Burze z gradem przejdą nad Polską. Wiosenne zjawiska burzowe pojawią się na dniach w kraju i przerwą silne ocieplenie

Burze pojawią się w sobotę nad Polską. Iście wiosenne zjawiska o podłożu konwekcyjnym zaznaczą się w naszej części Europy.

Nie ulega wątpliwości, że w kolejnych dniach pojawią się w marcu pierwsze tak intensywne burze od początku meteorologicznej wiosny, która rozpoczęła się 1 marca 2024 r. Zjawiska konwekcyjne związane będą z przechodzącą strefą frontu chłodnego w sobotę oraz występowaniem linii zbieżności wiatru w dolnej troposferze na przedpolu frontu atmosferycznego o charakterze chłodnym.

Z burzami związane będą ulewne opady deszczu, drobnego gradu i silny wiatr do 60-70 km/h. Na przedpolu chłodnego frontu atmosferycznego będą panować iście wiosenne wartości na termometrach. Po jego przejściu ochłodzi się w całym kraju i powrócą miejscami nocne i poranne przymrozki.

W kolejnych dniach pogodę w Polsce ma kształtować na ogół aktywna cyrkulacja strefowa atmosfery. Dlatego nie mamy co liczyć na stabilne warunki pogodowe. Nad Atlantykiem ulega silnej cyklogenezie ośrodek niżowy z rodowodem atlantyckim o imieniu Gabriele. Już dziś jego centrum znajdować będzie się na zachód od Wysp Brytyjskich. Jednak w kolejnych dniach niż baryczny z systemem frontów atmosferycznych migrować będzie dalej na wschód, powodując opady, silny wiatr i lokalne burze.

Sytuacja baryczna na 15.03.2024, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według DWD

burze możliwe w piątek
Ciepły wycinek niżu i napływ bardzo ciepłej masy z południa w piątek

Burze nad Polską w sobotę

Początkowo znajdziemy się w ciepłym wycinku niżu Gabriele, dlatego w piątek dzięki adwekcji bardzo ciepłej masy z południa i południowego zachodu czekają nas bardzo wysokie temperatury jak na drugą połowę marca 2024 r. W okresie od 14-16 marca 2024 r. odchylenie temperatury od normy wieloletniej sięgnie nawet 7-12°C, uwzględniając okres bazowy 1991-2020 r., co oznacza ekstremalne odchylenie temperatury od normy wieloletniej.

Burze możliwe w sobotę na przeważającym obszarze Polski

Zobacz też: Wiosna nadciąga na moment do Polski. Potem wrócą przymrozki

W sobotę przed czołem chłodnego frontu atmosferycznego oraz w strefie frontowej wzrośnie energia dostępna drogą konwekcji, pojawią się warunki do wystąpienia iście wiosennych burz. Burze utworzą się szczególnie na przedpolu chłodnego frontu atmosferycznego w zasięgu stref konwergencji wiatru dolnego. Jeszcze w sobotę termometry pokażą nawet 11-17°C w najcieplejszych regionach Polski.

Prognoza zasięgu i intensywności opadów i lokalnych burz, 16 marca 2024, 12 UTC według modelu ECMWF dla Polski

burze w kraju
zjawiska burzowe w naszej części Europy

Komórki z wyładowaniami atmosferycznymi utworzą się w ciepłej masie powietrza

Na skutek dziennej operacji słonecznej, wzrastać będzie w sobotę pionowy gradient temperatury, skutkując wystąpieniem niestabilności. Dlatego już od godzin około południowych zaczną tworzyć się pierwsze burze z opadami gradu i silnym wiatrem. Strefa opadów głównie o podłożu konwekcyjnym przemieszczać będzie się z zachodu na wschód Polski. Wiosenne burze możliwe są w sobotę na przeważającym obszarze Polski. Szacuje się, że wysokość opadów w burzach nie przekroczy 5-15 mm, wiatr w porywach osiągnie do 50-75 km/h. Prognozowane są też opady gradu o średnicy do 1-2,5 cm.

Prognoza zasięgu i intensywności zjawisk burzowych na 16 marca 2024, 15 UTC według modelu ECMWF dla Polski

burze w sobotę
Burze możliwe w sobotę na przeważającym obszarze Polski

Na koniec weekendu ochłodzi się w całym kraju, stanie się to więc po przejściu chłodnego frontu atmosferycznego. Temperatury spadną w okolice 2-12°C w najcieplejszym momencie dnia. Najchłodniejszymi regionami okażą się dzielnice północne, natomiast najwyższe okażą się w pasie dzielnic południowych. Dodatkowo nocami na koniec tygodnia oraz w przyszłym tygodniu prognozujemy w obszarach większych przejaśnień i rozpogodzeń nocne i poranne przymrozki. Wkrótce podamy kolejne informacje.

Prognoza zasięgu i intensywności zjawisk burzowych na 16 marca 2024, 21 UTC według modelu ECMWF HRES 0.1 dla Polski

komórki konwekcyjne i wyładowania w Polsce
Burze w Polsce, 16 marca 2024 r. zanikające u schyłku dnia

Źródło: Fanipoogody.pl, dwd.de, wxcharts.com