Upał 33-37 stopni na południu. Wiemy kiedy bardzo wysokie temperatury dotrą do Polski

Jeszcze dziś na wschodzie Polski jest całkiem ciepło i przyjemnie. Niestety od zachodu przez kraj sunie front atmosferyczny, który przyniesie nam znaczne ochłodzenie. Tymczasem na południu Europy panuje coraz silniejszy upał. Sprawdzimy gdzie obecnie w Europie panują najwyższe temperatury. W ostatniej części wpisu sprawdzę również prognozy pogody na dalszy okres. Sprawdzimy kiedy, według modeli pogodowych wysokie temperatury powrócą do kraju.

Upał na południu coraz silniejszy

Po kilku chłodniejszych dniach wysokie temperatury wracają na południe kontynentu. Poniżej zestawienie dziesięciu miejsce w Europie z najwyższą temperaturą ostatniej doby.

Upał na południu Europy
Upał na południu Europy

Widzimy, że cała dziesiątka najcieplejszych miejsc w Europie znajduje się w Hiszpanii. Najwyższą temperaturą na kontynencie za ostatnią dobę była hiszpańska Xativa, gdzie termometry wskazały 32.7 stopni Celsjusza. Trzydzieści stopni lub więcej (czyli z definicji upał) zanotowano w 5 miastach Hiszpanii. Warto dodać, że lada moment do tego zestawienia dołączą miasta z południa Turcji oraz miasteczka położone na Cyprze. Tutaj temperatury również rosną z każdym dniem. Ostatniej doby prawie 28 stopni zanotowano w cypryjskim Gecitkale oraz w miejscowości Adana w Turcji. Przeczytaj również: Atak zimy na koniec kwietnia. Przymrozki w Polsce

Upał na południu Europ będzie coraz silniejszy

Z każdym dniem temperatury na południu Europy będą rosły. Jeszcze w tym tygodniu na południowym zachodzie Hiszpanii termometry wskażą nawet 37 stopni Celsjusza.

Upał na południu Europy będzie coraz silniejszy
Upał na południu Europy będzie coraz silniejszy

Hiszpanie mieszkający na południu kraju powoli przygotowywać muszą się na rozpoczynającą się i trwającą kilka miesięcy falę upałów. To całkowicie normalna kolej rzeczy w tej części Świata. Z każdym dniem gorące, zwrotnikowe powietrze będzie wdzierało się również z południa na terytorium Turcji, a dalej również do Grecji, czy Włoch. Na trzydziestki na termometrach mieszkańcy pozostałych regionów poza Hiszpanią muszę jednak jeszcze trochę poczekać. Na powyższej mapie z prognozą temperatury widać wyraźnie jak w tym samym czasie, gdy upał na południowym zachodzie wzmacnia się, do Europy Centralnej spływa chłodne powietrze z północnego zachodu. Przeczytaj również: Pogoda na 5 dni dla Polski. Silne ochłodzenie

Ochłodzenie w Polsce. Jak długo potrwa?

W poprzednim akapicie napomknąłem o chłodniejszych masach powietrza jakie zaczną spływać w nasz region. Sprawdźmy zatem na jak długo „bańka chłodu” pozostanie w naszym kraju i regionie. Poniżej animacja prognoz temperatury dla Europy. Do szczegółowych wartości w Polsce przejdę poniżej materiału filmowego.

Upał na południu Europy. Chłód w naszym regionie

Na animacji doskonale widać jak za frontem, który od niedzieli przemieszcza się nad Polską spływa chłodniejsze powietrze. Nocami możliwe będą lokalne przymrozki również na nizinach w Polsce. Jednak nie będzie to długotrwały spadek temperatury. Ochłodzenie w regionie potrwa do piątku. Już w piątek przed majówką w południowej połowie kraju termometry wskazywać będą nawet 16 stopni Celsjusza.

Ochłodzenie chwilowe. W piątek już cieplej
Ochłodzenie będzie chwilowe

Dobrą wiadomością jest, że spadki temperatury poniżej 5 stopni w nocy, a 10 stopni w dzień potrwają raptem kilka dni. Gorszą wiadomością jest, że prognozy temperatury na przełom kwietnia i maja oraz pierwszą dekadę maja nie widzą bardzo dużych wzrostów temperatury powietrza. Na ten moment wygląda na to, że weekend majowy upłynie nam pod znakiem co najwyżej umiarkowanych temperatur. Wartości temperatury powyżej 20 stopni szukać w prognozach muszę aż w okolicach 7-8 maja.

Upał w Polsce jeszcze nie wystąpi. Bardzo ciepło zrobi się w maju
Wysokie temperatury wrócą w drugim tygodniu maja

Pamiętam takie lata, podczas których upał występował w kraju nawet w majówkę. W tym roku wszystko wskazuje na to, że na temperatury powyżej 30 stopni jeszcze poczekamy. Wiem doskonale, że jeszcze mi się ten upał znudzi. Na ten moment jednak tęsknie i to mocno. A jak u Was? Wolicie umiarkowane 16 stopni, czy bardzo gorące i parne dni?