Przymrozki w prognozach dla wielu regionów
W minionych dniach średnia dobowa temperatura powietrza była charakterystyczna dla lata termicznego. Jednak minionej nocy pojawiły się przymrozki przygruntowe miejscami na zachodzie, południowym zachodzie i północy. Co ciekawe na 2 metrach mróz wystąpił w Jeleniej Górze. Wiele wskazuje, że w drugiej dekadzie kwietnia zdarzą się okresy z przymrozkami, co może zaszkodzić wegetacji roślin, powodując szkody w sadach, polach i ogrodach. Na mapach wiodących modeli pojawia się ujemna anomalia temperatury.
Temperatura minimalna przy gruncie – 11.04.2024 r. w Polsce
Temperatura minimalna na wysokości 2 m w Polsce na stacjach Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej — Państwowego Instytutu Badawczego
Od środy rozpoczęło się ochłodzenie w naszej części Europy, co ma związek z przejściem chłodnego frontu atmosferycznego i adwekcją chłodniejszej masy powietrza pochodzenia polarnomorskiego. Ubiegłej nocy w obszarach rozpogodzeń i przejaśnień oraz wyżowej pogody, doszło do silnej radiacji ciepła z gruntu, aż do wystąpienia ujemnej temperatury przy gruncie i miejscami na wysokości 2 metrów. To ochłodzenie na szczęście okaże się krótkotrwałe i już w okolicach 13.04.2024 r. – 15.04.2024 r. czeka nas cieplejszy okres synoptyczny, gdy temperatura przekroczy 20-24°C. Potem po 15 kwietnia temperatury zauważalnie spadną, co ma mieć związek z postępujących ochłodzeniem od północy i adwekcją powietrza arktycznego morskiego, gdy to na przeważającym obszarze Polski pojawią się spadki temperatury nocami i o świcie wystąpią wartości poniżej zera.
Polecamy: Załamanie pogody w Polsce i wichura
Prognozowana wstępnie temperatura powietrza na 18 kwietnia 2024, 00 UTC według modelu GEM dla Polski
Silna adwekcja z północy powietrza arktycznego przyniesie niskie temperatury w ciągu dnia i nocne oraz poranne przymrozki
Jeśli prognozy adwekcji i zachmurzenia nas nie zawiodą, to szczególnie chłodny okres w pogodzie wystąpi w okolicach 16-21 kwietnia 2024 r. Za dnia przy adwekcji chłodniejszej masy powietrza z północy, może być problem z przekroczeniem 10°C na przeważającym obszarze Polski. Niższe średnie dobowe temperatury mogą spowolnić postępującą w ubiegłych tygodniach wegetacje roślin. Przymrozki możliwe są więc nie tylko przy gruncie, ale także miejscami na wysokości 2 metrów w klatkach meteorologicznych i osłonach radiacyjnych. Pojawi się długo niewidziana ujemna anomalia temperatury, ale także ujemne średnie odchylenie temperatury od normy klimatycznej.
Prognozowana średnia anomalia temperatury na okres od 16.04.2024 r. do 21.04.2024 r. według modelu GEFS dla Europy i obszarów przyległych
Prognozowana temperatura powietrza wstępnie na 19 kwietnia 2024, 00 UTC według modelu GEM dla Polski
Spore ochłodzenie przesądzone
Zmiana cyrkulacji atmosferycznej na północną sprowadzi do Polski silne ochłodzenie. Dlatego możemy oczekiwać w obszarach rozpogodzeń, większych i dłuższych oraz rozpogodzeń wystąpienia ujemnej temperatury przy gruncie i na standardowej wysokości pomiarowej 2 metrów, stanowiąc istotne zagrożenie dla wegetacji roślin. Podczas wyżowej pogody ma nie zabraknąć Słońca. Aczkolwiek noce mogą być zimne jak na drugą połowę kwietnia na przeważającym obszarze naszego kraju. Spore ochłodzenie w swojej tylnej części sprowadzi cyklon, który zaciągnie zimne powietrze pochodzenia arktycznego morskiego. Ten wlew chłodu obejmie nie tylko nasz kraj, ale także państwa sąsiednie.
Prognozowana temperatura powietrza na 20 kwietnia 2024, 00 UTC według modelu GEM dla Polski
Silne przymrozki mogą zaszkodzić wegetacji
Szacuje się, że w czasie radiacyjnych nocy temperatura może przy gruncie spaść w okolice -5°C/-1°C. Aczkolwiek miejscami przy gruncie i na wysokości 2 metrów w rejonach górskich spadki temperatury okażą się większe. Zasięg występowania przymrozków będzie ściśle uzależniony od wielkości rozpogodzeń, prędkości wiatru, ale także lokalnych uwarunkowań terenowych. Najczęściej temperatura poniżej zera będzie występować w drugiej połowie nocy i nad ranem, jednak po wschodzie słońca szybko wzrastać ma do wartości dodatnich. Co ważne rekordowo ciepły luty i marzec, spowodowały, że wegetacja rozpoczęła się na przeważającym obszarze kraju szybciej o 3-4 tygodnie niż zwykle o tej porze roku. Dlatego epizod ze wkroczeniem powietrza arktycznego i przymrozki mogą wyrządzić szkody w sadach owocowych, polach i ogrodach.
Prognozowana temperatura powietrza na 21 kwietnia 2024, 00 UTC według modelu GEM dla Polski
Przymrozki w drugiej połowie kwietnia mogą nie być zjawiskiem rzadki. Jednak ich wystąpienie będzie zależne od wielu czynników, które wymienialiśmy powyżej. Kulminacyjna faza ochłodzenia widnieje w okolicach 16-20 kwietnia 2024 r., ale w kolejnych dniach będą bardziej precyzyjne prognozy modeli numerycznych. Trzecia dekada powinna być cieplejsza, ale i tak okresami wystąpią epizody z chłodniejszymi masami powietrza i przymrozkami.
Źródło: Fanipogody.pl, ogimet.com, wxcharts.com, tropicaltidbits.com
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC