteorologicznej jesieni ma szanse zapisać się jako najcieplejszy w historii pomiarów na terenie naszego kraju.
Pierwsza połowa września zgodnie z prognozami okazała się bardzo ciepła. Średnia obszarowa anomalia temperatura przekroczyła 3°C. Najcieplejszym województwem okazuje się lubuskie, gdzie anomalia do 15 września 2023 r. przekracza 4°C. Ilość opadów względem sierpnia jest do tej pory poniżej normy, co spowodowane jest przewagą wyżowej pogody i rzadkim przechodzeniem zatok niżowych i stref frontowych. Dobiega końca na początku weekendu krótkie ochłodzenie, które spowodowane było przejściem chłodnego frontu atmosferycznego w minionych dniach przez Polskę. Wygląda na to, że w kolejnych dniach „odczujemy oddech letnich wartości na termometrach”, gdyż możliwe jest nawet 25°C/31°C. Będą to późne jak na wrzesień dni gorąca, a miejscami możliwy jest upał, czyli temperatura wynosząca 30°C/31°C. Znów jednak są szanse, że wraz z początkiem nowego tygodnia, pojawią się na dużym obszarze Polski opady atmosferyczne i burze gradowe. Zauważalnie niższe wartości przez dłuższy okres czasu, możemy zobaczyć na termometrach w pierwszych dniach kalendarzowej jesieni.
Prognozowana średnia anomalia temperatury na okres od 16.09.2023 r. do 21.09.2023 r. według modelu GEFS, uwzględniając okres bazowy 1981-2010 r.
Z prognoz numerycznych wynika, że jest jeszcze szansa na pojedyncze dni upalne. Co prawda nie będą to tak wysokie temperatury jak w sierpniu, lecz i tak w kulminacyjnym momencie ocieplenia temperatury będą wyższe o nawet 7°C/9°C od normy klimatycznej, biorąc pod uwagę okres referencyjny 1991-2020 r.
Prognozowana maksymalna temperatury na Starym Kontynencie pomiędzy 20 a 22 września 2023 r. według modelu GFS
Rozkład pola barycznego i geopotencjału w kolejnych dniach przyniesie przełom w pogodzie
Adwekcji coraz cieplejszego powietrza w kolejnych dniach, sprzyjać ma rozkład pola ciśnienia i geopotencjału nad Europą i obszarami przyległymi. Nad Atlantykiem znajdzie się głęboki niż, który następnie przesunie się nad Wyspy Brytyjskie, natomiast na wschodzie ulokuje się wyż. Taka sytuacja sprzyja napływowi bardzo ciepłej masy powietrza z południa i południowego-zachodu o cechach zwrotnikowych okażą się rejony Morza Śródziemnego oraz Afryki Północnej. Silna adwekcja powietrza z kierunków południowych spowoduje to, że najbliższe noce okażą się ciepłe jak na wrzesień, gdyż strumień chłodnej masy polarnomorskiej zostanie całkowicie odsunięty poza nasze granice państwowe. Warto nadmienić, że ubiegła noc była najzimniejsza od początku września i odnotowano nawet lokalny przygruntowy przymrozek, chociaż poza siecią pomiarowo-obserwacyjną IMGW-PIB.
Prognozowane średnie wartości anomalii w polu ciśnienia na okres od 16.09.2023 r. do 21.09.2023 r. według modelu GEFS
Już w sobotę odnotowano po krótkiej przerwie dzień gorący. Szczególnie na stacjach położonych na zachodzie, południowego-zachodzie naszego kraju, gdzie temperatura przekroczyła 25°C w klatkach meteorologicznych IMGW-PIB.
Temperatura maksymalna na stacjach IMGW-PIB, 16 września 2023 r. w Polsce
Będzie późny wrześniowy upał. Przełom w pogodzie da się we znaki
W kolejnych dniach zrobi się jeszcze cieplej. Szczególnie interesująco wygląda niedziela, gdy to na przeważającym obszarze Polski zobaczymy nawet 23-29°C. Jeszcze cieplejszy zapowiada się poniedziałek, 18 września 2023 r., gdy to na stacjach IMGW-PIB zobaczymy nawet 25-30°C. W tym czasie najchłodniej może być w rejonach górskich oraz podgórskich i nad morzem. Czeka nas więc przełom w pogodzie i powrót wysokich temperatur, które mogą przynieść późny wrześniowy upał.
Prognozowana orientacyjnie temperatura maksymalna w okresie od 16.09.2023 r. do 25.09.2023 r. według modelu GFS dla Polski
Gwałtowna zmiana pogody w Polsce
Krótkie ochłodzenie widać w prognozach na przełomie 2 i 3 dekady września, gdy to przez Polskę przejdzie front chłodny, jaki może być poprzedzony linią zbieżności wiatru. Prognozowane są konwekcyjne opady deszczu i lokalne burze, także z silnym wiatrem i opadami gradu. Zjawiska burzowe jak na drugą połowę września mogą okazać się miejscami gwałtowne i powodujące szkody. Duża dynamika w pogodzie ma panować zwłaszcza we wtorek, 19 września 2023 r. Przerwa od nadzwyczaj wysokich temperatur okaże się jednak krótkotrwała i już w drugiej połowie przyszłego tygodnia możliwe są kolejne pojedyncze dni upalne. Temperatury prawdopodobnie spadną dopiero w przyszły weekend, gdy przewędruje przez nasz kraj kolejny front związany ze strefową cyrkulacją atmosfery. Wiele wskazuje, że warunki pogodowe nie będą tak długo stabilne jak w pierwszej połowie września, gdy to przez wiele dni mieliśmy blokadę cyrkulacji strefowej atmosfery.
Reasumując, druga połowa września 2023 r. ma bardzo duże szanse zapisać się jako bardzo ciepła. Sprawdzają się więc nasze prognozy, które sugerują, że pierwszy miesiąc meteorologicznej jesieni będzie ciepły, lecz suchy w wielu regionach. Do około 25 września 2023 r. średnia obszarowa anomalia przekraczać ma 4°C, mając na uwadze okres ref. 1991-2020 r. Jest więc duże ryzyko, że okaże się on najcieplejszy od początku pomiarów na ziemiach polskich, pobijając wiele krajowych rekordów średniej dobowej temperatury powietrza i anomalii miesięcznej. O wszelkich istotnych zmianach będziemy informować w kolejnych dniach, ale przełom w pogodzie już postępuje.
Śledź na bieżąco najnowsze prognozy pogody dla Polski.
Fanipogody.pl