Uderzenie mrozu na koniec maja. Mróz na nizinach. Najzimniejszy maj od 42 lat

Niesamowicie zaskakuje nas pogoda w naszej części kontynentu. Po historycznie zimnym kwietniu, maj również zamknie się z mocno ujemną anomalią temperatury w wielu regionach Europy. Podczas, gdy na Świecie są regiony w których panuje potężny upał, w Europie drżymy, czy w maju nie pojawi się jeszcze mróz w maju. I nie są to wcale medialne wymysły, a fakty, które zdarzają się w ostatnim okresie maja.

Mróz w Wielkiej Brytanii

Powyższa grafika pokazuje temperatury minimalne w Wielkiej Brytanii w nocy z 22 na 23 maja. Widać, że mróz odnotowano na 6 stacjach pogodowych. Wiemy już, że w Szkocji mamy do czynienia z najchłodniejszym majem od 42 lat. Wytrczy wspomnieć, że w tym tygodniu na północy kraju spadł śnieg. Podobnie chłodno było nad ranem 24 maja. Jako ciekawostkę napiszę, że w mieście Nesteres w Hiszpanii również odnotowano ujemną temperaturę. Mróz na tej stacji pogodowej to -0.7 stopnia Celsjusza. Przymrozki odnotowywano również w Niemczech, Francji, czy na północy Włoch. To bardzo ciekawe fakty biorąc pod uwagę, że mamy ostatnią dekadę maja.

To nie koniec. Mróz również w kolejnych dniach

Niestety, prognozy dla Europy nie są optymistyczne. Na północnym zachodzie i częściowo w centrum kontynentu najbliższe dni przyniosą ponownie chłodne poranki. Mróz, czy przymrozki nie są wykluczone.

Mróz w Europie. Przymrozki w Czechach i Niemczech

Na powyższej mapie widać, że w regionie Czech, południowych Niemiec, czy wschodniej Francji temperatury spadają naprawdę nisko. O poranku, maksymalne temperatury to zaledwie 3-4 stopni. Oznacza to przygruntowe, lokalne przymrozki nawet na nizinach. Chłodne poranki, z lokalnymi przymrozkami utrzymają się w regionie jeszcze przez kilka dni. Jednak są też optymistyczne wieści. Z każdym dniem ryzyko występowania przymrozków i mrozu będzie malało.

Mnóstwo śniegu w górach. Problemy hodowców bydła

Długo utrzymujące się niskie temperatury doprowadziły do bardzo ciekawej sytuacji w wyższych partiach gór. Jako przykład podam czeskie Karkonosze, gdzie w maju na wysokości 1300 metrów nad poziomem morza zalegała jeszcze metrowa pokrywa śnieżna. To najwyższa pokrywa śnieżna w tym regionie od 40 lat. Na bardzo długo zalegający śnieg skarżą się również mieszkańcy Alp. Tamtejsi hodowcy była mają olbrzymie problemy z wypasem krów i owiec. Wszystko to przez śnieg, który jeszcze w maju zalega na trawiastych zazwyczaj halach. Na poniższej grafice (źródło) widać, że lokalnie w Alpach leży ponad metr śniegu. W niższych partiach gór nadal mamy do czynienia z kilkunastoma centymetrami śniegu.

Pokrywa śnieżna Alpy

Kiedy cieplej w Europie Centralnej i Zachodniej?

Chyba już wszyscy z utęsknieniem wypatrujemy cieplejszych dni w naszym regionie. Nie piszę tu o niszczących upałach, jakie obecnie występują w pasie od Afryki po Indie. Piszę tu o temperaturach co dzień oscylujących w granicach 25 stopni Celsjusza i nocach z temperaturą w okolicach 16 stopni. Rozmarzyłem się, jednak oglądając modele numeryczne jest szansa na cieplejszy okres. Wraz z początkiem czerwca do Europy Zachodniej (w kolejnych dniach i do Centralnej) napływać zacznie cieplejsze powietrze z południowego zachodu i południa. Doprowadzi to do upałów na Półwyspie Iberyjskim. W naszym regionie, w Niemczech i Polsce temperatury w okolicach 4 czerwca wzrosną do okolic 25-26 stopni. Jednak prognoza na cały czerwiec nie napawa optymizmem. Zapraszam do wpisu o pogodzie długoterminowej na czerwiec 2021. We wpisie szczegóły dotyczące temperatury i opadów w pierwszym miesiącu lata.

Cieplej w czerwcu. Mróz ustąpi