Trąba powietrzna pojawiła się w ubiegłą niedzielę na obszarze Polski. Groźne zjawisko odnotowano w woj. wielkopolskim.
W ciągu ostatnich kilkudziesięciu godzin warunki pogodowe nad Polską okazały się dynamiczne. Przez kraj przechodził aktywny front z płytkim niżem, który poprzedzony był dolno-troposferycznymi liniami zbieżnościami wiatru. Występowały silne ulewy, liczne wyładowania atmosferyczne. Dodatkowo w niedzielę pojawiła się krótkotrwała trąba powietrzna w Wielkopolsce. Okazało się to siódme zjawisko tego typu na obszarze naszego kraju w mijającym sezonie burzowym na terytorium Polski.
W niedzielę w województwie wielkopolskim zarejestrowaną pełnoprawną, krótkotrwałą trąbą powietrzną. Dlatego zniszczeniu uległo kilka budynków w okolicy Koła. Jednak całe szczęście zjawisko trwało dość krótko. Należy podkreślić, że lokalne burze potrafią również wygenerować silniejsze zjawiska o charakterze bardzo lokalnym, powodując znaczne szkody.
Trąba powietrzna i raport ESWD dla rejonu Koła w woj. wielkopolskim na obszarze Polski z 18 sierpnia 2024 r.
Groźna pogoda i silny wiatr
Uszkodzone zostały dachy budynków mieszkalnych i gospodarczych. Prognozowanie tego typu groźnych zjawisk atmosferycznych jest niezwykle trudne i obecny stan wiedzy nie pozwala nikomu przewidzieć ich dokładnego miejsca oraz czasu wystąpienia. Zostało odnotowane opisywane zjawisko, 18 sierpnia 2024 r. około godziny 16:50 czasu lokalnego w okolicach Koła. Na fotografiach i filmach dostrzegamy, że zjawisko uszkadza dachy, zrywa również linie energetyczne. Co najmniej 8 budynków zostało uszkodzonych. Największy dach uszkodzony miał aż 200 m2. Energetycy i strażacy pracowali przy wiatrołomach i zabezpieczali oraz naprawiali uszkodzone linie energetyczne.
Silny wiatr, który towarzyszył trąbie powietrznej, powodował poważne wiatrołomy i uszkodzenia budynków. Wstępnie wiadomo, że prędkość wiatru osiągnęła nawet IF1. Żaden model numeryczny nie sugerował powstania tornada na tym obszarze Polski. Doszło jednak do uformowania się leja i kontaktu z ziemią, dlatego można w tej sytuacji mówić o pełnoprawnej trąbie powietrznej.
Ostatnie dwa dni w pogodzie przyniosły nie tylko trąbę powietrzną w Polsce, ale także nowe rekordy pod kątem opadów na stacjach meteorologicznych IMGW-PIB. Największe sumy opadowe zarejestrowane na Dolnym Śląsku, szczególnie w rejonie Jeleniej Góry, gdzie obowiązywało pogotowie przeciwpowodziowe, jak i też w okolicach Ostrowa Wielkopolskiego. Poważne ulewy konwekcyjne nawiedziły także Warszawę i okolicę. Miejscami sumy opadowe przekroczyły 100-150 mm. W niektórych rejonach naszego kraju w kilka godzin spadała ponad 2-krotna norma opadowa dla sierpnia. Dlatego nic dziwnego, że doszło do licznych zalań i podtopień. W obliczu postępujących zmian klimatycznych takie zdarzenia będą coraz częstsze.
Tornado uderzyło z zaskoczenia. Trąba powietrzna poczyniła poważne szkody, lecz nikt na szczęście nie zginął
Co warto podkreślić to fakt, że zjawisko osiągnęło siłę F0/F1 w skali Fujity. Wiatr miał więc wystarczające siłę, aby łamać większe gałęzie i konary oraz drzewa. Na cmentarzu w Leśnice niektóre z nich upadały na nagrobki poważnie je, uszkadzając i niektóre niszcząc.
Komórka burzowa z 18 sierpnia 2024 r. widoczna na obrazie radarowym z sieci POLRAD, która wygenerowała trąbę powietrzną w rejonie miejscowości Koło (woj. wielkopolskie) około godziny 17:00 czasu lokalnego.
Wygląda na to, że to nie koniec groźnej pogody. W nocy z wtorku na środę zjawiska burzowe mogą wystąpić na zachodzie Polski. Szacuje się, że wysokość opadów w burzach sięgnie tam 20-30 mm, natomiast wiatr w porywach do 60-70 km/h. Co warto podkreślić, że w środę intensywne burze w ciągu dnia możliwe są na przeważającym obszarze naszego kraju. Jednak najsilniejsze wystąpią na południu, południowym wschodzie i wschodzie naszego kraju. Największa aktywność burzowa wystąpi w drugiej części dnia. Wysokość opadów w burzach sięgnie 40-60 mm, wiatr w porywach dochodzić będzie do 70-90 km/h, dodatkowo wystąpi wysoka aktywność elektryczna.
Źródło: Fanipogody.pl, essl.org, IMGW-PIB, windy.com