Wybierasz się do Dubaju lub Kataru? Sprawdź pogodę. Rekordowe upały +40°C już w marcu

W związku z pandemią Bliski Wschód stał się dość popularnym turystycznie kierunkiem wśród Polaków. Planując wyprawę do Dubaju, Abu Zabi, czy Doha warto zapoznać się z pogoda tam panującą. Obecnie występuje tam fala upałów, a z każdym dniem będzie robiło się goręcej.

Rekordowy upał w marcu w Dubaju i regionie

Obecnie mamy okres silnych (jak na nasze warunki) upałów na Bliskim Wschodzie. Kilka dni temu padła najszybciej zmierzona w danym roku temperatura w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. 5 marca słupki rtęci wskazały w dokładnie 41.3 stopnia Celsjusza. Taką temperaturę odnotowano w mieście Al Tawi, na południe od Dubaju. Bardzo wysokie wartości temperatury panują również w innych miastach Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Silny upał nieopodal Dubaju

Na Bliski Wschód napływa gorące powietrze znad Azji. W związku z tym wczoraj, 13 marca w mieście Maskat, stolicy Omanu stacja zmierzono temperaturę +40.3°C. To również historyczny rekord. Najszybciej w danym roku odnotowane +40 stopni w historii pomiarów. Również w Katarze pobity został analogiczny rekord upału w marcu. Aż na 4 stacjach meteorologicznych odnotowano temperatury przekraczające czterdzieści stopni.

W związku z tak wysokimi temperaturami turyści z naszej strefy klimatycznej mogą mieć duże problemy z przystosowaniem się do panujących obecnie na Bliskim Wschodzie temperatury. Według prognoz wiosna 2021 przyniesie jeszcze wiele fal upałów z temperaturą przekraczającą 40 stopni w cieniu. Jednak okresy bardzo gorącej pogody przeplatane będą z okresami, gdy do regionu spływały będą chłodniejsze masy powietrza. W takich okresach, w temperatura w regionie spada do 20-25 stopni Celsjusza. Jednak najbliższe dni w regionie będą bardzo upalne.

Upał na Bliskim Wschodzie

Jednocześnie wart zwrócić uwagę na bardzo duże różnice temperatury w regionie. Podczas, gdy na pustyniach otaczających miasta jak Dubaj, czy Doha temperatura rośnie ponad 40 stopni, w górach jest dość chłodno. Pomimo fali upałów na nizinach, w górach temperatury nocami nadal potrafią spadać poniżej zera. Takie sytuacje możliwe są zwłaszcza na północy regionu.

Planując wycieczkę do Dubaju warto sprawdzić temperatury

Posiłkując się portalem TravelPlanet powiemy, że miesiące letnie nie są najlepszym wyborem dla turystów słabo znoszących wysokie temperatury. Średnie temperatury w miesiącach letnich znacznie przekraczają 30 stopni. Piszemy tu jednak o temperaturze średniej. Jak widać na przykładzie obecnego marca. W czasie, gdy średnia temperatura to 27 stopni, powyżej piszemy o historycznych rekordach, gdzie słupki rtęci wskazują +40. Przypomnijmy, najwyższa temperatura zanotowana oficjalnie w Dubaju to +52 stopnie Celsjusza.