Tornado w Czechach śmiertelne niczym w USA. Wiemy jaką miało siłę. Są zabici i ranni. Zobacz dużo filmów tornada

Ostatni okres przyniósł niszczące burze w naszej części Europy. Nad Polską i w regionie szalały superkomórki burzowe. Dawały one opad wielkiego gradu powyżej 10 cm. Jednak najtragiczniejsza burza przeszła przez Czechy. Superkomórka burzowa wygenerowała tam tornado o niszczącej sile. Trąba powietrza zdewastowała dwie miejscowości. Trzy osoby poniosły śmierć, a setki rannych znalazło się w szpitalach. Wiemy już jak silne było tornado w Czechach. Dotarliśmy również do kilku przerażających filmików nagranych z biskiej odległości od tornada.

Burzowa doba w Europie. Nie tylko tornado w Czechach miało niszczącą moc

Doba 24 czerwca zapisała się w historii jako jedna z tych, podczas których wystąpiło mnóstw burz o niszczącej sile. Tornado w Czechach nie było jedynym silnym i ekstremalnie groźnym zjawiskiem podczas opisywanej doby. Spójrzmy na ostrzeżenia przed burzami wydane dla Europy.

Niszczące burze w Europie. Tornado w Czechach

Warto zwrócić uwagę jak poprawnie zostały wydane ostrzeżenia przez specjalistów pogodowych z ESTOFEX. Czechy znalazły się w trzecim, najwyższym stopni zagrożenia burzami. Południe i południowy wschód Polski dostało ostrzeżenie drugiego stopnia przed silnymi burzami. Obszar występujących tej doby burz idealnie pokrył się z wydaną rano prognozą. Już od świtu znad Czech przez Polskę przewdrował bardzo silny MCS, który krótkimi okresami przybierał formę bow-echo. O tej burzy pisaliśmy tutaj.

Kolejne godziny przyniosły rozwój silnych superkomórek zarówno na terenie Czech jak i Polski południowej i wschodniej. Wiele z burz przynosiło opady bardzo dużego gradu do 8-13 cm. Wiatr o niszczącej sile zrywał dachy i łamał drzewa. Jednak najsilniejsza burza przetoczył się przez czeski Morawy.

Tornado z Czech o sile nawet F4

Tornado, które przeszło przez Czechy 24 czerwca jest pierwszym zjawiskiem w kraju od 2018 roku. Jest również najsilniejszym tego typu zjawiskiem w tym roku (myślę, że również w poprzednich). Tornado jest również najbardziej zabójczym od 2001 roku, kiedy to niszczące tornado uderzyło w miejscowość Brusiłow na Ukrainie. Przypomnę, że 24 czerwca w skutek tornada w Czechach zginęło 3 osoby. Ponad dwieście zostało rannych i wymagało hospitalizacji. Najbardziej ucierpiało miasto Hodonin w południowych Czechach. Krajobrazy w miasteczku przywodzą na myśl miasta zniszczone podczas choćby Drugiej Wojny Światowej.

https://www.youtube.com/watch?v=na-DlNJJyAk

Tornado w Czechach pokonało 25 km. Trąba powietrzna zeszła z superkomórki we wsi Hrusky, by zniszczyć sąsiadujące z nią Maravska Nova Ves oraz Mikulčice i Lužice. Tornado dotarło do wspomnianego Hodonina, gdzie poczyniło wielkie szkody. O sile zjawiska niech świadczy pas zniszczeń, który lokalnie ma szerokość nawet 700 metrów. Aż na tak rozległym obszarze wiatr generowany przez tornado miał siłę niszczącą. W związku z tym skala zniszczeń wyrządzonych przez trąbę w Czechach jest bardzo duża. Na ten moment wiemy, że tornado uderzyło w Hodonin około 19.40. Czeskie służby meteorologiczne nie podały jeszcze oficjalnie czasu życia i siły tornada. Jednak wg. zniszczeń szacuje się, że trąba mogła mieć moc F3, a lokalnie nawet F4 w skali Fujity. Oznaczałoby to, że wiatr w obrębie tornada wiać mógł z prędkością przekraczającą 300 km/h. To niewyobrażalnie silny wiatr, z łatwością niszczący budynki mieszkalne i gospodarcze. Widać to zresztą na filmach obrazujących skalę zniszczenia.

Przed nami kolejne dni z upałem w Polsce i regionie. W okolicach środy do kraju wkroczy front atmosferyczny przynosząc burze i ochłodzenie. Tornado, które przeszło przez Czechy jeszcze długo pozostanie w naszej pamięci. Do zdjęcia tytułowego użyliśmy zdjęcia chmury szkwałowej naszego autorstwa oraz fotografii tornada z Wikipedii.