Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda. Katastrofalny lipiec 2021 w pogodzie. Burze i nawałnice. Olbrzymi grad. Tornada i powodzie

Pogoda lipiec 2021 tornado, powódź, gradobicia, burze, nawałnice,


Lipiec 2021 przyniósł katastrofalne w skutkach zjawiska pogodowe w Europie. Przez kontynent przeszły ekstremalnie silne burze i nawałnice. W związku z tym przygotowałem dla Was podsumowanie niszczących zjawisk pogodowych jakie nawiedziły nasz kontynent w lipcu. Wiele głosów twierdzi, że wszystko przez ocieplenie klimatu i ogólnoświatowe zmiany klimatyczne. Jednak we wpisie nie określę swojego zdania w tym temacie. Nie jestem naukowcem od spraw klimatu. Jestem za to fanem pogody, więc zapraszam na podsumowanie niszczących zjawisk pogodowych jakie nawiedziły nas w lipcu 2021. Przypominam, że w Europie istnieje baza danych, do której wpisywane są niszczące zjawiska pogodowe.

Katastrofalne tornado w Czechach

Zacznę od lekkiego nagięcia faktów. Śmiertelne tornado w Czechach przeszło 24 czerwca, więc nie wydarzyło się to w lipcu. Jednak zjawisko było tak niszczące i groźne, że warto umieścić je w tym zestawieniu. Wieczór pod koniec czerwca zostanie zapamiętany do końca życia przez mieszkańców czeskich Moraw. Po godzinie 19 czasu lokalnego potężny lej związany z burzą superkomórkową dotkną ziemi. Pogoda przyniosła tego dnia katastrofalne tornado o sile dobijającej do EF4. Oznacza to, że pogodowy żywioł niósł ze sobą wiatr o prędkości przekraczającej 300 km/h. Tornado pozostawiło po sobie pas zniszczeń o długości 23 km. Zrujnowane zostały 3 wsie i jedno miasto. W związku z przejściem silnego tornada w Czechach śmierć poniosło przynajmniej 5 osób. Wiele kolejnych zostało rannych. Poniżej prezentujemy film, który obrazuje z jak groźną pogodą mieli do czynienia mieszkańcy regionu.

Korzystając z tego, że w pogodzie zahaczyłem o czerwiec, przypomnę, że 21 czerwca padł oficjalny rekord gradu w Polsce. Gradziny w Tomaszowie Mazowieckim miały conamniej 13.5 cm średnicy. Nieoficjalnie mówi się, że pogoda tego dnia przyniosła grad ponad 14 cm średnicy. Wróćmy do filmu o tornadzie w Czechach.

https://www.youtube.com/watch?v=Wh5OSydsdjo

Pogoda. Silne gradobicia w Europie na początku lipca 2021

Przenieśmy się już do lipca. Pogoda w tym miesiącu przynosiła przynosiła wiele bardzo silnych gradobić w Europie. Zacznijmy od silnych burz jakie przetoczyły się 7 lipca w regionie Szwajcarii, czy północnych Włoch. Pogoda tej doby przyniosła potężne burze superkomórkowe w regionie. Nawałnice niosły ze sobą niszczące porywy wiatru, nawalny deszcz. Jednak największym zagrożeniem był grad, który dosłownie bombardował wiele miejscowości. Najlepszym przykładem jest tu miasteczko Bellinzona, które zostało dosłownie zasypane gradzinami. W kilkanaście minut krajobrazy zabieliły się niczym w środku zimy. Brzmi to może sielankowo, lecz szwajcarski kanton Ticino liczył straty jeszcze przez wiele dni po przejściu tych silnych i nawalnych burz. Pogoda w lipcu była bardzo groźna w regionie. Dokładnie to samo miasteczko zostało nawiedzone przez silne gradobicia w dniu 26 lipca. Zobaczcie film z niszczycielskiego gradobicia jakie przeszło przez Szwajcarię 7 lipca.

https://www.youtube.com/watch?v=VnHO-dX7-Zw

Gigantyczna powódź w Niemczech i Belgii

Pogoda przynosiła w lipcu jedno z najtragiczniejszych zdarzeń pogodowych w historii Niemiec. W połowie miesiąca doszło do bardzo groźnego zjawiska. Niż atmosferyczny z silnymi, ulewnymi opadami deszczu został na kilkadziesiąt godzin „zaklinowany” pomiędzy wyżami z zachodu i wschodu kontynentu. Doprowadziło to do wielogodzinnych, nawalnych opadów w Niemczech, Belgii i Holandii. W związku z tym sumy opadowe w regionie sięgały lokalnie nawet 300mm. To musiało doprowadzić do potężnej powodzi. Nikt jednak nie przypuszczał, ze powódź w Niemczech przyniesie tak katastrofalne rozmiary.

https://www.youtube.com/watch?v=WBuqQuTfYPo

Wiele miast zostało dosłownie „zmytych” z powierzchni wraz z całym życiowym dobytkiem osób je zamieszkujących. Przez wiele dni dyskutowano w Niemczech i Europie co tak naprawdę było przyczyną aż tak dużej katastrofy, a przede wszystkim olbrzymiej jak na XXI wiek liczby ofiar powodzi. Wszystko wskazuje na to, że sieć powiadomień i alertów pogodowych zadziałał poprawnie. To ludzie nie przystosowali się do alertów w odpowiednim czasie. Później nie było już możliwości ich ewakuacji. Oficjalnie mówi się, że w skutek powodzi w Niemczech zginęło 156 osób. W tych dniach w Europie zachodniej w skutek powodzi życie straciło 183 osoby (agencja AFP). Straty materialne katastrofalnej pogody w regionie to ponad 12 miliardów Euro.

Potężne burze w lipcu również w Polsce

Opisałem kilka potężnych zjawisk atmosferycznych jakie pojawiły się w lipcu w Europie. Przejdźmy teraz do Polski, bo jak się okazuje tej pogoda również nie rozpieszczała. Oczywiście, za nami upalny miesiąc. Turyści spędzający wakacje w naszym kraju z pewnością byli zachwyceni. Jednak zawsze tam gdzie upał, to i silne burze. A tych przez Polskę w lipcu przeszło bardzo wiele. Zacznijmy może od końca. W dniu wczorajszym 28 lipca 2021 potężne burze przetoczyły się w wielu regionach Polski. Poniżej nagranie potężnej nawałnicy jaka przetoczyła się wczoraj przez Tleń na granicy Kujaw i Pomorza.

Przypomnijmy, Tleń leży całkiem niedaleko Borów Tucholskich. Miejsca, w którym doszło do jednej z najgorszych katastrof związanych z burzami w Polsce. Przypomnijmy 11 sierpnia 2017 przez kraj przewędrowała niszcząca burza wiatrowa. W Borach Tucholskich doszło do potężnych zniszczeń wiatrowych. W skutek burzy śmierć poniosło 6 harcerzy obozujących w lasach. Bardzo dokładnie przebieg tego zdarzenia opisaliśmy tutaj. To po tej burzy w kraju rozgorzała po której doszło do powstanie centrum ostrzeżeń wysyłanych przez RCB. Działanie tych powiadomień to kwestia na zupełnie nowy wpis. Jednak nie podejmiemy się tematu. Nas fascynuje pogoda, nie polityka. Jeśli mowa o silnych, nocnych burzach, które powodują olbrzymie szkody wiatrowe. Zobaczcie co w nocy z 14 na 15 lipca 2021 przyniósł silny MCS nad Łodzią.

Jak widać jeden z parków miejskich został mocno przetrzebiony z drzew. Ta burza wyrządziła potężne szkody w pasie od Małopolski przez centrum po Kujawy. Na szczęście w drugiej części nocy (w okolicach Borów Tucholskich) nawałnica straciła swą niszczycielską siłę. Kolejna nawałnica tej doby nawiedziła Kraków. Rankiem 15 lipca stolica Małopolski została całkowicie zalana przez kolejny mocno uwodniony klaster burz, który wkroczył do Polski z południa. Burz i nawałnic w Polsce wystąpiło zbyt wiele by opisywać je wszystkie. Pogoda wyrządziła w tym miesiącu mnóstwo szkód i zniszczeń.

Trąby wodne nad Polską w lipcu 2021

Na koniec wpisu pokaże zjawiska równie groźne, co spektakularne, jakie wystąpiły w Polsce w lipcu 2021. W okolicach 20 lipca mieliśmy na północy kraju okres, w którym notorycznie obserwowano spektakularne zjawisko pogodowe, mianowicie trąby wodne. Na szczęście nie wyrządziły one żadnych szkód. Jednak nie zapominajmy, gdy trąba wodna „wkroczy” na ląd, może poczynić wiele szkód. Na szczęście w przypadku lipcowych trąb wodnych nad Polską pogoda nie wyrządziła żadnych szkód. Zjawisko było po prostu spektakularne.

Podsumowując, lipiec w pogodzie przyniósł bardzo groźne i silne zjawiska zarówno w Polsce, jak i w Europie. Wszystkich niszczycielskich nawałnic i burz wymienić nie sposób. W powyższym wpisie wymieniłem kilka różnych, ale jednakowo groźnych klęsk związanych z pogodą. Mam nadzieję, że takie wpisy będą Wam się podobały. Z chęcią pisałbym takie pogodowe podsumowanie częściej.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk