Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Tornado uderzyło niespodziewanie i siało ogromne zniszczenia. 10 osób nie żyje, 4 osoby ranne i 1800 budynków uszkodzonychTornado pojawiło się w Chinach i siało ogromne zniszczenia. Wstępnie 10 osób nie żyje, 4 osoby są ranne i 1800 budynków zostało uszkodzonych.

Tornado w Jiangsu doprowadziło do śmierci 10 osób. Eksperci z dziedziny meteorologii wskazują, że ostatnio występujące na tym obszarze wysokie temperatury pod wpływem cyklonu przyniosły dogodne warunki do tworzenia się groźnych zjawiska atmosferycznych.

Niszczące tornado w Chinach

O godzinie 20:30 w dniu 19 września 2023 r. w Funing County w mieście Yancheng, doszło do ekstremalnej katastrofy pogodowej. Była ona spowodowana przejściem tornada o sile EF2, a nawet i EF3. Dodatkowo od 17:00 do 22:00 tego dnia opady deszczu w miastach Lupu i Banhu osiągnęły odpowiednio 202,7 mm i 171 mm, prowadząc do podtopień i powodzi. Ekstremalna pogoda doprowadziła do poważnych zniszczeń w obu miastach. Co więcej do tej pory katastrofa spowodowała dziesięć zgonów. Dodatkowo służby ujawniły, że po akcji ratunkowej cztery osoby trafiły do szpitali z drobnymi obrażeniami (wszystkie przewiezione do szpitala na leczenie, nie zagrażające życiu).

Tornado uwiecznione na filmie w Chinach, 19 września 2023 r.

tornado wChinach
Tornado uwiecznione w Azji

Cyklon przyczynił się do powstania tornada

Ostatnio, ze względu na wyższe temperatury, pod wpływem cyklonu Jianghuai, który przyniósł dogodne warunki do rozwoju niebezpiecznych zjawisk atmosferycznych.

Wtorkowe tornado było krótkie, ale gwałtowne. Dodatkowo zdjęcia w mediach społecznościowych pokazywały przewrócone samochody, zerwane linie energetyczne i latające gruzy. Wiele zaśmieciło ulice Suqian, miasta na północy prowincji.

Przeczytaj: 45-46 stopni w kolejnych dniach na terenie krajów arabskich

Tornada, jako rodzaj wysoce niszczycielskiego zjawiska, są rodzajem wiru powietrznego na małą skalę. Generowanego w silnie niestabilnych warunkach pogodowych, z centralnym wiatrem o prędkości do około 50-150 m/s i średnicach zwykle wahających się od kilku metrów do setek metrów. Tornada powstają i znikają zazwyczaj szybko. Często w towarzystwie silnych konwekcyjnych systemów pogodowych, takich jak burze, grad i ulewny deszcz, i są niezwykle niszczycielskie.

Znaczące i niszczycielskie tornado uderzyło wczoraj wieczorem w Suqian w prowincji Jiangsu w Chinach. Uważa się, że tornado przeszło bezpośrednio przez centrum miasta, powodując dużą liczbę obrażeń i niestety odnotowano wstępnie 10 ofiar śmiertelnych.

Państwowe media podały, że tornado dotknęło ponad 5500 osób, a 1800 domów zostało uszkodzonych lub zniszczonych.

Silny wiatr i ulewny deszcz zniszczyły również pola uprawne. Tornado niosło śmierć i i ogromnie szkody

Chińska służba meteorologiczna wydawała alerty przed groźną pogodą

W środę wydano również ostrzeżenia pogodowe dla południowo-zachodniego regionu Chongqing. Co więcej kilku obszarów w południowo-zachodnim Guizhou, południowym Hunan, wschodnim Anhui i środkowym Hubei.

Tego lata Chiny doświadczyły rekordowych ulew i trwających wiele tygodni historycznych upałów. Naukowcy twierdzą, że nieprzewidywalna pogoda została zaostrzona przez postępujące na całym świecie ocieplenie klimatu.

Warto nadmienić, że całe wioski w Jiangsu zostały zrównane z ziemią. Dodatkowo co najmniej 98 osób zginęło w 2016 r. po tym, jak region został dotknięty burzą z niszczącymi wiatrami i najgorszym tornadem od pół wieku.

Na obszarze Polski nie przewiduje się na szczęście tak ekstremalnych i powodujących szkody zjawisk atmosferycznych w dobiegającym końca sezonie burzowym. Co prawda będą pojawiać się jeszcze burze, lecz nie będą one już tak intensywne jak w miesiącach letnich w naszej części Europy. Największe ryzyko intensywnych zjawisk konwekcyjnych prognozuje się w ciągu 24 godzin na południu Starego Kontynentu, a zwłaszcza w basenie Morza Śródziemnego.

Prognoza burzowa na okres od 20.09.2023 06 UTC do 21.09.2023 06 UTC według ESSL

burze w Europie.
Burze możliwe są głównie na południu Europy, znacznie mniej intensywne mogą wystąpić na zachodzie Europy.

Fanipogody.pl

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz