Upał do 35-37 stopni w marcu. Gorące powietrze wtargnie do Europy. Wybuch ciepła w drugiej połowie marca

Czekamy na wiosnę i lato. Czekacie również Wy, ponieważ w naszej skrzynce mailowej zaczęły pojawiać się pytania o upał. Czy widać coś w prognozach? Kiedy w Polsce zrobi się naprawdę ciepło? Oczywiście bardzo wysokich temperatur w kraju jeszcze obiecać i pokazać na mapach Wam nie mogę. Jednak pokażę, że bardzo wysokie temperatury są z każdym dniem coraz bliżej Europy.

Upał. Kiedy możemy używać tej nazwy w kontekście temperatury?

Z definicji, upał występuje, gdy temperatura na danym obszarze przekracza 30 stopni Celsjusza powyżej zera. Naturalnie, w naszym regionie zjawisko to pojawia się w najcieplejszych miesiącach roku, czyli od maja/czerwca do sierpnia/września. Coraz częściej dni z temperaturami powyżej 30 stopni zdarzają się również w kwietniu oraz październiku, jednak to już raczej anomalia. Przyjmuje się, że okres najwyższych temperatur trwa w kraju od maja do września, przy czym najgoręcej jest pomiędzy czerwcem, a sierpniem.

Silny upał bliski wschód
Potężny upał zawsze panuje na Bliskim Wschodzie

Silny upał praktycznie przez cały rok panuje na Bliskim Wschodzie. To właśnie w tym regionie najwcześniej w roku pojawiają się „czterdziestki” na termometrach. Już w drugiej połowie maja i na początku czerwca na Bliskim Wschodzie upał przekracza 50 stopni (przykładowa mapa powyżej). Kolejnym regionem, w którym bardzo wysokie temperatury zaczynają pojawiać się coraz bliżej Europy jest północ Afryki (południowe wybrzeże Morza Śródziemnego), a także regiony przyległe do Turcji (np. Syria). To tutaj na „trzydziestki” na termometrach pojawiają się już w marcu co widać choćby na bieżących mapach z prognozą temperatury.

Upał blisko Europy już w marcu
Upał za kilka dni już bardzo blisko Europy

Powyżej mapa z prognozą temperatury na sobotę 16 marca. Podczas gdy na północy kontynentu panuje jeszcze siarczysty mróz i przechodzą silne śnieżyce, w Maroku termometry pokazywały będą nawet 36 stopni Celsjusza.

Upał coraz bliżej Europy

Na przełomie lutego i marca wydawało się, że wiosna wypędzi zimę z kretesem. Jednak rzeczywistość okazała się zgoła inna. W wielu regionach kontynentu pojawił się mróz i przymrozki. Jednak wraz z nadejściem drugiej połowy miesiąca sytuacja z temperaturami mocno się w Europie poprawia.

Upał w marcu coraz bliżej

Już pod koniec obecnego tygodnia na południe od naszego kontynentu temperatury przekraczać będą 30 stopni Celsjusza, więc zacznie pojawiać się upał. Na naszym kontynencie jeszcze tak gorąco nie będzie, jednak lokalnie bardzo możliwe są wzrosty temperatury powyżej 25 stopni. Takie temperatury w ostatnich dniach tygodnia odnotować możemy na południu Hiszpanii. Z każdym dniem coraz wyższe temperatury występowały będą również na włoskich Wyspach Sycylii oraz Sardynii.

Upał nie dotrze do Europy do końca marca
Upał pod koniec miesiąca nadal blisko, ale nie w Europie

Sytuacja z temperaturami w Europie nie zmieni się jakoś bardzo do końca miesiąca. Nadal upał i temperatury nawet do 36-37 stopni pojawiały będą się w pasie Afryki Północnej po Bliski Wschód, jednak na naszym kontynencie prawdopodobnie bariera 30 stopni w miesiącu marcu nie zostanie przekroczona. I nic w tym dziwnego. Przypominam, że dopiero co zaczniemy kalendarzową wiosnę. Gorące powietrze (ponad 25 stopni) wtargnie do Europy, ale po pierwsze nie „rozleje się” na większy obszar kontynentu, a po drugie nie będziemy mogli jeszcze pisać o tym, że upał pojawi się w marcu w Europie.

Kiedy w Polsce zrobi się naprawdę ciepło?

Właściwie to w Polsce już jest bardzo ciepło, tylko że nie w całej. Na zachodzie kraju już w czwartek temperatury wynosiły ponad 16 stopni Celsjusza. Związane jest to z silnym nasłonecznieniem, którego brakuje niestety we wschodniej połowie kraju. Dlatego też różnica temperatury pomiędzy wschodem, a zachodem kraju wynosiła w czwartek nawet 10 stopni. Piątek przyniesie nam bardzo podobne wartości temperatury. W sobotę strefa rozpogodzeń przeniesie się do centrum, dlatego też to właśnie w pasie centralnym kraju będzie najcieplej.

Ocieplenie w Polsce na koniec tygodnia
Ocieplenie w Polsce na koniec tygodnia

Niestety nadal znacznie chłodniej będzie na krańcach wschodnich Polski. Do tego w sobotę w wielu regionach kraju przejdą burze. Po przejściu frontu atmosferycznego z burzami w Polsce ochłodzi się. W związku z tym niedziela upłynie nam już pod znakiem nieco niższych temperatur powietrza. Przyszły tydzień przyniesie nam prawdopodobnie niższe temperatury. Nocami powrócą przymrozki. Modele pogodowe nie są godne co do temperatur, jakie czekają nas w ostatniej dekadzie marca. Niektóre aktualizacje prognozowały już temperatury powyżej 20 stopni Celsjusza. Inne z kolei wracają do prognoz z dość niskimi, nawet jak na marzec temperaturami. Odpowiadając jednak na pytanie zadane w tytule tej części dzisiejszej prognozy, wysokie / bardzo wysokie temperatury prawdopodobnie nie pojawią się jeszcze w Polsce w marcu. Mówimy tu o wartościach przekraczających 20-22 stopnie Celsjusza. Pewnym jest, że upał z pewnością zarówno nam, jak i nawet mieszkańcom południowej Europy, w najbliższych dniach nam nie grozi.