Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Tornado uderzyło blisko Polski. Nikt się tego nie spodziewał

Tornado w Niemczech


Końcówka września to nie jest czas, w którym spodziewamy się przejścia tornada w naszym regionie Świata. A jednak, silne tornado przeszło w Niemczech 29 września 2021. Około godziny w regionie Kilonii na północy Niemiec trąba powietrza weszła na ląd wprost z portu. Tornado wyrządziło szkody, są ranni, w tym niektórzy ciężko. Zapraszam na szczegóły.

Wrzesień nie jest miesiącem tornad blisko Polski

Wraz z końcem lata drastycznie maleją warunki do rozwoju silnych burz. A to właśnie tornado związane z mezocyklonem superkomórki burzowej jest najniebezpieczniejszym ze zjawisk towarzyszących burzom. Tornada o sile przekraczającej F3 potrafią zrównać z powierzchnią Ziemi całe miasteczka. Przekonali się o tym mieszkańcy czeskich Moraw, kiedy to przez region przeszedł niszczący lej dewastując okolicę. Pisałem o tym tutaj. Film z tamtego zdarzenia poniżej.

Jednak nie zapominajmy, niszczące tornado pojawiło się w Czechach w czerwcu, więc w szczycie sezonu burzowego. Wrzesień w naszym regionie zarezerwowany jest bardziej dla trąb wodnych. Są to leje związane z komórką konwekcyjną, schodzące nad powierzchnią wody (najczęściej morza). Lej schodzi kilkaset metrów od lądu dając spektakularne widoki turystom wypoczywającym w tym czasie choćby nad Bałtykiem. Jednak leje wodne rzadko docierają na ląd. Nawet jak, to raczej w formie niegroźnych już wirów, które w najlepszym wypadku mogą przewrócić stolik w nadmorskiej knajpce.

Niszczące tornado w Niemczech zaskoczyło wszystkich

Zupełnie inną sytuacją mieliśmy do czynienia przedwczoraj na północy Niemiec. W przedostatni dzień września nad wodami Bałtyku niedaleko Kilonii utworzyła się trąba wodna. Lej był bardzo dobrze rozbudowany, miał dużą średnicę. Tornado (nazwa umowna, wiemy, że w Europie mówimy o trąbach powietrznych) bardzo szybko wkroczyło na ląd. Jest to rzadko spotykana sytuacja. Dlatego też ludzie przebywający w okolicy nie mieli szans schronić się przed żywiołem.

Tornado spychało ludzi z wybrzeża do wody. Na tą chwilę wiemy, że rannych, przewiezionych do szpitala jest przynajmniej 7 osób. 3 osoby są w stanie ciężkim. W portowej dzielnicy lej doprowadził do naprawdę sporych zniszczeń. Tornado łamało drzewa. Kilka budynków zostało uszkodzonych. Na ulicach leżały powyrywane banery reklamowe i szczątki elewacji budynków. Gdy tornado wróciło nad wodę w dzielnicy portowej wiele osób odetchnęło z ulgą. Jednak bardzo szybko trąba wróciła na ląd czyniąc kolejne szkody.

Specjaliści od burz i tornad ustalili, że trąba przeszła ścieżkę długości 10 kilometrów. Szerokość pasa zniszczeń sięga 60 metrów. To było bardzo silne zjawisko jak na nasz region i końcówkę września. Przypomnijmy, trąby wodne we wrześniu w naszym regionie to nic nowego. Jednak zjawiska te najczęściej trzymają się z dala od lądu. W przypadku trąby z Niemiec było zupełnie inaczej.

Pogoda w najbliższych dniach w regionie

Po kilku dynamicznych dniach w pogodzie w regionie, przyjdzie czas na uspokojenie aury. Od środy przez Niemcy, następnie w czwartek i piątek nad Polską przemieszczał się front atmosferyczny. Front przynosił silniejszy wiatr, opady deszczu, a w Niemczech również burze. Teraz na kilka dni pogoda uspokoi się. Dostaniemy się pod wpływ ośrodka wysokiego ciśnienia ze wschodu. Czeka nas więcej chwil ze słońcem. Padać w weekend nie powinno. Na pewno zaś nie ma szans na zjawiska konwekcyjne, czy tornado.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk