Uderzył ekstremalny upał. 52 stopnie Celsjusza. Jeden z najgorętszych dni w roku. W Polsce zrobi się gorąco

W Polsce mamy do czynienia z chłodniejszym okresem i wciąż czekamy na powrót lata. Upał już raczej do kraju nie wróci, jednak są duże szanse, że jeszcze zrobi się gorąco w kraju. O tym kiedy do Polski powróci lato napiszę w dalszej części wpisu. Wcześniej skupię się na ekstremalnych upałach jakie powróciły na Bilski Wschód. Zerkniemy również gdzie w Europie w najbliższych dniach zrobi się gorąco. Zapraszam na ciepły wpis. Tak dla wytchnienia od ulew i chłodu, o jakich przychodzi nam się pisać od kilku dni.

Potężny upał w Turcji i na Bliskim Wschodzie

Bardzo silny upał pojawił się znów w ostatnich dniach na Bliskim Wschodzie. Zwrotnikowe powietrze dało o sobie znać, a temperatury powędrowały naprawdę wysoko. W irańskim mieście Shush termometry wskazały 52.9 stopni Celsjusza. To jedna z najwyższych temperatur na Ziemi w tym roku. Niestety, jest to pomiar nieoficjalny. Oficjalnie największy upał na Bliskim Wschodzie panował w Iraku. Stacja pogodowa w miejscowości Khanaqin zanotowała 51 stopni Celsjusza. Co również jest wartością ekstremalną (grafika Ogimet)

Silny upał na koniec sierpnia na Bliskim Wschodzie

Widzimy, że potężny upał panuje również w innych miastach regionu. Aż 10 stacji pomiarowych na Bliskim Wschodzie zmierzyło ponad 49 stopni Celsjusza. To bardzo silna fala upałów w regionie. Pamiętacie miejscowość Cizre w Turcji. Swego czasu podczas tego lata temperatura przekroczyła tam 50 stopni Celsjusza. Kilka dni temu w tej miejscowości upał znów zrobi się bardzo silny. Termometry w Cizre, w Turcji wskazały 47.5 stopni Celsjusza.

Upał odpuścił w Europie

Upał odpuścił w Europie. Oczywiście na krańcach południowych nadal temperatury przekraczają 30 stopni. Jednak nie jest to już upał taki silny jak jeszcze kilka dni temu. Upał pokazuje się na mapach dla południa Iberii, czy Francji. Ponad 30 stopni jest również na południu Grecji oraz w Turcji. Poniższa animacja pokazuje jednak, że wysokie temperatury wrócą jeszcze na kontynent.

Coraz cieplejsze masy powietrza napływać do Europy zaczną od 2-3 września. Wtedy to upał pojawi się choćby na większym obszarze Francji. Gorąco zrobi się również w Niemczech (a w kolejnych dniach również w Polsce o czym niżej). W okolicach 5 września upał pojawi się również na Bałkanach, w Rumunii, czy na Węgrzech. To będzie również okres, gdy dużo cieplej zrobi się w Polsce.

Kiedy lato powróci do Polski

O tym, że lato wraca do Polski pisałem pierwszy raz w niedzielę. Od tego wpisu minęły dwa dni. Sprawdźmy co zmieniło się w temacie powrotu ciepła do kraju po kilku aktualizacjach modeli. Przejrzę dziś nie tylko wiązki GFS, lecz także europejskich modeli jak ECMWF oraz ICON. Sprawdzimy jak to będzie z tym powrotem lata do kraju. Sprawdzę również, czy są szanse na upał w Polsce.

Upał w Polsce nie wystąpi

Najbardziej optymistyczny w sprawie powrotu lata, a na wet upału był w niedzielę ogólnoświatowy model GFS. Na zachodzie kraju wyliczał on temperatury zbliżające się do 30 stopni rozpalając marzenia, że w kraju pojawi się upał. Obecnie model zmniejszył obszar wystąpienia wyższych temperatur. Naprawdę ciepło będzie od weekendu na zachodzie kraju. Słupki rtęci sięgać tam mogą nawet 26-27 stopni.

O upale jednak nadal nie może być mowy. Przyszły tydzień ma być wg. aktualnych wyliczeń bardzo ciepły na zachodzie i niezbyt ciepły na wschodzie kraju. Wyższe temperatury na wschodzie prognozowane są w zasadzie na czwartek, a to już mocno odległy termin. Widać więc, że GFS wycofuje się ze swych nieco, chyba zbyt optymistycznych wyliczeń. ICON-EU jest modelem o zbyt małym zasięgu czasowym, by sprawdzać na nim temperatury na przyszły tydzień. Jednak model potwierdza scenariusz GFS, że cieplej, zwłaszcza na zachodzie Polski robić zacznie się w piątek i sobotę. Dużo bardziej optymistyczny w wyliczeniach temperatury dla Polski jest europejski model ECMWF.

Upał w Polsce jednak możliwy? Wyliczenia modelu ECMWF

Model ten widzi, że gorące masy powietrza napłyną nad większy obszar Polski. Bardzo ciepło miałoby zrobić się również na wschodzie kraju, gdzie termometry również wskazywałyby nawet 24-25 stopni ciepła. Na zachodzie kraju, w przyszłym tygodniu temperatury sięgać miałyby 28-29 stopni.

Podsumowanie. Będzie ten upał, czy nie?

Widzicie więc, że modele są zgodne co do jednego. Czeka nas okres z wyższym temperaturami. Początek września przyniesie powiew lata w kraju. Jednak co do obszaru i intensywności tego powiewu modele mają jeszcze różne zdania. GFS wycofał się ze optymistycznych wyliczeń dających nawet upał w Polsce. Model ECMWF widzi za to temperatury na poziomie nawet 29 stopni na zachodzie kraju, więc upał we wrześniu wg. modelu ECMWF wcale nie jest taki nierealny? Pocieszający jest jednak fakt, że to nie koniec ciepłych dni w kraju. Że lato nie nadało całkowicie za wygraną i że jesień jeszcze wycofa się choć na kilka dni.