Koszmarne ulewy. W kilkadziesiąt godzin spadnie 150-200 mm wody. Do tego silne burze

W kraju nadeszło do nas ochłodzenie, jednak nie jest ono bardzo silne. Przez Polskę przeszedł w środku tygodnia front chłodny, jednak nie przyniósł on groźniejszych zjawisk pogodowych. W tym czasie na południu USA przetaczają się silne burze przynosząc koszmarne ulewy. Możliwe są nawet powodzie błyskawiczne.

Ulewy na południu USA. Czym spowodowane?

Podczas ostatniej doby na południu, a zwłaszcza południowym wschodzie USA doszło do bardzo niebezpiecznej sytuacji pogodowej. Przez region przemieszczał się bardzo aktywny ośrodek niskiego ciśnienia.

Aktywny niż przynosi ulewy na południowym wschodzie
Ulewy w USA. Aktywny, groźny niż na południowym wschodzie

Powyżej sytuacja synoptyczna na ubiegłą noc. Widzimy tu bardzo aktywny niż, który bardzo mocno wspomagał konwekcję. W opisywanym regionie przechodziły bardzo wydajne opadowo burze. O samych zjawiskach burzowych napiszę nieco niżej, teraz jeszcze zobaczmy, dlaczego nawałnice i ulwy w regionie były i lokalnie wciąż są bardzo silne. Otóż nad południowo wschodnie stany USA napływa bardzo ciepłe, zwrotnikowe powietrze z południa. Masy powietrza po wędrówce nad Zatoką Meksykańską są bardzo zasobne w wilgoć.

Ulewy i burze. Bardzo groźna pogoda w USA
Olbrzymi kontrast temperatury. Groźna pogoda przyniosła ulewy i burze

Powyżej widzimy rozkład mas powietrza podczas ostatniej doby nad opisywanym terenem. Widzimy, że na południowy wschód napływa gorące powietrze z południa. Z kolei z zachodu, za frontem atmosferycznym spływa znacznie chłodniejsza masa powietrza z północnego zachodu. Powoduje to, że różnica temperatury przed i za frontem wynosi nawet ponad 25 stopni Celsjusza. To kolejny powód, dlaczego w regionie przeszły bardzo silne burze niosąc ulewy i inne groźne zjawiska pogodowe.

Burze i ulewy na południu USA. Sytuacja jest niebezpieczna

Poniżej prezentuję animację prognoz sum opadowych dla omawianego regionu. W przeciągu doby spadło lub spadnie tu 150-200, lokalnie nawet ponad 200 mm wody na metr kwadratowy.

Ulewy i burze przyniosą mnóstwo deszczu

Ponad 200 litrów wody na metr w dobę to bardzo dużo. W związku z tym w regionie istnieje bardzo duże ryzyko, że w regionie pojawią się powodzie błyskawiczne, a nawet mniej lokalne powodzie. W kilku stanach omawianego regionu wydane zostały ostrzeżenia najwyższego stopnia przed burzami i nawałnicami, niosącymi ulewy, opady dużego gradu i mnóstwo wyładowań atmosferycznych. Poniżej zrzut ekranu z detekcji wyładowań z ostatniej doby. Widać tu, że zjawiska burzowe w USA były bardzo intensywne.

Silne ulewy spowodowane burzami w USA
Potężne burze w USA przyniosły ulewy

Podczas gdy w czwartek przed południem (polskiego czasu) najsilniejsze burze rozwijały się w regionie Florydy i nad Zatoką Meksykańską, po południu (polskiego czasu) nowe burze niosące ulewy powstały nad Alabamą, czy Georgią. Burze były bardzo wydajne opadowo, jednak nie tylko intensywne opady deszczu są w regionie dużym zagrożeniem. Ponieważ liczne z burz to superkomórki burzowe, w regionie zanotowano opady gradu nawet do 7-8 cm średnicy. Na tę chwilę nie mamy potwierdzonych danych o zejściu tornad, jednak sytuacja jest dynamiczna. Jestem niemal pewien, że ostatnia doba przyniosła niszczące tornada w Ameryce. Przeczytaj również: Przymrozki wkroczą do Polski. Sprawdź, kiedy będzie naprawdę zimno

Pogoda zmieni się również w Polsce

W środę przez kraj przeszedł mało aktywny, chłodny front atmosferyczny. Przyniósł on ochłodzenie. Czwartek spędziliśmy w obszarze podwyższonego ciśnienia, dlatego w Polsce pojawiły się nawet przejaśnienia. Bardzo słonecznie było w centrum, na północy i zachodzie kraju. Podobnej pogody spodziewamy się w piątek, jednak północ kraju dostawać zacznie się pod wpływ niżu. Dlatego też w piątek na północy kraju pojawią się opady deszczu. Nie będą to silne ulewy, jednak lokalnie padać może nawet umiarkowanie. W sobotę więcej opadów na wschodzie kraju, jednak nie powinny być to opady intensywne.

Opady i burze możliwe w niedzielę nad Polską
Opady, a nawet burze możliwe w niedzielę nad Polską

Inaczej wyglądają już prognozy pogody na niedzielę, ponieważ tego dnia w północno zachodniej „ćwiartce” Polski możliwe są nawet burze przynoszące ulewy oraz opady drobnego gradu. To oczywiście jeszcze zbyt odległy termin, aby omawiać dokładnie regiony zagrożone burzami. Jednak jak widzimy, pogoda w kraju zmieni się. Nie będzie bardzo groźna, jednak nad Polską znów pojawią się chmury i opady. Wzmagał będzie się również wiatr. W weekend i w przyszłym tygodniu nad Polską wiać może z prędkością nawet do 80 km/h.