Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Tornado uderzyło na zachodzie. 40 budynków uszkodzonych i jedna osoba ranna. Liczne burze w Europie ZachodniejTornado pojawiło się na zachodzie Europy. Z powodu przejścia żywiołu około 40 budynków zostało uszkodzonych. Jedna osoba została ranna. Ubiegłej doby liczne burze pojawiły się na zachodzie Starego Kontynentu.

Tornado w Europie Zachodniej

Rzadkie zjawisko w postaci tornada zaobserwowano w środę na obszarze Belgii. Z superkomórki burzowej nagle utworzyła się trąba powietrzna, która uszkodziła 40 budynków. Niestety jedna osoba została ranna, lecz nikt na szczęście nie zginął. Trąba powietrzna przeszła m.in przez miejscowość Onze-Lieve-Vrouw-Waver oraz Putte. Silę tornada oszacowano na IF1.5. Wielu mieszkańców było totalnie zaskoczonych uderzeniem żywiołu. Kilka koni odniosło niewielkie obrażenia. Przewrócony został kamper.

Silny wiatr

Na początku 2024 r. odnotowano groźne tornado na terenie Belgii. Ubiegłej doby, 3 stycznia 2024 r. około godziny 16:30 czasu lokalnego, uformowała się niespodziewanie trąba powietrzna u podstawy chmury Cumulonimbus związanej z przechodzącą w tym rejonie superkomórką burzową. Lokalne media z Europy Zachodniej donoszą, że żywioł uderzył w zabudowania, powodował również szkody w drzewostanie, łamał również słupy energetyczne i wywracał maszty antenowe. Doszło również do zablokowania lokalnych dróg na skutek przejścia tornada i zalegania konarów oraz drzew. Prędkość wiatru w wirze mogła przekroczyć 150-220 km/h.

Tornado w Belgii, 3 stycznia 2024 r.

tornado w Europie
Tornado w Belgii. Źródło: ESWD.org, mapa OpenstreetMap, licencja OBDL

Ubiegłej doby zaobserwowano liczne jak na styczeń zjawiska burzowe, które pomimo niewielkiej chwiejności termodynamicznej rozwinęły się nad zachodnią częścią Starego Kontynentu. Niespotykane o tej porze roku groźne zjawisko pogodowe dotknęło głównie Onze-Lieve-Vrouw-Waver belgijską wioskę, która znajduje się około 10 km na wschód od Mechelen. Jest częścią Sint-Katelijne-Waver. Znajduje się niedaleko głównej autostrady między Brukselą a Antwerpią. Duże szkody odnotowano również w Putte, w prowincji Antwerpia. Dwa domy nie nadają się do zamieszkania na wyżej wymienionym obszarze. Zniszczone zostały również szklarnie z pomidorami. Lokalny plantator tego warzywa wspomina, iż to cud, że nie zginął. „Gdyby tornado przeszło, kiedy bylibyśmy w szklarni, nigdy byśmy nie uciekli na czas” – wspomniał w czasie rozmowy z lokalnym serwisem.

Silny wiatr nie tylko łamał drzewa, ale poważnie uszkodził, a nawet i zniszczył budynki. Żywioł wybijał okna, zrywał dachy i uszkadzał elewacje budynków. Tornado uszkodziło również samochody i przewróciło przyczepę kempingową. Żywioł powalił również wysoki maszt antenowy.

Tornado w Belgii powodowało duże szkody

Groźny początek 2024 roku w Europie Zachodniej. Podtopienia, silny wiatr i tornado

Przeważający obszar Starego Kontynentu znajduje się jeszcze w zasięgu słabnącej stopniowo cyrkulacji strefowej. W kolejnych dniach coraz większy obszar Europy zacznie dostawać się w zasięg mroźnego powietrza arktycznego. W Krajach Beneluksu z uwagi na obfite opady deszczu obserwuje się również podtopienia, co więcej duży gradient baryczny sprzyja wietrznej aurze o skali wichur, która prowadzi do szkód.

Zobacz też: Pogoda potężnie nas zaskoczy. Wyż z ciśnieniem 1040 hPa niesie zmiany w prognozach na styczeń

Burze nad Europą Zachodnią i Południowo – Zachodnią w ciągu minionych 36 godzin według systemu detekcji i lokalizacji wyładowań Blitzortung

tornado w Europie
Tornado w Europie Zachodniej

W naszej części Europy obserwować będziemy intensyfikacje zimy termicznej pod koniec mijającego tygodnia. Ustanie aktywna cyrkulacja strefowa atmosfery, znajdziemy się w zasięgu mocno wychłodzonych mas powietrza znad Półwyspu Fennoskandzkiego i Rosji. Będą warunki do występowania opadów śniegu i deszczu marznącego powodującego gołoledź. Nocami chwyci spory mróz.

Fanipogody.pl

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz