Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Upał na południu. Blisko 40°C. Uderzenie lata w Polsce. Jednak temperatury mocno spadną

Upał na południu Europy. Wiemy kiedy ochłodzenie w Polsce

Ale nam się udaje weekend. Jest mego ciepło i słonecznie. Temperatury w Polsce przekroczyły wczoraj 20 stopni. W niedzielę będzie podobnie, choć z zachodu nad kraj wkroczy strefa frontu atmosferycznego przynosząc na zachodzie pogorszenie aury i spadki temperatury. We wpisie zajrzymy na południe Europy, gdzie upał staje się coraz silniejszy. Na koniec zerkniemy również w prognozy dla Polski, ponieważ czeka nas ochłodzenie. Sprawdzimy jak będzie silne i jak długo potrwa.

Upał na południu Europy jest coraz silniejszy

Podczas gdy z początkiem przyszłego tygodnia w Polsce robiło będzie się chłodniej, na Półwyspie Iberyjskim upał będzie się wręcz wzmacniał.

Upał na południu będzie coraz silniejszy
Upał w Hiszpanii coraz silniejszy

W ostatnim tygodniu kwietnia upał w Hiszpanii i Portugalii przekraczał będzie 37 stopni Celsjusza. W przyszłym tygodniu termometry na południu Europy pokazywać mogą nawet 40 stopni. Z jednej strony patrzę na to niejako z zazdrością. Jednak zdaję sobie sprawę, że temperatury aż tak wysokie są dla ludzi niekomfortowe, stąd też chyba wolę zostać przy naszych, polskich dwudziestu kilku stopniach Celsjusza. Przeczytaj również: Mróz i opady śniegu na koniec kwietnia. Pogoda nas mocno zaskoczy

Może jeszcze nie upał, ale temperatury są naprawdę wysokie

Rozpoczynamy ostatni tydzień kwietnia. Były już w historii przypadki, gdy w kwietniu w Polsce pojawiał się upał. Tak było w roku 2012, w którym dokładnie 28 kwietnia w kilku miastach w Polsce odnotowano ponad 32 stopnie Celsjusza. W tym roku taki scenariusz w kraju się nie przydarzy. Co nie zmienia faktu, że weekend upływa nam pod znakiem letnich, przyjemnych temperatur powietrza.

Wysokie temperatury w Polsce
Wysokie temperatury w Polsce

Na aż 10 stacjach pomiarowych w sobotę zmierzono ponad 20 stopni w kraju. Najcieplej było wczoraj na zachodzie kraju, a najcieplejszym miejscem w Polsce były Słubice, gdzie zanotowano 21.5 stopni Celsjusza. W niedzielę najcieplej będzie we wschodniej połowie kraju, ponieważ na zachód dotrze ochłodzenie. Spadki temperatury w zachodniej połowie kraju związane będą ze strefą zachmurzenia frontowego. Front wkroczy na zachód przynosząc opady, a nawet burze w Polsce. Jednak nie to jest tematem tego wpisu, a temperatury. Podczas, gdy na południu Europy rozkręca się upał, w Polsce i w regionie zima nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa.

Ochłodzenie, a nawet śnieg w Polsce

Poniżej przedstawię Wam animację prognoz temperatury dla Polski. To nie chce się wierzyć patrząc na termometry dziś, czy wczoraj. Jednak w drugiej połowie tygodnia w kraju, nawet na nizinach pojawią się przymrozki. Spójrzmy na prognozę temperatury.

Ochłodzenie zbliża się do Polski

Jeszcze w poniedziałek będzie bardzo ciepło na wschodzie Polski. Temperatury sięgać tu mogą nawet 22-23 stopni Celsjusza. Niestety od wtorku czekało będzie nas ochłodzenie. Jego kulminacja przypadnie na ostatnie dni kwietnia. W okolicach 27-29 kwietnia w kraju pojawią się przymrozki na nizinach. Podczas gdy dziś na ustach mamy upał z południa Europy i dwucyfrowe temperatury z dwójką z przodu w Polsce, na koniec tygodnia termometry wskażą wartości temperatury z minusem z przodu.

Przymrozki w Polsce na koniec kwietnia
Przymrozki w Polsce na koniec kwietnia

Z pewnością zastanawiacie się, czy to ochłodzenie przeciągnie się na długi weekend majówkowy? Szczęśliwie na ten moment wszystkie prognozy pogody zgodnie widzą scenariusz, że na przełomie kwietnia i maja w region wrócą cieplejsze masy powietrza. Co to oznacza? Temperatury w Polsce zaczną rosnąć w okolicach przyszłej soboty. Upał na majówkę nie pojawi się w Polsce z pewnością. Jednak temperatur w okolicach 15-20 stopni raczej możemy w Polsce lokalnie oczekiwać. Może nie będzie to weekend majowy, podczas którego chciałoby się wskoczyć do jeziora. Jednak raczej też nie zmarniemy.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk