Upał wedrze się z południa. 34-36 stopni na termometrach. Gorące masy powietrza dotrą do Polski

W Polsce Wschodniej nadal nie jest za gorąco. Jednak podczas gdy na wschodzie możemy nieco narzekać na wartości temperatury, na zachodzie kraju zrobiło się całkiem ciepło. Lokalnie możemy mówić nawet o dniach gorących. Tymczasem w kolejnych dniach z południa na kontynent wedrze się upał. We wpisie sprawdzimy, gdzie na kontynencie zrobi się najcieplej oraz czy mamy szanse na 30 stopni w Polsce. Zapraszam na prognozę pogody.

Upał w Europie. Czym będzie spowodowany napływ zwrotnikowych mas powietrza

Bardzo ciepło było już w maju przez jakiś czas w Hiszpanii. Jednak w ostatnich dniach w regionie pojawił się aktywny niż (przynosi ulewy, burze i załamanie pogody między innymi we Francji). Na Półwyspie Iberyjskim zrobiło się chłodniej. Natura nie znosi próżni, dlatego przez pewien czas to południowy wschód kontynentu przejmie pałeczkę lidera wysokich temperatur w Europie. Najsilniejszy upał pojawi się między innymi w Turcji, Grecji, czy na Bałkanach.

Upał na południu kontynentu. Czym będzie spowodowany?
Upał na południu Europy. Czym będzie spowodowany?

Dlaczego tak się stanie? Spójrzmy na powyższą mapę z sytuacją baryczną. Widzimy przede wszystkim silny wyż nad Turcją (ten z rejonu Bałtyku na razie pomińmy). Nad Morzem Śródziemnym przemieszczały będą się kolejne niże. Taki układ baryczny spowoduje, że strumień najcieplejszego powietrza znad Afryki skierowany zostanie w najbliższych dniach właśnie do Europy Południowo Wschodniej.

Zwrotnikowe masy powietrza przyniosą upał na południowym wschodzie Europy
Upał na południowym wschodzie Europy. Zwrotnikowe masy powietrza

Nie oznacza to wcale, że Hiszpania nie wróci do łask wysokich temperatur. O tym za chwilę.

Upał na południu kontynentu. Gdzie i kiedy będzie najcieplej?

Wiemy już, dlaczego bardzo gorąco zrobi się na południowym wschodzie kontynentu. Sprawdźmy teraz, czy tylko w tym regionie upał pojawi się w najbliższym czasie oraz gdzie i kiedy będzie najcieplej.

Upał na południu. Prognoza temperatury

Upał wróci do Europy w piątek 17 maja. Temperatury powyżej 30 stopni wystąpią lokalnie we Włoszech, w Grecji i w Turcji. W weekend gorące masy powietrza rozleją się już po całej Europie Południowo Wschodniej. W Grecji, czy w Turcji termometry wskazywać mogą nawet 35-36 stopni powyżej zera. Gorące masy powietrza będą docierać również do Polski, ale o tym za chwilę. Na przyszły tydzień prognozy temperatury dla Turcji widzą wartości nawet 38 stopni powyżej zera.

Upał w Turcji. Temperatury do 38 stopni Celsjusza
Upał w Turcji nawet do 38 stopni Celsjusza

Wróćmy jeszcze na południowy zachód Europy. Mieszkańcy Hiszpanii i Portugalii na powrót upałów poczekać będą musieli aż do połowy przyszłego tygodnia. Na przyszły czwartek i piątek na Półwyspie Iberyjskim prognozowane są temperatury n poziomie 35-36 stopni Celsjusza. Podczas gdy na południu kontynentu upał stawał będzie się normą, w Polsce aż tak ciepło nadal nie będzie. Nie oznacza to jednak, że napływ ciepłych mas powietrza nie dotrze również do nas. Sprawdźmy szczegóły.

Coraz wyższe temperatury w Polsce

Już jest bardzo ciepło w Polsce. Przykładowo, w czwartek na zachodzie kraju termometry wskazywać będą do 25 stopni Celsjusza. W piątek temperatury będą wysokie w całym kraju. Wyjątkiem będzie południe, gdzie prawdopodobnie będzie burzowo i pochmurnie. W weekend pogoda nas rozpieści, jeśli chodzi o wysokie temperatury powietrza. Upał może nie wystąpi, ale za to w całej Polsce będzie bardzo ciepło i przyjemnie.

Wysokie temperatury w weekend w Polsce
Wysokie temperatury w weekend w Polsce

Podobnie wysokie temperatury panowały będą przez cały przyszły tydzień. Upał będzie bardzo blisko, ponieważ temperatury sięgać będą nawet 28-29 stopni Celsjusza. Brakuje mi w tym wszystkim opadów, jednak sytuację trochę ratowały będą burze, które od weekendu, praktycznie codziennie pojawiać będą się lokalnie nad Polską.