Strzał ciepła już zmierza do Polski. Na termometrach zobaczymy 18°C, wystąpią potem burze z gradem

Strzał ciepła pojawi się w Polsce. Najnowsze prognozy nie pozostawiają wątpliwości, że przed nami chwilowy wystrzał temperatury. Mapy anomalii zapłoną dlatego na czerwono, co oznacza ekstremalne odchylenie temperatury od normy klimatologicznej.

Strzał ciepła na moment w Polsce

Druga dekada marca 2024 r. zapowiada się z temperaturą na ogół powyżej normy wieloletniej. W kolejnych dniach czeka nas krótkotrwały strzał ciepła, co związane będzie z wysoką aktywnością cyrkulacji strefowej atmosfery. Na przeważającym obszarze Polski termometry wskażą nawet 11-18°C, a miejscami być może nieco więcej. Prognozy NWP pokazują, że w weekend w naszej części Europy przejdzie aktywny front chłodny, który przyniesie ulewy i lokalne burze z gradem oraz silnym wiatrem.

Prognozowany wstępnie zasięg opadów i lokalnych burz na 16 marca 2024, 15 UTC według modelu ECMWF dla Polski

burze i ulewy w Polsce
Strzał ciepła pojawi się w Polsce na moment, przerwą go jednak burze i opady

Będą znów wiosenne temperatury w kraju

W minionych dniach zaobserwowaliśmy najwyższe wartości na termometrach w zachodniej i południowej części kraju. W poniedziałek we Wrocławiu na stacji synoptycznej IMGW-PIB odnotowano 16.9°C. Minionej doby rozmywający się front okluzji zaznaczał się nad Polską. Na południu pojawiły się nieco bardziej rozbudowane w pionie chmury Cumulonimbus, które przynosiły opady drobnego gradu i krupy, ale bez wystąpienia wyładowań atmosferycznych według systemów teledetekcji.

Maksymalna temperatura powietrza zmierzona na stacjach synoptycznych do 12 marca 2024, 07 UTC według danych z sieci pomiarowo-obserwacyjnej IMGW-PIB

strzał ciepła w Polsce
Wysoka temperatura nie wszędzie w minionych dniach

Po chwilowym spadku temperatury w kolejnych dniach spodziewamy się silnego ocieplenia, które migrować będzie z zachodu na wschód naszego kraju. Początek większego ocieplenia w Polsce prognozujemy w czwartek, gdy to termometry wskażą nawet 11-16°C, ale jeszcze cieplejszy będzie w piątek, kiedy to prognozowany jest kulminacyjny „strzał ciepła” z wartościami na termometrach w okolicach 10-18°C. Najcieplejszym regionami okażą się następujące województwa: Ziemia Lubuska, Dolny Śląsk oraz Opolszczyzna, Wielkopolska, woj. zachodniopomorskie.

Zobacz też: Wiosna nadciąga do Polski. Będą okresami przymrozki

Prognozowana temperatura powietrza na 14 marca 2024, 15 UTC według modelu ECMWF HRES 0.1 dla Polski

wysoka temperatura powietrza w Polsce
Wysoka temperatura na zachodzie, chłodniej na wschodzie

Prognozowana temperatura powietrza na 15 marca 2024, 15 UTC według modelu ECMWF dla Polski

Strzał ciepła pojawi się w Polsce
„Strzał ciepła” wkroczy od zachodu w czwartek i ma przesuwać na się wschód

Krótki wystrzał temperatury w Polsce

To będzie zaledwie kilkudniowy powiew iście wiosennych temperatur w Polsce. Dlatego można nazwać to „strzałem ciepła”. Przed weekendem odchylenie temperatury od normy klimatycznej dla tego konkretnego okresu w roku sięgnie nawet 6-12°C. Do 19 marca 2024 r. mijający miesiąc zapisywać będzie się jako bardzo ciepły. Pierwszy miesiąc meteorologicznej wiosny jest więc na dobrej drodze, aby zapisać się jako ciepły, a nawet bardzo ciepły, jeśli nie nadejdzie okresami głębsze ochłodzenie w trzeciej dekadzie mijającego miesiąca.

Strzał ciepła w ciepłym wycinku niżu, a potem możliwe burze w Polsce

Ostatnim tak ciepłym dniem w tym tygodniu okaże się sobota, gdy to w centrum, zachodzie, południu i wschodzie oraz północy termometry pokażą nawet 13-15°C. Przejdzie w sobotę przez Polskę z zachodu na wschód aktywny front chłodny, niosąc ulewy, grad i lokalne burze.

Prognozowana temperatura powietrza na 16 marca 2024, 12 UTC według modelu ECMWF dla Polski

strzał ciepła w kraju
Wysoka temperatura powietrza w Polsce jeszcze w sobotę, potem strzał ciepła ustąpi i czeka nas ochłodzenie i przymrozki nocami miejscami

Pod koniec weekendu i na początku przyszłego tygodnia czeka nas kilkudniowe głębsze ochłodzenie i wówczas wzrośnie prawdopodobieństwo nocnych i porannych przymrozków. Ich zasięg oraz skala występowania na obszarze Polski będzie ściśle powiązana z występowaniem większych przejaśnień i rozpogodzeń oraz zwiększona prędkości wiatru, która potrafi zakłócać proces radiacyjnego wypromieniowania ciepła. Niewykluczone, że miejscami spadnie na chwile śnieg, ale zimy z tego nie będzie. Najprawdopodobniej temperatury zaczną rosnąć w okolicach początku wiosny kalendarzowej, ale nocami i o poranku mogą występować warunki do występowania przymrozków.

Źródło: Fanipogody.pl, wxcharts.com, pivotalweather.com