Ulewy do 140 mm wody do końca tygodnia. Załamanie pogody na południu

Polska znajduje się w strefie wpływu wyżów. Trwa to od wielu dni. Pogoda jest ładna i stabilna, a jedynym problemem jest mróz na wschodzie, który jak na połowę marca mógłby już sobie odpuścić. Podczas gdy nas pogoda zaczyna nudzić są w Europie miejsca, gdzie aura jest bardzo dynamiczna. Przez południe Hiszpanii przechodzą ulewy. Lokalnie deszcz pada bardzo intensywnie.

Ulewy w Hiszpanii. Dlaczego występują?

Spójrzmy na mapę baryczną Europy. Powinno dać nam to odpowiedź skąd silne ulewy i załamanie pogody na południowym zachodzie kontynentu.

Ulewy i załamanie pogody w Hiszpanii

Widać tu, że większa część kontynentu znajduje się po wpływem ośrodków wysokiego ciśnienia. Wyłomem jest tutaj Półwysep Iberyjski. Tutaj, na granicy Europy i Afryki utworzył się aktywny niż atmosferyczny. Niż, jak na otaczające go warunki jest dość głęboki. Ciśnienie w jego centrum wynosi obecnie w okolicach 990 hPa. Aktywny niż w tej części kontynentu przynosi obecnie dwie rzeczy. Zwiększony gradient ciśnienia, a co za tym idzie silniejszy wiatr. Dodatkowo niż wspomaga silną rozbudowę chmur, co w środowisku dość wilgotnych i ciepłych mas powietrza doprowadza do silnego rozbudowania chmur w pionie. Na południu Hiszpanii występują ulewy, a nawet burze.

Zobacz także: Wiosenny wybuch ciepła w Polsce

Ulewy i burze w Hiszpanii

Z jak aktywnym ośrodkiem mamy do czynienia pokazują animacje satelitarne zachmurzenia nad Europą. Widać tu jak duża ilość chmur zalega obecnie nad Portugalią i Hiszpanią krążąc wokół aktywnego wyżu.

Mapy do powyższej animacji pochodzą z serwisu (sat24.com). Gruba warstwa chmur pokrywa niemal cały Półwysep Iberyjski. Przekłada się to oczywiście na bardzo intensywne opady deszczu. Silne ulewy występują na południu opisywanego regionu. Najwyżej wypiętrzone chmury kłębiaste generują nawet wyładowania atmosferyczne. Nie są to może burze mocne, jednak dość groźne, ze względu na to, że nurze wbudowane są w zachmurzenie wielkoskalowe. Powoduje to, że piorun pada niespodziewanie, bez ostrzeżenia. Na pierwszy rzut oka z chmury, która od wielu godzin przynosi jednostajne ulewy. To sytuacja dość groźna.

Silne ulewy przyniosą mnóstwo deszczu do końca tygodnia w Hiszpanii

Okazuje się, że ulewy na południu i południowym wschodzie Hiszpanii będą bardzo intensywne. Powyżej prognoza ilości wody w milimetrach jaka spadnie do soboty 19 marca w regionie. Widać tu, że w wielu regionach będzie to ponad 100 mm deszczu na metr kwadratowy. To ilość naprawdę dużo. Dodając do tego, że niektóre z ulew będą to opady pochodzenia konwekcyjnego, to mamy tu duże zagrożenie powodziami błyskawicznymi, a nawet dłużej trwającymi podtopieniami.

Pogorszenie aury również w Polsce

Wciąż znajdujemy się pod wpływem wyżu, więc ulewy, czy tak silne załamanie pogody jak w Hiszpanii obecnie nas nie dotyczy. Nie oznacza to jednak, że pogoda w Polsce cały czas będzie tak stabilna jak obecnie. Już we wtorek po południu do Polski dotrze niż odcięty. Będzie to płytki ośrodek niskiego ciśnienia. Jednak wystarczy to, by w kraju pojawiły się opady.

Ulewy to nie będą, ale spadnie deszcz, w górach śnieg

Co prawda kolejne aktualizacje modeli ograniczają wejście niżu i opadów głębiej w Polskę, jednak w tym wpisie nie będę analizował tego bardzo dokładnie. Z pewnością w górach w nocy z wtorku na środę i środę sypnie śniegiem. Jak daleko strefa opadów dotrze w głąb Polski? O tym w kolejnym wpisie, gdy pojawią się najnowsze aktualizacje modeli pogodowych.