Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Tornado uderzyło z burzy superkomórkowej nagle na południu. Zatarasowane drogi i zerwane dachy [WIDEO]Tornado pojawiło się na południu Europy i spowodowały szkody. Skutkiem przejścia żywiołu są zatarasowane drogi i zerwane dachy. Mamy zdjęcia i filmy, które pokazują mezocykloniczną trąbę powietrzną.

Trąba powietrzna na południu Europy

Tegoroczny sezon burzowy obfituje w południowej części Starego Kontynentu w bardzo silne i częste zjawiska burzowe. W minionych tygodniach informowaliśmy o rekordowym gradzie, który spadł na obszarze Włoch. Z najnowszych doniesień zagranicznych mediów wynika, że na Chorwacji, w okolicach miejscowości Koseze utworzyła się mezocykloniczna trąba powietrzna. Siła trąby powietrznej w skali Fujity została oceniona na F1, natomiast w skali Torro T3.

Tornado związane z mezocyklonem wystąpiło wczoraj wieczorem na obszarze Chorwacji. Prognozy numeryczne wskazywały na niewielkie prawdopodobieństwo wystąpienia gwałtownych burz. Trąba powietrzna pojawiła się z superkomórki burzowej, która przechodziła przez południową część Europy.

Niszczące tornado na południu

Z doniesień tamtejszych mediów wynika, że tornado spowodowało uszkodzenie 11 dachów, w tym 4 budynku pozbawił całkowicie. Na skutek silnego wiatru w obrębie tornada, łamane były konary i gałęzie, uszkodzone zostały również linie energetyczne. Dla osób postronnych stwarzało to duże zagrożenie, gdyż tornado przenosiło odłamki na znaczne odległości. Dodatkowo widać również „błyski”, które świadczą o tym, że trąba powietrzna uszkadzała linie energetyczne. Najbardziej ucierpiało pięć domów, z których dwa są praktycznie pozbawione dachów. To rzadkie i niszczycielskie zjawisko pogodowe było obserwowane z niepokojem przez wielu mieszkańców Bistricy, którzy na bieżąco informowali się o sytuacji.

Zobacz też: Dramatyczne prognozy pogody na kolejne dni sierpnia

Na szczęście nikt nie został ranny w wyniku burzy, dwie rodziny zostały ewakuowane, a reszta spędziła noc w swoich domach. Jak na razie wygląda na to, że nikt nie będzie musiał na stałe zmieniać miejsca zamieszkania, ale mieszkańcy już obawiają się kolejnych prognozowanych burz.

Mieszkańcy opisują, że było to jak w filmie, mieszkaniec gminy Leonardo Pranjić opisał chwile grozy, który patrzył zza osłony swojego domu, jak dach jego sąsiada jest podnoszony w powietrze i rozwalany na kawałki.

Tornado wystąpiło na południu Europy

Około 40 strażaków z Ilirskiej Bystrzyckiej Straży Pożarnej pomagało w usuwaniu skutków wtorkowego tornada, które nawiedziło wąski obszar w osadzie Koseze koło Ilirskiej Bistrzycy i uszkodziło dachy 15 domów.

Trąba powietrzna na południu Europy

Wiele osób dokonało nagrań, na których widać trąbę powietrzną u podstawy chmury Cumulonimbus. Z danych radarowych wynika, że w tym rejonie przechodziła superkomórka burzowa, która wygenerowała mezocykloniczne, lecz krótkotrwałe tornado.

Szkody w innych miejscach po wczorajszych burzach na południu Europy.


Burza z obfitymi opadami deszczu i silnym wiatrem, która przetoczyła się przez Słowenię zeszłej doby, ponownie spowodowały pewne zakłócenia i szkody materialne. Administracja Ochrony i Ratownictwa odnotowała 69 incydentów w ośrodkach regionalnych Maribor (16), Postojna (15), Celje (13), Koper (11), Kranj (sześć), Murska Sobota (trzy), Nova Gorica (dwa) i po jednym w Lublanie, Slovenj Gradec i Ptuj.

Burze i tornado na południu Europy, 1 sierpnia 2023 r. Dane: burze.dziś.net

burze w Polsce, tornado w kraju
Burze na południu Europy, tornado w kraju 2023 r.

Ulewne deszcze spowodowały, że woda deszczowa zalała kilka piwnic budynków, zagrażając konstrukcjom i w niektórych miejscach ciekom wodnym. Jednak silne podmuchy wiatru zerwały dachy budynków i powaliły drzewa.

Powstały dwa osuwiska zagrażające budynkom. Na miejscu działało łącznie 36 jednostek straży pożarnej, w tym trzy jednostki zawodowe, które przeprowadziły łącznie 75 interwencji. Strażacy usuwali powalone drzewa, zapewniali awaryjną osłonę uszkodzonych dachów. Dodatkowo wypompowywali wodę deszczową, zabezpieczali zagrożone budynki workami przeciwpowodziowymi i przykryli folią dwa osuwiska, podała Administracja Ochrony i Ratownictwa.

Władze wciąż usuwają skutki burz sprzed kilku dni. Burze te spowodowały szkody w całej Słowenii w ostatnich tygodniach.

Co spowodowało tornado?


Mieszkaniec Saša Zidar, administrator strony meteolab.si, potwierdził Radiu Koper, że rzeczywiście było to tornado mezocykloniczne. Jak wyjaśnił, rozwój krótkotrwałych wirów w regionie Bistrica jest ułatwiony przez ukształtowanie terenu. „Nie mogą one rozwinąć większej niszczycielskiej siły niż na amerykańskiej ziemi, ale są wystarczająco silne, aby uszkodzić infrastrukturę, domy …”. Rozwój tornad wymaga pewnych warunków, które zostały spełnione wczoraj: bardzo niestabilna atmosfera, silne ścinanie wiatru na różnych wysokościach izobarycznych, a także przejście chłodnego frontu i wystąpienie superkomórki burzowej. – wyjaśnił Zidar.

Najbliższe dni również będą przynosić okresowo silne burze. Weekend może jednak przynieść gwałtowne zjawiska burzowe w Polsce, głównie w ciepłym wycinku niżu. Możliwy jest dodatkowo bardzo duży poziomy kontrast termiczny.

Śledźcie na bieżąco prognozy pogody dla Polski, gdyż aura będzie dynamiczna.

Fanipogody.pl

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz