Upał na koniec lata. 32-35 stopni Celsjusza. Anomalia w pogodzie w Polsce we wrześniu?

Męczę ostatnio ten upał jako temat wpisów, ale mi po prostu szkoda. Przykro mi, że to już ostatnie podrygi lata. Przyznać należy, że w tym roku to nie są jakieś byle łabędzie pląsy, a bardziej dynamiczna „baciata” w wykonaniu znanej żony znanego piłkarza. Lato kończy się z ciepłym przytupem w wielu regionach kontynentu. Tak, czy inaczej, lato nieubłaganie ma się ku końcowi. Zapraszam na wycieczkę po Europie. Sprawdzimy, gdzie trzecia dekada września przyniesie jeszcze falę upałów. Sprawdzimy również, czy tak wysokie temperatury jak tego września w Polsce to coś, co można nazywać anomalią pogodową. Miłej lektury.

Silny upał w Europie w drugiej połowie września

Właśnie oficjalnie wkroczyliśmy w drugą połówkę września. Dlatego pozwoliłem sobie zerknąć nie tylko na sytuację obecną, ale i prognozy temperatur na drugą część miesiąca dla naszego kontynentu.

Dość silny upał w Europe ostatniej doby
Upał w Europie za ostatnią dobę

Zanim jednak o prognozach na kolejne dni i tygodnie, spójrzmy na wykaz 10 miejsc w Europie z najwyższą temperaturą za ostatnią dobę. Widzimy tu, że upał ogranicza się obecnie do regionów południowych. Ponad 35 stopni Celsjusza wskazały termometry w Hiszpanii i Turcji. Ponad 34 stopnie Celsjusza notujemy również w Grecji i na Cyprze. Mamy połowę września. To naprawdę bardzo wysokie temperatury jak na ten okres. Potwierdza to mapa z anomalią temperatury na 14 września 2023 dla Europy.

Dodatnia anomalia temperatury dla Europy w połowie września
Dodatnia anomalia temperatury dla Europy

Jak widzimy, praktycznie na całym kontynencie panuje dodatnia anomalia temperatury. Oznacza to, że obecnie w Europie jest od kilku, do nawet kilkunastu stopni cieplej niż normy wieloletnie.

Upał i wysokie temperatury do końca września w Europie

Sprawdźmy teraz jakie dokładnie temperatury powietrza do końca września widzą modele pogodowe. Na poniższej animacji widać również w jakich regionach gorąco będzie do końca września.

Upał pojawia się w Europie do końca września

Bardzo ciekawie prezentują się powyższe prognozy temperatury. Lato opuści nasz region na piczątku przyszłego tygodnia. Jednak nie będzie to długotrwałe nadejście jesieni. Już w przyszły czwartek i piątek w naszym regionie znów zrobi się gorąco. Upał w naszym kraju raczej nie wystąpi (o tym za chwilę), jednak na południe od Polski wartości temperatury powyżej 30 stopni są już całkiem prawdopodobne. Ciekawostką są prognozy temperatury na ostatnią dekadę września.

Upał w Europie Wschodniej na koniec września
Upał na wschodzie Europy na koniec września

Powyżej mapa z prognozą temperatury na 24 września. Widzimy tu, że na wschodzie Europy temperatury będą wyższe niż na południu kontynentu. Pojawi się upał. W pasie od Ukrainy, po Bułgarię termometry wskazywały będą nawet 33 stopnie Celsjusza. Przypominam, że mówimy o ostatnim tygodniu września. Niesamowita jest pogoda we wrześniu tego roku. Przeczytaj również: Rewolucja w pogodzie w Polsce i w regionie

Czy wysokie temperatury we wrześniu w Polsce to anomalia pogodowa?

Ludzie z którymi rozmawiam o pogodzie często mówią, że „kiedyś to tak nie było”. Podobno w dawniejszych latach normalnie bywały wiosny i jesienie. Teraz podobna nie bywają. Nie wydaje mi się, by to były prawdziwe stwierdzenia. Jesień nadejdzie. Może będzie nieco krótsza, ale pamiętajmy w jakim żyjemy klimacie. Równie dobrze od początku października dostaniemy się pod wpływ chłodnych mas powietrza z północy. Wtedy szybko zapomnimy o gorących dniach z końcówki września narzekając, że nastała już zima 😉

Pamiętajmy, że klimat w naszym regionie Świata jest zmienny. Jednak wracając do września tego roku. Czy temperatury w tym miesiącu odbiegają od normy? Mamy dopiero pierwszą połowę września. Owszem, pierwsze 15 dni miesiąca było o kilka stopni Celsjusza cieplejsze od normy wieloletniej. Jednak nie ma kompletnie powodów, by okrzykiwać w związku z tym globalne ocieplenie i załamanie się klimatu. Bardziej martwiący od wysokich temperatur są opady, a właściwie ich brak. We wrześniu w kraju notujemy średnio około 20 dni z opadami deszczu. Jak jest w tym roku? Odpowiedź znajdziemy wyglądając dziś przez okno, praktycznie w każdym zakątku kraju.