Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Trzęsienie ziemi zebrało śmiertelne żniwo. Liczba ofiar wzrosła do 280

Trzęsienie ziemi w Afganistanie

Szacowany czas czytania: 3 minuty

Może nie jest to temat czysto związany z pogodą, ale sprawa jest bardzo ważna. W Afganistanie wydarzyło się śmiertelnie silne trzęsienie ziemi. Śmierć pod gruzami zawalonych budynków poniosło 255 osób.

  • Silne trzęsienie ziemi w Afganistanie
  • Żywioł pochłonął już 255 ofiar śmiertelnych
  • Zobacz nagrania z Afganistanu

Silne trzęsienie ziemi w Kanyan

Ziemia silnie zatrzęsła się w prowincji Kanyan na wschodzie kraju. Dokładne miejsce zdarzenia zaznaczyłem na poniższej mapie (Google Maps).

Trzęsienie ziemi w Afganistanie, na wschodzie kraju

Do silnego trzęsienia ziemi doszło w okolicy bardzo słabo zurbanizowanej osady. Ponieważ domy stawiane są w regonie z bardzo słabej jakości surowców, nie miały żadnych szans z żywiołem. Wg. wstępnych ustaleń władz w skutek trzęsienia ziemi śmierć poniosło 130 osób. To jednak informacja już nieaktualna. Jeszcze z rana potwierdzonych było już 255 ofiar śmiertelnych żywiołu, a tysiące ludzi jest rannych. Jednak to już są również dane nieaktualne. Z doniesień zagranicznych stacji telewizyjnych odnosimy wrażenie, że na miejscu zdarzenia panuje chaos. Wiele wskazuje na to, że liczba rannych i zgonów będzie rosła. Poniżej zdjęcia z regionu, w który uderzył żywioł.

Większość ofiar śmiertelnych odnotowano w prowincji Pakita. Tylko w tym regionie potwierdzono już ponad 100 ofiar śmiertelnych i prawie ćwierć tysiąca rannych.

Trwa szacowanie zniszczeń wywołanych przez żywioł

Na miejscu wciąż pracują służby ratunkowe. W regionie pojawiły się również lokalne władze, by wspierać ofiary trzęsienia ziemi oraz oszacować straty jakie przyniósł żywioł. Sytuacja w regionie jest bardzo dynamiczna. Dlatego statystyki ofiar zmieniają się dosłownie co kilkadziesiąt minut. Jeszcze rano mowa była o 255 ofiarach. Ponieważ z gruzów wciąż wydobywane są ciała ofiar, to po aktualizacji danych z ostatnich chwil wiemy, że trzęsienie ziemi pochłonęło już co najmniej 280 ofiar (źródło Bakhtar News Agency – państwowa agencja informacyjna).

Oficjalne epicentrum znajdowało się 30 km od miasta Datta Khel. Ziemia drżeć zaczęła o godzinie 22.55 we wtorek 21 czerwca. Mamy nadzieję, że statystyki ofiar nie będą już znacząco rosły. Jeśli w Afganistanie dojdzie do wstrząsów wtórnych, będziemy Was o tym informować.

Autor wpisu:

autor_mike
Michał Kołodziejczyk

Pogodą i burzami interesuję się od bardzo dawna. Od kilku lat współtworzę dla Was treści na serwisie Fani Pogody. Prywatnie łowca burz