Pogoda. Mróz i przymrozki jeszcze w Polsce. Wkroczą w nocy z poniedziałku na wtorek opady na froncie okluzji. W Sudetach śnieg i deszcz ze śniegiem, natomiast na nizinach słaby deszcz.
Pogoda. Dobiega końca chwilowo okres ze stabilnymi warunkami pogodowymi
Poniedziałek był ostatnim dniem, kiedy to na warunki pogodowe w całym kraju wpływał wyż baryczny zbudowany przed kilkoma dniami w zimnym powietrzu pochodzenia arktycznego. Po zachodniej stronie wyżu wartości na termometrach były dziś wyższe, natomiast po wschodniej zdecydowanie niższe. Natomiast nad Europą Zachodnią w polu ciśnienia obserwujemy nieznaczną zatokę. Jej oś obecnie przebiega od Morza Północnego przez centralne i południowe Niemcy nad Austrię i Czechy i według prognoz będzie się stopniowo nasuwała się w obszar wyżowy.
We wtorek w dzień pełne zachmurzenie zaznaczy się na zachodzie, południu i centrum i wschodzie kraju, tam nastąpi znaczna zmiana warunków pogodowych. Z pogodnej aury przejdziemy raptownie do pochmurnej. O wyrównanym, ale znacznie niższym poziomie temperatury, bez istotnych różnic w maksimum i minimum dobowy. Od czwartku duży wzrost ciśnienia i poprawa pogody.
Pogoda. Od wtorku chwilowe pogorszenie aury
Z powodu nasunięcia się zatoki niżowej zwiększy się prędkość i porywistość wiatru. Kulminacyjna faza silnego wiatru przypadnie na drugą część dnia. W pierwszej części dnia ma wiać głównie z południowego-wschodu i południa. Ma on się wzmagać do około 20-30 km/h, natomiast w porywach osiągną nawet 35-45 km/h. Najsilniejsze porywy obejmą szczególnie woj. śląskie, opolskim oraz Wielkopolską i Pomorzem, nad Sudetami i na pogórzu porywy wiatru mogą osiągać i przekraczać 60-70 km/h.
Wygląda więc na to, że poniedziałek przyniósł przedsmak wiosny na przeważającym obszarze Polski. Warunki pogodowe były stabilne za sprawą obecności blokady antycyklonalnej. Od jutra radykalna zmiana warunków pogodowych, więcej chmur, wzrost prędkości wiatru i gdzieniegdzie opady atmosferyczne, które utrzymają się do środy. Największe wystąpią na krańcach południowych, ale słabo popadać może również w innych rejonach naszego kraju.
Prognozowane ciśnienie atmosferyczne na 15.03.2022, 00Z według modelu GFS
W poniedziałek było na ogół bezchmurnie lub zachmurzenie małe. W najcieplejszym momencie dnia termometry pokazały maksymalnie od 9°C na wschodzie do 14°C na południowym zachodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, na Przedgórzu Sudeckim okresami dość silny, w porywach do 65 km/h, południowo-wschodni i południowy. Pogoda była stabilna.
Prognoza bezwzględnej topografii barycznej na 15.03.2022, 00Z według modelu GFS
Noc z poniedziałku na wtorek początkowo bezchmurna, jedynie na zachodzie zachmurzenie małe i umiarkowane. Następnie z upływem nocy. W zachodniej połowie kraju oraz w centrum wzrost zachmurzenia do dużego i umiarkowanego, na wschodzie do małego. Prawdopodobne w dzielnicach zachodnich słabe opady deszczu, w zachodnich Sudetach śniegu. W najchłodniejszej części nocy termometry wskażą od -4°C na wschodzie. Do 0°C w centrum i 4°C na zachodzie, w dolinach karpackich od -8°C do -4°C. Wiatr na ogół słaby, z kierunków południowych.
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC