Dzisiaj mija druga rocznica, gdy przez Polskę przeszedł potężny system burzowy, jaki na zobrazowaniach radarowych widoczny był pod postacią rozległej linii szkwału z wbudowanymi superkomórkami. Dostrzegalne było także silne bow echo, jakie spowodowało ogromne zniszczenia, zabijając 6 osób i kilkadziesiąt raniąc.

To, że przez Polskę przejdzie potężny system burzowy było wiadomo od kilku dni. Modele jednak miały problem z przewidzeniem poprawnej trajektorii tej silnej burzy wiatrowej.

Przejście silnego bow echo, które zostało finalnie uznane za derecho na zawsze zapadnie w pamięci łowców burz, meteorologów czy też mieszkańców i rodzin dotkniętych kataklizmem.

Ta potężna burza wiatrowa spowodowała największe szkody w polskim leśnictwie po wielkiej nawałnicy w Puszczy Piskiej w 2002 roku.

Silny system burzowy z widoczną na radarach sygnaturą bow echo oddziaływał m.in nad zachodnią i północną częścią Polski. Niewątpliwie warunki, jakie pojawiły się 11 sierpnia 2017 roku był niecodzienne i nie zdarzają się częściej niż raz na kilka lat.

Z analiz dokonanych po przejściu tej niszczącej burzy wiatrowej wynika, że inicjacja bardzo silnych burz zaszła w godzinach popołudniowych na pograniczu Czech i woj. dolnośląskiego oraz opolskiego.

Niszcząca burza wiatrowa przemieszczała się w pasie od Dolnego Śląska przez Wielkopolskę. Nie ominęła ona również Kujaw, ale także Pomorza i Części Warmii.

Najgroźniejsze porywy wiatru, przekraczające 120 km/h zanotowano w północnej Polsce. Miało to miejsce w nocy z 11 na 12 sierpnia 2017 roku.

Największe zniszczenia odnotowano na Kujawach oraz Pomorzu. Bardzo silne porywy wiatru związane z niszczącym systemem burzowym spowodowały ogromne straty w leśnictwie. Tysiące domów zostało poważnie zniszczonych. Upadające drzewa na linie wysokiego napięcia łamały słupy wysokiego napięcia.

Mieliśmy okazje być w 2017 roku zaledwie tydzień po przejściu potężnej burzy wiatrowej na obszarze Kujaw i Pomorza. Okolica miejscowości Suszek oraz Rytel wyglądały jak po wojnie. Ten widok na zawsze pozostanie w naszej pamięci.

Niestety na skutek przejścia niszczącej burzy wiatrowej śmierć poniosło 6 osób. Upadające drzewa spowodowały śmierć 5 osób, natomiast jedna zginęła od przygniecenia kominem.

Dwie harcerki zginęły na obozie w Suszku w Borach Tucholskich. Najnowsze dane wskazują, że zniszczone zostało 80 tysięcy hektarów lasów. Niewątpliwie jest to największa tragedia w historii polskich lasów państwowych.

Straty po przejściu niszczącego systemu burzowego oszacowano na 260 mln złotych. Całkowitemu zniszczeniu uległo 12,5 tysiąca budynków. Poważnym uszkodzeniom, bądź całkowitemu zniszczeniu uległo 10 tysięcy obiektów gospodarczych.

Ze względu na bardzo duży szlak zniszczeń i siłę wiatru zjawisko zaklasyfikowane jako derecho.

Najsilniejszy poryw w historii Polski. 151.9 km/h maksymalna prędkość wiatru zanotowana na stacji IMGW Elbląg-Milejewo.

Przez nasz kraj przeszedł aktywny system burzowy w formie derecho z widoczną sygnaturą bow echo na radarach, jaki na dystansie ponad 460 kilometrów przynosił niszczące porywy wiatru przekraczające 100-150 km/h.

Animacja ukazująca przejściu układu burzowego z bow echo nad Polską 11 sierpnia 2017 r. dane IMGW-PIB, radar.opadow.pl

Nasz zdjęcie tydzień po przejściu rozległej burzy wiatrowej na Kujawach

Wyładowania zarejestrowane na trasie tej niebezpiecznej burzy i ich obszar

Warto również zapoznać się z oświadczeniem IMGW-PIB, jakie zostało opublikowane niedawno

Komunikat IMGW-PIB: 23.07.2019 r.
W odpowiedzi na informacje jakie w dniu dzisiejszym, tj. 23 lipca 2019 roku pojawiły się w mediach, iż Prokuratura Okręgowa w Słupsku oskarżyła synoptyków Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej o nieumyślne niedopełnienie obowiązków służbowych pragniemy poinformować, iż w trakcie prowadzonego przez Prokuraturę śledztwa jesteśmy zobligowani do udzielania w pierwszej kolejności informacji organom śledczym. Chcąc jednak wyjść naprzeciw, przedstawiamy oświadczenie i przebieg wydarzeń w dniach 11-12.08.2017 roku.
Jednocześnie pragniemy dodać, że Kierownictwo IMGW-PIB przeprowadziło wewnętrzną kontrolę i analizę działań i jest przekonane, że synoptycy pracowali zgodnie z obowiązującymi procedurami, z zachowaniem przyjętych standardów. Biuro Prasowe oraz Kierownictwo IMGW-PIB jest do dyspozycji mediów przez 365 dni w roku. Służba informacyjna IMGW Instytutu działa przez cały czas, świadcząc usługi dla organów państwa, lotnictwa, transportu, biznesu i mieszkańców Polski oraz partnerów zagranicznych.
Opis wydarzeń
Działania synoptyków w Gdyni
Godziny 06:00 – 09:00
Od wczesnych godzin porannych w dniu 11 sierpnia 2017 roku (piątek) synoptycy IMGW-PIB informowali w swoich komunikatach meteorologicznych o gwałtownych zjawiskach pogodowych, w tym burzach, jakie od godziny popołudniowych do nocy miały przemieszczać się nad terytorium Polski.
Godzina 11:40
O godzinie 11:40 dyżurny synoptyk biura prognoz IMGW-PIB w Gdyni wysłał standardową prognozę 2-dobową (48 godzinową), która zawierała szczegółowy opis warunków meteorologicznych na noc z piątku na sobotę, 11-12 sierpnia 2017 roku.
Prognoza przewidywała silne burze z opadami deszczu do 50 mm, porywy wiatru do 100 km/h oraz możliwość zjawisk nawałnicowych.
Godzina 14:00
Tuż przed godziną 14:00 synoptyk IMGW-PIB w Gdyni wydał ostrzeżenie 2 stopnia (w 3 stopniowej skali) z ważnością od godziny 21:00, przed silnymi burzami z gradem dla województw: kujawsko-pomorskiego i pomorskiego. Ostrzeżenie wydano z 7 godzinnym wyprzedzeniem, w godzinach pracy urzędów państwowych. Wydanie ostrzeżenia poprzedzone zostało konsultacjami z dyżurnym synoptykiem kraju, synoptykiem meteorologiem w Centrum Nadzoru Operacyjnego (CNO) oraz synoptykiem zjawisk konwekcyjnych.
Zgodnie z prognozą burze dotarły odpowiednio: o godzinie 21:00 do województwa kujawsko-pomorskiego, a ok. godziny 22:00 do województwa pomorskiego.
Godzina 21:20
Synoptyk w biurze prognoz w Gdyni od godz. 21:20 wydawał kolejne komunikaty meteorologiczne, w których przedstawiał rozwój sytuacji burzowej na Kujawach i Pomorzu. Ponadto synoptyk z Gdyni komunikował i informował o porywach wiatru, które miejscami przekraczają 100 km/h.
Wszystkie wymienione powyżej informacje – prognoza, ostrzeżenia i komunikaty, wysyłane były na bieżąco do odpowiednich służb (lista odbiorców zdefiniowana jest w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 22.08.2007 r.), Radia Gdańsk oraz publikowane na stronie serwisu pogodowego IMGW-PIB – www.pogodynka.pl

Od 1 czerwca do 11 sierpnia 2017 roku, Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich IMGW-PIB w Gdyni wydało dla województwa pomorskiego 11 ostrzeżeń o burzach, z czego tylko dwa ze stopniem drugim. Dla województwa kujawsko-pomorskiego aż 16 ostrzeżeń o burzach, z czego również jedynie dwa ze stopniem drugim. Ostrzeżenia wydane 11 sierpnia nie były zatem „zwyczajne” i powinny w szczególności zwrócić uwagę odpowiednich służb, mediów i pozostałych odbiorców.
Działania synoptyków w Warszawie
O godz. 09:44, w piątek 11 sierpnia 2017 roku synoptyk zjawisk konwekcyjnych w Warszawie opublikował prognozę burz na noc z 11 na 12 sierpnia 2017 roku.
Już na wstępie pisał o silnych burzach na zachodzie i północy kraju: „Najsilniejsze burze wystąpią na zachodzie i północy kraju. Opady deszczu miejscami mogą przekroczyć 50 mm, a porywy wiatru na ogół do 90 km/h, jednak na Pomorzu możliwe są porywy przekraczające 100 km/h. Lokalnie grad.”
W dalszej części synoptyk prognozy podał przybliżone miejsce występowania gwałtownych burz i bardzo szczegółowo opisał rodzaj zagrożeń z nimi związanych. Każdy, kto odwiedził ponadto stronę www.pogodynka.pl mógł przeczytać m.in.: „Skumulowane sumy opadów na stacjach mogą przekraczać 50 mm, a lokalnie nawet 70 mm. (…) Duże zagrożenie gwałtownymi zjawiskami. (..) W godzinach ok. 22:00-01:00 nad Pomorzem, najwyższe wartości niestabilności idealnie pokrywają się z największym ścinaniem w warstwie 0-1 km, co może wiązać się z rozwojem superkomórek i linii szkwałów z porywami wiatru osiągającymi 100 km/h i więcej. Nie można wykluczyć ryzyka trąby powietrznej.”


Równocześnie w audycji „Lato z Radiem” w I programie Polskiego Radia w dniu 11 sierpnia 2017 roku, przed gwałtownymi, nocnymi burzami na Pomorzu ostrzegał dyżurny synoptyk meteorolog CNO IMGW-PIB w Warszawie. W trzech wejściach na antenę PR wyraźnie podkreślał duże ryzyko wystąpienia w nocy na Pomorzu ekstremalnie silnych burz, łącznie z trąbami powietrznymi.
Ostrzeżenia morskie a lądowe
W mediach pojawiły się też nieścisłe i wprowadzające w błąd informacje dotyczące ostrzeżeń dla strefy brzegowej. Zarzuca się synoptykowi z Gdyni wydanie ostrzeżenia z 3 stopniem dla polskiej strefy brzegowej przy jednoczesnym zaniechaniu działań w obszarze ostrzeżeń dla województwa pomorskiego. W Biurze Meteorologicznych Prognoz Morskich IMGW-PIB w Gdyni funkcjonują dwa odrębne stanowiska: synoptyka obszaru oraz synoptyka morskiego. Ostrzeżenia dla obszarów lądowych i morskich mają różne kryteria, zasięg, numerację i odbiorców. Przekazywane są odpowiednim służbom na mocy stosownych umów. Zarówno jedne jak i drugie są ogólnodostępne, publikowane na stronach internetowych IMGW-PIB.


Podsumowanie
Wszystkie działania prowadzone przez synoptyków w BMPM w Gdyni w dniu 11 sierpnia 2017 roku były zgodne z obowiązującymi w IMGW-PIB procedurami. Jednoznacznie podkreślamy, iż prognozowanie zjawisk burzowych jest niezwykle skomplikowane, a precyzyjne określenie miejsca ich występowania z kilkugodzinnym wyprzedzeniem niemożliwe.

Źródło: http://www.imgw.pl/2019/07/23/oswiadczenie-imgw-pib-na-temat-wydarzen-w-dniach-11-12-08-2017-roku/

(fot. tytułowe, skan z radaru IMGW-PIB, dane radaropadow.pl)

Arkadiusz Wójtowicz

5 Comments

 • Trackback: Pogoda. Gwałtowne burze z dużym gradem przejdą w poniedziałek nad Polską (mapy) - Fani Pogody
 • Regen
  Posted 11 sierpnia 2019 12:10 0Likes

  Dziewczyny realizowały swoją pasję. Będąc harcerkami, spędzały czas na obozie dla harcerzy, pod namiotem. To tak jakby harleyowiec pędził pustą autostradą, czując pęd powietrza. Pasja, radość, szczęście, spełnienie.

  Niestety w jakiś sposób zawiódł mechanizm ostrzeżenia dziewczyn i ich koleżanek i kolegów przed niebezpiecznymi zjawiskami meteorologicznymi i gdy siła żywiołu pokazała swoją moc, dla dziewczyn było już za późno.

  Były w złym miejscu o złym czasie. Nie ze swojej winy.

  • Regen
   Posted 11 sierpnia 2019 12:13 0Likes

   Ale ich śmierć nie poszła na marne. Dziwnie pisze się to zdanie, ale chodzi o to, że pozostawiły po sobie tak pamięć o sobie jak i świadomość, że teraz dokłada się starań, by taka sytuacja nie powtórzyła się. By nie powtórzyła się już nigdy!

   Po tragedii na obozie harcerskim, solidnie wzięto się za system ostrzegania przed podobnymi zjawiskami. Mamy działający system “Alert RCB”. Może nie działa on idealnie, może czasem na wyrost ostrzega albo pomija miejsca, gdzie przechodzi burza, jednak wierzę, że system cały czas jest ulepszany. By chronił ludzi przed wściekłą pogodą. Reszta należy do mediów, by na bieżąco ostrzegały. Chodzi tu zarówno o telewizję, radio, prasę oraz internet. Ale też własne spostrzeżenia. Jeśli widzi się, że coś jest na rzeczy z pogodą, lepiej przerwać obóz, piknik czy co tylko i skierować ludzi do domu. Nawet jeśli okazało by się to jedynie ciemnymi chmurami. A dwie harcerki, które zapłaciły najwyższą cenę?

   Niech spoczywają w pokoju.

 • Trackback: Pogoda na 16 dni: Niszczące burze z gradem, krótkie upały i chłodne okresy w Polsce - Fani Pogody
 • Trackback: Burze nad Polską. Bardzo niebezpieczna pogoda - Fani Pogody

Skomentuj

Kochamy pogodę i wszystko co z pogodą jest związane. Burze, upały, czy prognozy pogody.