Mróz -14°C i silne opady śniegu. Pogoda zaskoczy na koniec kwietnia w Polsce

Mróz -14°C pojawi się w szczytowych partiach polskich gór w przyszłym tygodniu. Zanotowany zostanie przyrost pokrywy śnieżnej o ponad 15 cm. Przed spodziewanym ochłodzeniem na Kasprowym Wierchu leżało dziś rano aż 180 cm, natomiast w Karkonoszach na Śnieżce 70 cm.

Zgodnie z prognozami druga połowa bieżącego tygodnia przynosi wysokie temperatury i stabilne warunki pogodowe. Okres z wysokimi temperatury będzie krótki, gdyż wraz z początkiem przyszłego tygodnia spłynie do nas zimne powietrze pochodzenia arktycznego. Zanim to się stanie, to do końca weekendu temperatura może osiągnąć 20°C/23°C. Okażą się to więc najcieplejsze dni w mijającym miesiącu.

Warto rzucić okiem na odnotowaną anomalie temperatury powietrza do 20 kwietnia 2023 r. Dostrzec można, że średnia obszarowa jest niższa o ponad -0,5°C od normy z lat 1991-2020 r. Najcieplej jest tam, gdzie zazwyczaj jest najchłodniej, czyli na Podlasiu oraz Mazurach. W Suwałkach temperatura jest wyższa o nieco ponad 1°C do początku 3 dekady mijającego miesiąca. Najchłodniej jest na południu i zachodzie, gdzie wartości są niższe o nawet 1-2°C względem najnowszego okresu bazowego. Wygląda na to, że zbliżające się ochłodzenie spowoduje, że kwiecień finalnie zapisze się jako chłodny.

Anomalia temperatury powietrza na okres od 1.04.2023 r. do 20.04.2023 r., uwzględniając okres bazowy 1991-2020 r.

mróz w Polsce
Kwiecień 2023 r. poniżej normy wieloletniej

Mróz i śnieg w Tatrach

Wysoka w Tatrach utrzymuje się silna zima. Po słowackiej stronie Tatr, czyli na stacji klimatycznej SMU (odpowiednik polskiego IMGW) pokrywa śnieżna sięga aż 358cm. Na wszystkich szczytach powyżej 2000-2400 metrów na poziomie morza leży ponad 250-300cm. Warunki do uprawiania turystyki górskiej są trudne i bez czekanów i raków oraz sporego doświadczenia lepiej nie wybierać się w szczytowe partie gór. Szlaki górskie są oblodzone i śliskie.

Z prognoz numerycznych wynika, że od wtorku kolejne uderzenie zimy w górach. Spodziewany jest wysoko Tatrach mróz do -14°C i opady śniegu nawet 15-25cm. Nie można wykluczyć, że w wyższych partiach Podhala jest szansa na białe krajobrazy. Na nizinach na szczęście zima już nie uderzy, ale i tak zrobi się zimno. Dodatkowo często w ostatnich dniach mijającego miesiąca będą pojawiać się nocne i poranne przymrozki. Nie tylko przy gruncie, ale także na 2 metrach. Po wschodzie słońca na nizinach i wyżynach temperatura szybko wzrastać ma do wartości dodatnich.

Zobacz też: Śmiertelne tornado uderzyło. Burza przyniosła potężny lej. Wiatr zrywał dachy, niszczył linie energetyczne i budynki

Prognozowana maksymalna temperatura powietrza na okres od 22.04.2023 r. do 25.04.2023 r. w oparciu o model ICON

silne ocieplenie w Polsce
Ponad 22 stopnie możliwe w weekend

Całodobowa ujemna tylko w górach

Ochłodzenie będzie mocno odczuwalne zwłaszcza przed majówką i spowolni nieco wegetacje. Prawdopodobnie nie będzie to trwałe ochłodzenie i potrwa w okresie od 25.04.2023 r. do 28.04.2023 r. Cieplej zacznie robić się w okolicach majówki. W przyszłym tygodniu zdarzą się dni, kiedy to na skutek adwekcji powietrza arktycznego będzie problem z przekroczeniem 9°C/11°C na nizinach i wyżynach. W górach utrzyma się całodobowy mróz.

zmiana aury w Polsce
Zmiana pogody w Polsce

Wszystkie wiodące modele numeryczne pokazują nam spory spadek temperatury na początku przyszłego tygodnia. Zanim to się stanie, to front przyniesie opady w wielu regionach oraz wiosenne burze, które rozwiną się w zasięgu stref zbieżności wiatru i strefy frontu chłodnego atmosferycznego.

Prognozowana orientacyjnie maksymalna temperatura powietrza na okres od 22.04.2023 r. do 30.04.2023 r. według modelu ECMWF dla Polski

silne ochłodzenie i mróz w Polsce
Wysoka temperatura w Polsce ustąpi, spore ochłodzenie przed nami

Duże ochłodzenie stanie się faktem

Duże i kilkudniowe ochłodzenie wpłynie na fakt, że kwiecień zapisze się poniżej normy wieloletniej. Ostatnim ciepłym dniem w całym kraju będzie najprawdopodobniej poniedziałek. Jednak dużo ma zależeć od prędkości przemieszczania się chłodnego frontu atmosferycznego, który odsunie cieplejszą masę z naszej części Europy.

Prognoza wiązek temperatury w oparciu o model ECMWF, wysokość izobaryczna 850 hPa (1500 metrów nad poziomem gruntu), jak i też opadów

silny mróz w Polsce
Silne ochłodzenie w Polsce. Będzie spory mróz w górach nocami

Ponownie będziemy zmuszeni wrócić do cieplejszych ubrań, które przydadzą się nam również w ciągu dnia, gdyż temperatury okażą się na ogół niskie jak na kwiecień, a nocami i o świcie powszechne okażą się nocne przymrozki. Nie tylko przy gruncie, ale również w klatkach meteorologicznych na wysokości 2 metrów i profesjonalnych osłonach radiacyjnych. W okresie od 25.04.2023 r. do 28.04.2023 r. temperatura okaże się niższe o nawet 4°C/8°C od normy z lat 1991-2020 r.

Prognozowana maksymalna temperatura powietrza na okres od 22.04.2023 r. do 1.05.2023 r. według modelu WRF-GFS Medium dla Polski

mróz obejmie wiele regionow
Mróz wysoko w górach, na nizinach za dnia na plusie

Przymrozki i mróz w Polsce

Modele jasno wskazują, że w czasie adwekcji powietrza arktycznego doświadczymy częstych nocnych i porannych przymrozków. W zasięgu komórek konwekcyjnych możliwe są przelotne opady krupy śnieżnej i deszczu ze śniegiem oraz mokrego śniegu na nizinach. Zima umocni się ponownie na kilka dni w szczytowych partiach gór, gdzie dobędzie śniegu i pojawi się w szczytowych partiach Tatr dwucyfrowy mróz.

Prognozowana średnia anomalia temperatury na okres od 25.04.2023 r. do 30.04.2023 r. według modelu GEFS, uwzględniając okres 1981-2010 r.

mróz w Polsce
Mróz w Polsce, niskie temperatury

Przymrozki przygruntowe ubiegłej nocy

Zgodnie z prognozami ubiegłej nocy i o poranku przy gruncie odnotowano przygruntowe przymrozki, które objęły m.in Pomorze, Podlasie i część Mazowsza oraz Dolny Śląsk. Sprzyjała temu dominacja wyżu i bezchmurne niebo. W czasie nocnej radiacji obserwowano silne wypromieniowanie ciepła z gruntu. Najniższą wartość na wysokości 5 cm zmierzono w Lęborku, gdzie o świcie w poletku meteorologicznym na wysokości 5 cm odnotowano -3°C. Najcieplej było w Przemyślu, gdzie platynowy czujnik PT100 zmierzył 8°C przy gruncie. Lokalnie przebieg temperatury mógł być inny, niż na ukazanych stacjach IMGW-PIB.

Temperatura minimalna na wysokości 5 cm w nocy z czwartku na piątek w Polsce na stacjach PSHM

mróz przy gruncie w Polsce
Przymrozki w Polsce przy gruncie

W kolejnych dniach będziemy podawać kolejne informacje o spodziewanej skali wiosennego ochłodzenia. Ponownie cieplej zacznie robić się w ostatnich dniach kwietnia, ale temperatury i pogoda w majówkę stoi jeszcze pod znakiem zapytania i będziemy to weryfikować w kolejnych dniach.

Śledźcie na bieżąco najnowsze prognozy pogody dla Polski.

Fanipogody.pl