Upał 40-41 stopni zaskoczy na wschodzie. W region napłynie zwrotnikowy żar

Obecnie jesteśmy w okresie lekkiego ochłodzenia i niestety wiele wskazuje na to, że chłodne masy powietrza zostaną z nami jeszcze na przyszły tydzień. Jednak nie oznacza to, że chłodno jest w całej Europie. Są na kontynencie miejsca, w których pojawia się upał. W kolejnych dniach kwietnia pogoda zaskoczy pojawieniem się gorących mas powietrza w całkowicie niespodziewanym regionie.

Upał w Europie. Obecnie tylko lokalnie i nie jest bardzo gorąco

Jeszcze w poprzedni weekend, to Polska i nasz region były najcieplejszymi miejscami w Europie. Temperatury ocierały się o upał, jednak trzydziestki na termometrach w Polsce oficjalnie nie padły.

Upał na południowym wschodzie Europy
Upał w sobotę na południowym zachodzie Europy

Rozpoczynający się weekend będzie bardzo ciepły. Na południu Europy temperatury w większości regionów przekroczą 25 stopni Celsjusza. Trzydziestki zostaną przebite w Hiszpanii, czy Portugalii, przy czym szanse na upał są zdecydowanie większe w niedzielę. W nowym tygodniu gorące masy powietrza zaczną napływać nad dzielnice południowo wschodnie Europy. Poniżej prognoza temperatury na poniedziałek 15 kwietnia.

Upał w rejonie Morza Czarnego
Upał w przyszłym tygodniu na południowym wschodzie Europy

Jak widzimy, gorące masy powietrza przeniosą się nad zachodnie wybrzeże Morza Czarnego. Upał w przyszłym tygodniu pojawić może się w Bułgarii, czy Rumunii. Jednak najciekawsze, najbardziej zaskakujące rzeczy, będą działy się w pogodzie w Europie w drugiej połowie miesiąca.

Upał pojawi się niespodziewanie na wschodzie Europy

Rzadko w Europie zdarza się sytuacja, podczas której na wschodzie kontynentu panuje silny upał, a na zachodzie i południu jest znacznie chłodniej. Spójrzmy na animację prognoz temperatury dla naszego kontynentu.

Upał panował będzie na wschodzie kontynentu

Widzimy, że z każdym dniem gorące, zwrotnikowe powietrze wypychane będzie daleko na wschód Europy, a nawet dalej, do południowo zachodniej i zachodniej Azji. W przyszły weekend temperatury na południowo zachodnich krańcach Rosji sięgać mogą 35-37 stopni Celsjusza. W tym samym czasie upał w Syrii, czy na południowo zachodnich krańcach Turcji sięgać może 40-41 stopni Celsjusza. To akurat nie jest bardzo zaskakujące, ale już tak gorący okres w pogodzie na wschód od Morza Czarnego zaskakuje jak najbardziej. Martwi mnie trochę, że w tym samym okresie dość chłodno jest w naszym regionie. Jednak nie załamujmy rąk, ponieważ w prognozach temperatury na ostatnią dekadę miesiąca widać zdecydowane ocieplenie. Przeczytaj również: Wichura uderzy w weekend. Sprawdź gdzie w Polsce wiało będzie najmocniej

Lato w odwrocie w Polsce

Niestety, nie mam dobrych wieści dla miłośników wysokich temperatur mieszkających w naszym kraju. Podczas gdy jeszcze weekend przyniesie nam w miarę wiosenne wartości temperatury, wraz z nadejściem przyszłego tygodnia czeka nas ochłodzenie. Ponieważ spływać będą do nas chłodniejsze masy powietrza, temperatury nocami zbliżać mogą się nawet w okolice zera.

Ochłodzenie w Polsce
Ochłodzenie w Polsce w przyszłym tygodniu

Powyżej mapa z prognozą temperatury na noc ze środy na czwartek 17/18 kwietnia. Widzimy, że temperatury w Polsce spadną poniżej 5 stopni, pojawią się przymrozki. Równie chłodny będzie przyszły weekend, jednak nie załamujmy rąk. Zimni Ogrodnicy przychodzą w tym roku nieco wcześniej, ale wszystko wskazuje na to, że już ostatnia dekada miesiąca będzie całkiem ciepła. Poniżej mapa z prognozą temperatury na 25 kwietnia.

Końcówka miesiąca przyniesie może nie upał, lecz wysokie temperatury
Ocieplenie w Polsce na koniec miesiąca

Widzimy, że do Polski wrócą temperatury nawet powyżej 24-25 stopni Celsjusza. Może nie będzie to jeszcze upał, ale o dniach gorących prawdopodobnie będziemy mogli już mówić. Trzymam więc kciuki, by z jednej strony prognozy pogody na przyszły tydzień uległy zmianom. Z drugiej strony kibicuję, by końcówka miesiąca była rzeczywiście ciepła tak jak pokazują to obecne wyliczenia modeli pogodowych.