Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Fala ulew na południu Polski, spadło ponad 130 mm deszczu, były także burze


Coraz gorsze wieści napływają z południowej części Polski. Według danych telemetrycznych ze stacji IMGW-PIB miejscami spadło ponad 130 mm deszczu. Są zalania i lokalne szkody.

Polska od kilku dni znajduje się w rozległym obszarze obniżonego ciśnienia. Wczoraj nad naszym krajem znalazły się układy niskiego ciśnienia, jeden z nich dotarł z pogranicza niemiecko-czeskiego o imieniu „AXEL”, drugi natomiast znad Karpat Wschodnich. Byliśmy w strefie frontów atmosferycznych. Pogoda była dynamiczna, południowa połowa kraju miała do czynienia z ulewnymi opadami deszczu, wielkoskalowymi, jak i też konwekcyjnymi, związanymi z chmurami Cumulonimbus.

Natomiast w pasie od województwa lubelskiego przez Mazowsze po Ziemię Łódzką oraz woj. świętokrzyskie obserwowano trąby powietrzne. Najgroźniejsza przeszła w rejonie Lublina, o czym więcej piszemy tu.

Szczególnie trudna sytuacja pogodowa występuje w Małopolsce i Podkarpaciu. Ewakuowano kilkadziesiąt osób z terenów zagrożonych.

Suma opadów za ostatnie 24 godziny

Od godziny 09:00 21.05.2019 (wtorek) do godziny 06:00 21.05.2019 (środa) na terenie woj. podkarpackiego zanotowano następujące sumy opadów: 133,4 mm – Radomyśl Wielki, 124,9 mm – Mielec, 111,6 mm – Chorzelów, 110,8 mm – Majdan Królewski, 88,3 mm – Pilzno. Obecnie strefa intensywniejszych opadów (2-6 mm/godzinę) znajduje się w centrum i na wschodzie województwa podkarpackiego.

W północnych powiatach województwa lubuskiego lokalnie wystąpiły intensywne opady deszczu i burze. Zjawiska były krótkotrwałe, ale miały dużą intensywność. Zanotowano następujące wysokości opadów: Gorzów Wlkp. 40,5 mm (w godz. 2:00-3:00 24,3 mm), Krzyż Wlkp. 5,0 mm, Słubice 7,9 mm. Strefa najbardziej intensywnych opadów odsuwa się na zachód. W kolejnych godzinach opady będą słabły – informuje IMGW-PIB

Analizując sytuację meteorologiczną oraz posiłkując się prognozowanymi sumami opadów na najbliższe 3 doby zostały ogłoszone w dniu wczorajszym ostrzeżenia hydrologiczne II stopnia – Wezbrania z przekroczeniem stanów ostrzegawczych w województwach: dolnośląskim, podkarpackim, małopolskim, śląskim, świętokrzyskim, lubelskim.
Nie wyklucza się w kolejnych dniach wydania ostrzeżenia z najwyższym III stopniem na przekroczenia stanów alarmowych na rzekach w tych województwach – dodaje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

W miejscowości Dąbrowa Tarnowska obfite opady deszczu spowodowały podtopienia. Wieczorem i przez noc strażacy musieli pomóc w ewakuacjach ponad 20 osób.

Burmistrz Ryglic ogłosił pogotowie przeciwpowodziowe, z koryta wystąpiła rzeka Szwedka

Spora ilość terenu znalazła się pod wodą. Na szczęście gmina, odpowiednio wcześnie zaczęła przygotowywać się do możliwych podtopień.

Natomiast do północy strażacy z Podkarpacia interweniowali blisko 400 razy do wypompowywania wody.

Najgorsza sytuacja ma miejsce w powiatach kolbuszowskim, jasielskim i dębickim. W powiecie kolbuszowskim ogłoszono alarm powodziowy.

Z powodu ulewnych opadów deszczu, które doprowadziły do zalania drogi krajowej nr 9, nieprzejezdna jest ta trasa na odcinku między Kolbuszową w kierunku Mielca. Dlatego policja zorganizowała objazdy.

BIEŻĄCE POŁOŻENIE OPADÓW I BURZ PONIŻEJ

https://fanipogody.pl/burza-nad-polska-radar-opadow/