Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Upał już blisko. 28-29 stopni na południu. Silne ocieplenie. Wiosna wróci do Polski. Czy na stałe?

Upał na południu bliski. Silne ocieplenie w Polsce

Upał jest jednym z moich ulubionych słów odnośnie prognoz pogody. Uwielbiam gdy jest bardzo ciepło, a upalny dzień kończy się widowiskową (ale nie groźną) burzą, a błyskawice efektownie przeszywają nieboskłon. Tymczasem byłem z rana z psem i pod nogami trzeszczał mi lód zamarzniętych nocą kałuż. W marcu jak w garncu, ale mam dla Was dobre wieści. Już za kilkadziesiąt godzin w Polsce zrobi się zdecydowanie cieplej. We wpisie zajrzymy również na południe Europy, a także sprawdzimy, czy wiosna wróci do nas już na stałe.

Upał na południu jest blisko. Wysokie temperatury za ostatnią dobę

Podczas gdy do Polski spływa chłodne, arktyczne powietrze z północy, upał jest już blisko Europy Południowej. Poniżej zestawienie dziesięciu najcieplejszych miejsc na naszym kontynencie za ostatnią dobę.

Upał już blisko Europy
Upał jest blisko Europy Południowej

Najwyższe temperatury notujemy obecnie w Hiszpanii, dokładniej w Andaluzji, gdzie w regionie Sewilli termometry wskazywały już bardzo blisko granicy trzydziestu stopni, powyżej której śmiało możemy mówić, że wystąpił upał. W kolejnych dniach temperatury na południu Europy będą równie wysokie. Prawdopodobieństwo przebicia granicy trzydziestu stopni jest wysokie. Dodać należy, że podczas gdy w Hiszpanii za dnia temperatura zbliża się do 28-29 stopni, tak nocami notowane są spadki poniżej 10 stopni Celsjusza. Na północy kraju zdarzają się jeszcze nocne przymrozki. Kto jak kto, ale my w Polsce wiemy o tym doskonale, że temperatury w końcówce marca nie muszą być wcale wiosenne i wysokie. Przeczytaj również: Prognoza pogody na wtorek 28 marca 2023

Wysokie temperatury dotrą do Polski

Obecnie w większości regionów Polski jest naprawdę zimno. Tekst przygotowuję dla Was po 6 rano i obecnie temperatury notowane nad Polską rozkładają się jak poniżej.

Chłodny poranek w Polsce

Jakby to powiedzieć… upał to to z pewnością nie jest 😉 W Tatrach mróz sięga -15 stopni. Poniżej zera jest wszędzie prócz Dolnego Śląska, gdzie temperatury „szaleją” i we wtorkowy poranek zanotowano tu plus 1 stopień. Ciarki mnie przechodzą od samego patrzenia, ale mam dla Was i dla siebie dobre wieści. Już za kilkadziesiąt godzin w kraju zrobi się ciepło. Spójrzmy na prognozę temperatury na czwartek 30 marca.

Może nie upał, ale ciepło powróci do Polski
Może nie upał, ale ciepło powróci do Polski

Widać tu, że od zachodu docierać do nas zacznie ciepłe powietrze, wypychając jednocześnie masy arktyczne na wschód od Polski. Na zachodzie kraju już w czwartek temperatury sięgały będą 16-18 stopni Celsjusza. Na upał w kraju w marcu jeszcze nie mamy oczywiście co liczyć. Jednak w drugiej połowie tygodnia w kraju zrobi się zdecydowanie cieplej. Znów poczujemy oddech wiosny. Sprawdźmy, czy tym razem na dłużej. Sprawdzaj pogodę na Świecie w dedykowanym dziale na portalu Fani Pogody.

Czy wiosna wróci do nas już na stałe?

Widząc powyższą mapę z prognozą temperatury miłośnicy ciepła zacierają ręce. Sam bardzo ucieszyłem się na widok ocieplenia w Polsce. Upał na ten moment pozostaje oczywiście w strefie marzeń, ale takie dajmy na to, dwadzieścia stopni w dzień biorę w ciemno. Tymczasem przewijając prognozę temperatury na kwiecień moim oczom ukazuje się taka mapa.

Ochłodzenie w kwietniu. Na jak długo?
Ochłodzenie w kwietniu. Na długo?

Tego można było się domyślić. Pogoda w ostatnich latach płata nie lada figla i normą jest, że Święta Wielkanocne są bardziej „zimowe” od Bożego Narodzenia. Zamiast wyczekiwany upał (pewnie poczekamy do maja), w kraju znów pojawi się mróz. W górach i na obszarach podgórskich nawet poniżej -10 stopni Celsjusza. Zobaczmy jak wygląda to na animacji prognoz temperatury.

https://www.youtube.com/watch?v=BFrJX7OW7Es

Okazuje się, że ocieplenie, z którym wiązałem duże nadzieje potrwa raptem do weekendu. Kolejny, przedświąteczny tydzień znów przyniesie nam ochłodzenie i temperatury spadające poniżej zera. Bardzo ciekawie zaczynają wyglądać prognozy na Święta. Modele widzą napływ mas powietrza ze wschodu. Czyżby napływać miał do nas „zwrotnik” z regionu Morza Czarnego? Poczekam jeszcze z takim osądem, jednak bacznie będę przyglądał się tym prognozom.

Podsumowując, wyczekiwany przeze mnie upał na razie w Europie występuje dość subtelnie i lokalnie. W kraju o temperaturach powyżej 25, czy nawet 20 stopni na ten moment możemy tylko pomarzyć. Ocieplenie jakie dotrze do kraju w czwartek, potrwa tylko kilkadziesiąt godzin. Następnie, aż do Wielkanocy wrócą nocne przymrozki.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk