Pogoda długoterminowa na 16 dni. Nagle powróci upał, pojawią się gwałtowne, punktowo niszczące burze w Polsce

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Sprawdzamy prognozy na przełom czerwca i lipca. Nagle powróci krótki upał, pojawią się też gwałtowne, punktowo niszczące burze. Dokonamy analizy wyliczeń amerykańskich i europejskich modeli numerycznych.

Pogoda. Czerwiec z temperaturą powyżej normy i gwałtownymi burzami

Czerwiec stopniowo dobiega końca. Pierwszy miesiąc lata przyniósł przełamanie trendu w pogodzie po chłodnej wiośnie. Pojawiło się wiele dni gorących, a okresami wystąpił upał. Szczególnie ciepło zrobiło się w połowie miesiąca. W trzeciej dekadzie czerwca wzrosła dynamika w pogodzie, gdyż znaleźliśmy się w obszarze obniżonego ciśnienia, w zasięgu frontów i układów niżowych. W półroczu ciepłym wiąże się to zazwyczaj z występowaniem opadów pochodzenia burzowego. Szczególnie intensywne burze z tornadami przeszły w połowie dobiegającego tygodnia w naszej części Europy. Średnica gradu przekraczała 8-12,5 cm. Intensywne gradobicia wystąpiły szczególnie na południu, centrum i wschodzie kraju. Miejscami burze spowodowały podtopienia i szkody wiatrowe. W niedzielę odpoczniemy od groźnych zjawisk burzowych. Zagrzmieć może na krańcach południowych oraz na północy i północnym-zachodzie. Będą to jednak mniej intensywne zjawiska konwekcyjne. Więcej o pogodzie w niedzielę.

Wstępna prognoza anomalii miesięcznej za okres od 1.06.2021 do 30.06.2021, mając na uwadze okres referencyjny 1991-2020.

Pogoda. Anomalia miesięczna do 30 czerwca 2021.

Pogoda. Krótki upał pojawi się na przełomie czerwca i lipca. Następnie niewielkie ochłodzenie i częste opady oraz burze

Analizujemy następnie mapy przedstawiające anomalie temperatury w okresie od 27.06.2021 do 3.07.2021. Dostrzegamy, że najcieplejsze dni czerwca przypadły na najdłuższe dni w roku. Najdłużej gorące powietrze pochodzenia zwrotnikowego zalegało na wschodzie kraju. Następnie temperatura obniżyła się na przeważającym obszarze Polski, ale nie są to wartości poniżej normy wieloletniej. Weekend stopniowo dobiega końca, miejscami temperatura osiągnie 25°C/26°C. Na początku przyszłego tygodnia powróci upał, ale nie będzie on tak intensywny jak na przełomie 2 i 3 dekady mijającego miesiąca. W pierwszych dniach lipca spodziewane jest ochłodzenie po przejściu frontu. Najchłodniej powinno być w południowej i wschodniej części kraju.

Pogoda. Anomalia temperatury za okres od 27.06.2021 do 3.07.2021.

Pogoda. Lato termiczne będzie trwać w najlepsze

Spoglądamy następnie na uśrednioną i nieco zaniżoną średnią temperaturę na przełom czerwca i lipca. Poniższa mapa ukazuje nam średnią temperaturę na najbliższe 10 dni dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych. Dostrzegamy, że utrzyma się termiczne lato w Polsce. Najcieplej powinno być w centrum i na zachodzie, gdzie średnia za omawiany okres oscyluje od 18°C do 20°C. Chłodniej na południu i północnym-wschodzie w okolicach 17°C. Mówimy w dalszym ciągu o uśrednionych wartościach dobowych na przełom czerwca i lipca według modelu amerykańskiego GFS.

Pogoda. Najcieplej będzie na zachodzie, ale upał zdarzy się też w innych rejonach

Warto również przeanalizować mapy, które ukazują nam uśrednione wartości anomalii temperatury uwzględniając okres referencyjny 1979-2000. Dostrzegamy, że na przełomie czerwca i lipca temperatura będzie przeważnie w normie, bądź nieznacznie powyżej normy wieloletniej. Najcieplej powinno być na zachodzie i północy, a odchylenie względem starego okresu klimatologicznego sięgnąć może nawet 2°C. Temperatura przeważnie w normie częściowo na południu, centrum i wschodzie.

Pogoda. Anomalia temperatury na 10 dni.

Będą dni upalne na przełomie czerwca i lipca. Potem możliwe lekkie ochłodzenie, ale upał może powrócić

Na dużą uwagę zasługują również mapy ukazujące maksymalną temperaturę powietrza na przełomie czerwca i lipca. Prosimy mieć jednak na uwadze to, że model GFS ma tendencje do zaniżania temperatury o około 2-4 °C, zatem temperatura okresami może być wyższa od prognozowanej na mapie dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych. Dostrzegamy, że dni upalne są najbardziej prawdopodobne na zachodzie, gdzie GFS prognozuje nawet 31°C. Inne modele sugerują jednak, że w nadchodzącym tygodniu kilka dni z upałem powinno się zdarzyć w centrum oraz na południu i wschodzie kraju. Przeważnie będzie jednak gorąco z temperaturą w przedziale od 25°C do 29°C. Najchłodniej, ale w dalszym ciągu ciepło, okresami gorąco na północnym-wschodzie.

Animacja poniżej ukazuje orientacyjną prognozę temperatury na przełom czerwca i lipca według ECMWF. Widzimy, że kilka dni upalnych jest prognozowanych przez europejski model pod koniec czerwca. Szczególnie na zachodzie, częściowo w centrum i wschodzie kraju. W pierwszych dniach lipca ochłodzi się w całym kraju. Zdarzą się jednak dni gorące z temperaturą w przedziale od 25°C do 29°C. Jest szansa na powrót upału na przełomie 1 i 2 dekady lipca. W prognozach wiązek rysuje się możliwość fali upałów w drugiej dekadzie miesiąca na obszarze Polski. Są to jednak bardzo odległe prognozy numeryczne, które mogą ulec zmianie.

Będziemy przeważnie w słabogradientowych polach obniżonego ciśnienia. Czasem przejdą niże i fronty. Nie zabraknie opadów i burz w Polsce

Następnie sprawdzamy mapy, które ukazują nam uśrednione wartości ciśnienia atmosferycznego dla Europy i obszarów przyległych. Widzimy, że Polska będzie przeważnie w słabogradientowych polach obniżonego ciśnienia. To sugeruje nam, że na przełomie miesięcy nie mamy co liczyć na stabilne warunki pogodowe. Występować będą sprzyjające warunki do częstych, ale lokalnych opadów pochodzenia burzowego. Okresami pojawią się fronty atmosferyczne, co sugeruje nam nie tylko burze termiczne tworzące się wewnątrzmasy. Interesująco wyglądają prognozy na wtorek/środę, gdyż w tym okresie od zachodu wkroczy front chłodny poprzedzony linią zbieżności wiatru. Ponownie pojawią się korzystne warunki do rozwoju silnych, miejscami powodujących duże szkody burz. Najnowsze prognozy numeryczne sugerują, że na przełomie czerwca i lipca umiarkowana, jak i też wysoka aktywność burzowa może wystąpić na południu, częściowo południowym-zachodzie, częściowo w centrum i wschodzie. Początek lipca będzie ciepły, okresami upalny, ale burzowy ze zmienną pogodą.

Pogoda. Uśrednione wartości ciśnienia na 10 dni.

Pogoda. Burze w kolejnych tygodniach będą częste, choć jest to zjawisko lokalne

Burze są zjawiskiem lokalny, ale najgroźniejszych burz pod koniec czerwca spodziewamy się w południowej, częściowo centralnej części kraju. Tam też szkody mogą być największe. W pierwszych dniach lipca nieco nam się ochłodzi. Wygląda na to, że pierwsza dekada lipca będzie burzowa i umiarkowanie ciepła. Przez wiele dni utrzymają się korzystne warunki do rozwoju burz w naszej części Europy. Okresami burze o zróżnicowanym natężeniu wystąpią w całym kraju. Najbardziej aktywne będą zazwyczaj w godzinach po popołudniowych. Chociaż czasem warunki do rozwoju chmur cumulonimbus wystąpią przez całą dobę.

Poniższa animacja przedstawia nam rozkład pola ciśnienia, zachmurzenia i opadów na okres od 27.06.2021 do 6.07.2021 według ECMWF. Dostrzegamy, że czekają nas częste opady konwekcyjne, co świadczy o sporym potencjale do występowania burz. W pierwszej dekadzie lipca może nie zabraknąć szkód spowodowanych przez burze. Będą to głównie podtopienia, szkody wiatrowe, pożary od wyładowań i gradobicia. Ryzyko trąb powietrznych będzie nieco mniejsze niż w trzeciej dekadzie czerwca, ale nie można ich całkowicie wykluczyć.

Przykład letniej burzy w ostatnich dniach na wschodzie kraju. Fotografia wykonana przez nas w okolicach Zamościa (woj. lubelskie).

Pogoda. Wilgotne pierwsze dni lipca w Polsce

Warto również zwrócić uwagę na prognozowane orientacyjne sumy opadów według modeli europejskich i amerykańskich na przełom czerwca i lipca. Dostrzegamy, że czeka nas dość wilgotny okres synoptyczny. Modele numeryczne mają jednak problem z doszacowaniem opadów pochodzenia burzowego, zatem miejscami sumy mogą być wyższe.

GFS prognozuje najwięcej opadów do 7 lipca na południu i wschodzie kraju, gdzie przekroczona może zostać miesięczna norma opadów. Na północy padać ma mniej. Patrzymy również, co prognozuje ECMWF na tak odległy okres i trzeba przyznać, że prognoza pomiędzy modelami różni się. Widzimy deszczowy i burzowy początek lipca w całej Polsce. Jest jednak wyraźna różnica, gdyż ECMWF pokazuje nam najwięcej opadów na północy kraju. Wkrótce przekonamy się, który model będzie bliżej prawdy.

Orientacyjna prognoza sum opadów ECMWF za okres od 27.06.2021 do 7.07.2021.

Pogoda. Prognoza opadów do 7 lipca 2021.

Prognozowana suma opadów według GFS od 27.06.2021 do 7.07.2021.

Sprawdzamy prognozy anomalii tygodniowych na lipiec 2021

Następnie analizujemy mapy anomalii tygodniowych z modelu sezonowego CFS. Ukazują nam uśrednione wartości na przełom czerwca i lipca, jak i też do połowy przyszłego miesiąca. Dostrzegamy, że przed nami przeważnie ciepły, ale wilgotny lipiec.

Uśrednione wartości anomalii temperatury na okres od 26.06.2021 do 3.07.2021 według amerykańskiego CFS dla Europy i obszarów przyległych.

Wyliczana anomalia uśredniona w okresie od 3.07.2021 do 10.07.2021 według CFS. Widzimy, że anomalia tygodniowa wyjdzie powyżej normy wieloletniej. To sugeruje nam ciepły okres synoptyczny z częstymi opadami i burzami.

Większych zmian nie widzimy w prognozach na okres od 10.07.2021 do 17.07.2021. W dalszym ciągu ma być to ciepły okres synoptyczny. Z okresowymi dniami gorącymi i upałami. Okresami spokój zakłócą gwałtowne burze.

Źródło grafik: meteomodel.pl. wxcharts.com, tropicaltidbits.com, climatereanalyzer.org/