Wichura uderzy już w weekend. Możliwe gwałtowne burze i wiatr do 100 km/h. Realne wiatrołomy i przerwy w dostawach prądu w Polsce

Wichura uderzy już w ten weekend. Cyklon ściągnie załamanie pogody do kraju. Możliwe burze i silny wiatr o prędkości dochodzącej do 100 km/h. Niewykluczone wiatrołomy i przerwy w dostawach prądu.

Wichura już blisko Polski

Od kilku dni nasza uwaga jest skupiona na prognozy numeryczne, które sięgają końcówki bieżącego tygodnia, gdy to prognozowane jest duże załamanie pogody. W prognozach widnieje także wichura, która stwarzać ma realne zagrożenie dla zdrowia, życia i mienia. W weekend prognozuje się przejście szybko pogłębiającego się ośrodka niskiego ciśnienia, który po swojej południowej stronie wywoła duży poziomy gradient ciśnienia. Szacuje się, że gradientowe porywy wyniosą do 72-100 km/h. Najsilniejszego wiatru spodziewamy się na północy oraz w rejonie występowania konwekcji. Na skutek uderzenia wichury możliwe są przerwy w dostawach prądu i wiatrołomy. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy planuje wydać ostrzeżenia meteorologiczne dla poszczególnych części naszego kraju.

Prognozowane położenie i prędkość prądu strumieniowego na wysokości 250 hPa – 14 kwietnia 2024, 18Z dla Europy i obszarów przyległych

groźna pogda w kraju
Prąd strumieniowy namiesza w pogodzie

Dni z dominacją wyżowej pogody są już policzone, do naszej części Europy nadciąga spore załamanie pogody. Wpływ na warunki pogodowe będzie mieć aktywna cyrkulacja strefowa atmosfery. Wzdłuż osi prądu strumieniowego przemieszczać ma się ośrodek niskiego ciśnienia. Początkowo będziemy w ciepłym wycinku niżu, ale front chłodny szybko w niedzielę zamykać ma ciepły sektor niżu. Przemieszczać ma się od dzielnic północnych, północno zachodnich na południowy wschód i wschód. Nie zabraknie więc pojutrze opadów deszczu, a nawet lokalnych burz, które nieść mogą bardzo silne porywy wiatru związane z oddziaływaniem konwekcji. Zatem silny, porywisty wiatr będzie związany nie tylko z dużym gradientem barycznym, ale także oddziaływaniem konwekcji.

Prognozowane porywy wiatru na 14 kwietnia 2024, 12 UTC według modelu ECMWF dla Polski

groźna pogoda wyrządzi szkody
Wichura w ostatni dzień weekendu

Burze, opady i wichura

Silny wiatr będzie więc związany nie tylko ze sporą różnicą ciśnienia po południowej stronie niżu, ale także obecnością prądu strumieniowego. Na skutek jego obecności wzrośnie prędkość przepływu w całym pionowym profilu troposfery, nasilając także porywy wiatru dochodzące do ziemi, zwłaszcza w czasie oddziaływania zjawisk o charakterze konwekcyjnym. Silny wiatr, który będzie stanowić zagrożenie występować będzie również w zasięgu przechodzącego frontu chłodnego. Na ogół powieje do 60-90 km/h w pasie województw północnych. Jednak miejscami w rejonie gmin nadmorskich i konwekcji porywy wiatru dochodzić będą do 90-100 km/h. Dlatego możliwe są wiatrołomy, przerwy w dostawach prądu i realne zagrożenie dla zdrowia, życia i mienia.

Zobacz tez: Wichura uderzy już w weekend. Możliwe gwałtowne burze i wiatr do 100 km/h. Możliwe wiatrołomy i przerwy w dostawach prądu w Polsce

Prognozowane porywy wiatru na 14 kwietnia 2024, 18 UTC według modelu ECMWF dla Polski

wichura w kraju
Wichura na północy da się szczególnie we znaki w niedzielę

Przewiduje się, że w niedzielę wieczorem oraz w nocy z niedzieli na poniedziałek prędkość wiatru zacznie się zmniejszać. Najdłużej i najsilniej w tym czasie powieje na północy. Prognozujemy największe porywy wiatru w rejonie wybrzeża. Ze szczególnym uwzględnieniem środkowej i wschodniej części woj. pomorskiego.

Wichura i burze już w niedzielę na obszarze Polski

Prognozowane porywy wiatru na 14 kwietnia 2024, 15 UTC dla Europy i obszarów przyległych

wichura i burze
Wichura w Polsce najsilniejsza na północy w niedzielę

Dynamiczna pogoda w niedzielę na obszarze Polski

W najbliższych dniach będziemy podawać precyzyjne prognozy numeryczne, jeśli chodzi o zasięg i skale wichury. Dodatkowo mamy duże ryzyko wystąpienia aktywnych elektrycznie burz w zasięgu chłodnego frontu atmosferycznego oraz na jego przedpolu. Z uwagi na jeszcze dość niepewną trajektorię niżu barycznego, możliwe są korekty prognozowanych porywów wiatru. Kolejne prognozy z pewnością podamy na początku weekendu.

Prognozowane ciśnienie, zachmurzenie i opady na 14 kwietnia 2024, 12 UTC według modelu ECMWF dla Polski

burze i wichura w Polsce
Wichura i burze możliwe.

Opisywany cyklon spowoduje nie tylko wystąpienie wichury, ale także sprowadzi burze i opady, a następnie ochłodzenie do całej Polski w swojej tylnej części. Chłodny okres synoptyczny potrwa kilka dni i najprawdopodobniej w chłodniejszym strumieniu powietrza arktycznego morskiego z ryzykiem nocnych i porannych przymrozków spodziewamy się szczególnie w okresie 16-21 kwietnia 2024 r. Na bardziej szczegółowe prognozy musimy jeszcze poczekać, gdyż początek nowego tygodnia będzie dynamiczny.

Źródło: Fanipogody.pl, wxcharts.com