Najnowsze doniesienia medialne wskazują, że przez miejscowość Wierzchowiny przeszła trąba powietrzna. Doszło do uszkodzenia kilku budynków mieszkalnych i dachów. Wiadomo wstępnie, że siłę tornada oszacowano na IF 1.5. Łącznie dziś wystąpiły 5 trąb powietrznych.
Tornado w rejonie Radomia dziś
Doszło do zniszczone dachów, budynków, garaży, ogrodzeń, uszkodzone zostały auta. Dodatkowo na miejscu pracują już pierwsze zastępy straży pożarnej i energetycy. Na szczęście nie ma informacji o osobach poszkodowanych.
#IMGWlive | 15:51 14.09
Ok. 14:45 w miejcowości Zakrzew w pow. radomskim odnotowano trąbę powietrzną. Według doniesień trąba powietrzna spowodowała uszkodzenie dachów. Trąba powietrzna była związana z przemieszczającą się ze wschodu na zachód komórką burzową. @MiejskiReporter pic.twitter.com/TYqyEfMuVf— IMGW-PIB METEO POLSKA (@IMGWmeteo) September 14, 2024
Warto dodać, że trąba powietrzna wystąpiła dziś około godziny 15:00 czasu lokalnego i była związana z superkomórką burzową. Zjawisko te wystąpiło w obrębie komórki burzowej wykazującej cechy rotacji i przechodzącej ze wschodu na zachód. Pojawiła się wyraźna kolumna prądu rotującego, który podnosił blachy i inne przedmioty. Prędkość wiatru w leju wynosiła od 144 km/h do 264 km/h. W kolejnych godzinach możliwe są następne trąby powietrzne. Kolejne superkomórki burzowe po godzinie 17:00 utworzyły się na Mazowszu. Kolejne tornado pojawiło się w rejonie Sufczyna i takich zjawisk może być jeszcze kilka.
Polecamy: Ulewy w Polsce. 100-300 litrów wody na m2. Jak długo potrwa załamanie pogody w kraju?
Wyładowania atmosferyczne za ostatnie 14 godzin w Polsce
Należy wspomnieć również o pogarszającej się sytuacji hydrologicznej na południu i południowym zachodzie. Ewakuowanych jest coraz więcej miejscowości. Dodatkowo zamykane są mosty z Czechami. Na niektórych stacjach IMGW-PIB minionej doby wysokość opadu przekroczyła 100-160 mm. Nadchodzący wieczór noc będzie ciężka i może dochodzić do kolejnych podtopień i zalań, a nawet powodzi regionalnych i sumy opadowe mogą sięgać nawet 100-200 mm, mając na uwadze występowanie konwekcji, która nasila opady wielkoskalowe.
Duża wysokość opadów w ciągu minionej doby na obszarze południowej i południowym zachodzie Polski
Silne ulewy i burze oraz możliwe kolejne trąby powietrzne
Prognozy wskazują, że w nocy na obszarze woj. lubelskiego wystąpi zachmurzenie duże i całkowite. Wyliczane są przez modele numeryczne w dalszym ciągu opady deszczu o podłożu wielkoskalowym i konwekcyjnym. Natomiast na południu kraju okresami o natężeniu silnym, natomiast w Kotlinie Kłodzkiej, ponadto na Opolszczyźnie, Śląsku i w Małopolsce przejściowo o charakterze nawalnym. Jednak na wschodzie kraju miejscami burze. Aczkolwiek prognozowane są sumy opadów prognozowane są w województwie: śląskim do 120 mm; dolnośląskim, opolskim do 80 mm; w małopolskim i świętokrzyskim do 70 mm; podkarpackim i łódzkim do 40 mm.
Jednak w Tatrach śnieg z deszczem i śnieg. W najchłodniejszej części nocy od zaledwie 9°C, 11°C na południowym zachodzie do 16°C na północnym wschodzie i miejscami w centrum, w kotlinach górskich od 6°C do 9°C. Wiatr będzie umiarkowany, okresami dość silny, porywisty, na południowym zachodzie w porywach do 80 km/h, natomiast na wybrzeżu do 65 km/h, z kierunków północnych. Jedynie na południowym wschodzie z kierunków wschodnich. W szczytowych partiach Sudetów porywy wiatru do 120 km/h, w Karpatach do 90 km/h. Podczas burz porywy wiatru do 70 km/h. Jutro czeka nas kontynuacją opadów i burz. Od poniedziałku stopniowa poprawa pogody w kraju i rozbudowa wyżu. Jednak przyjdzie nam się zmierzyć miejscami z powodzią w kraju.
Seria tornad związanych z mezocyklonem superkomórek w centralnej Polsce. Wskazywaliśmy, że dziś takie zjawiska mogą mieć miejsce
Edycja: 14 września 2024, 20:50 czasu urzędowego w Polsce. Wygląda na to, że dziś pojawiły się aż 5 trąb powietrznych, zwane również tornadami, które związane były z mezocyklonami. Pierwsza trąba powietrzna pojawiła się po 15:00 w rejonie miejscowości Wierzchowiny na południu Mazowsza. Tornado przeszło przez Wierzchowiny, uszkadzając co najmniej 25 budynków, w tym 16 budynków w Wierzchowinach i 4 budynki w Jeziornie. Możliwe uszkodzenia IF2. Czas zjawiska oszacowana na podstawie danych radarowych.
Trąby powietrzne dziś zanotowane w centralnej Polsce, 14 września 2024
Następnie spłynął raport z innej części Mazowsza, gdzie w okolicach Kołbieli wystąpiła następna trąba powietrzna. Tornado uszkodziło duże gałęzie drzew w tej lokalizacji. W miejscowości Chrosna odnotowano wiele uszkodzonych dachów i powalonych drzew. Zjawisko widoczne było też m.in z miejscowości Sufczyn. Kolejne zjawisko pojawiło się najprawdopodobniej w miejscowości Brudzewice w woj. łódzkim. Zostało zerwanych kilka dachów. Z raportu w bazie ESWD wynika, że miało kontakt z lądem, zostało uszkodzonych kilka dachów. Ponadto trąba powietrzna pojawiła się w rejonie Kozienic około godziny 16:00 czasu miejscowego. Zablokowana była droga nr 79. Pojawiły się raporty o zerwanych dachach w miejscowości Nowa Wieś (woj. mazowieckie), gdzie również mogła wystąpić mezocykloniczna trąba powietrzna.
Źródło: IMGW-PIB, Fanipogody.pl, Blitzortung, ESWD.eu
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC