Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Przymrozek znów do około -2°C. Duże zmiany w pogodzie przed nami w Polsce

Przymrozek ponownie pojawi się w nocy na obszarze Polski. Duże zmiany w pogodzie dopiero na początku przyszłego tygodnia. Przedostatni weekend kwietnia zaskoczy pozytywnie wysokimi wiosennymi wartościami na termometrach.

Przymrozek przygruntowy w Polsce ubiegłej nocy

przymrozek w kraju
Przymrozek w Polsce ubiegłej nocy

Ujemna temperatura w kraju znów możliwy w drugiej części nocy i nad ranem przy gruncie

W piątek aurę w Polsce kształtował rozległy klin wyżowy, który był związany z silnym układem wyżowym znad północno – zachodniej Europy. Nietypowo, bo ze wschodnich obszarów Starego Kontynentu obserwowaliśmy adwekcje coraz cieplejszego powietrza polarno-kontynentalnego z dużą większą ilością rozpogodzeń o równowadze stałej, w której nie było warunków do wystąpienia warunków do inicjacji głębokiej konwekcji, która przyniosłaby opady deszczu.

Najbliższej nocy pogoda w Polsce kształtowana będzie głównie przez klin wyżu, którego centrum lokuje się dziś wieczorem nad Morzem Północnym. Dodatkowo z północnego-wschodu, wschodu płynąć będzie ciepła i przetransformowana masa powietrza polarno-kontynentalnego o równowadze stałej. 

Zobacz też: Mróz -14°C i silne opady śniegu. Pogoda zaskoczy na koniec kwietnia w Polsce

Noc z piątku na sobotę przyniesie postępujące zmiany w polu ciśnienia. Ośrodek wyżowy ma stopniowo przesuwać się na wschód, dodatkowo z tendencją do umacniania się nad Ukrainą i wschodnimi Bałkanami. Stopniowo jego miejsce zajmować ma niewielki i zarazem płytki cyklon atlantycki z ciśnieniem w centrum (około 995 hPa), ulokowany swoje centrum nad Morzem Północnym oraz drugie centrum nad Wyspami Brytyjskiej. Zachodzą wyraźne zmiany i zaczynamy dostawać się w zasięg cyrkulacji strefowej ze składową południową. Pod koniec weekendu bądź na początku przyszłego tygodnia nasunie się strefa frontowa z opadami i burzami oraz postępującym kilkudniowym głębszym ochłodzeniem.

Analiza sytuacji synoptycznej na 21 kwietnia 2023, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według IMGW-PIB

przymrozek w kraju
Przymrozek w masie PPk możliwy w nocy z 21/22 kwietnia 2023 r.

Stabilna masa powietrza i wpływ wyżu znad Morza Północnego

W piątek panowała wyżowa pogoda. Docierała do nas coraz suchsza masa polarno-kontynentalna ze wschodu. Obserwowano dziś zachmurzenie małe, na południu miejscami umiarkowane. Nie występowały z podinwersyjnej konwekcji opady deszczu. Na termometrach w najcieplejszym momencie dnia zmierzono 13°C na Podhalu, około 19°C w centrum. Cieplej, bo do 20°C na Ziemi Lubuskiej i Pomorzu Zachodnim, chłodniej miejscami nad morzem około 9/11°C, gdzie zaznaczył się wpływ chłodzącej bryzy morskiej. Wiatr był słaby i umiarkowany, lokalnie na wschodzie porywisty, północno-wschodni i wschodni.

Temperatura maksymalna, 21 kwietnia 2023, 08:00-20:00 czasu urzędowego w Polsce

przymrozek w Polsce
Przymrozek ustąpił szybko po wschodzie słońca. Bardzo ciepły dzień za nami

Przymrozek możliwy w nocy i mgły lokalnie

Noc z piątku na sobotę przyniesie zachmurzenie małe, na wschodzie także umiarkowane. Jedynie w kotlinach sudeckich krótkotrwałe mgły ograniczające widzialność do 300 m. Na termometrach w najchłodniejszej części nocy od około 0°C w rejonach podgórskich, na Pomorzu i Mazurach. Natomiast na pozostałym obszarze około 5°C na przeważającym obszarze kraju, do 7°C na zachodzie. W rejonach podgórskich, na Pomorzu i lokalnie na Mazurach i Mazowszu spadek temperatury minimalnej przy gruncie do -2°C. Wiatr słaby, z kierunków wschodnich i północnych.

Śledźcie na bieżąco prognozy pogody dla Polski.

Fanipogody.pl

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz