Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Nieziemski upał na wschodzie. 44-47 stopni Celsjusza. Czerwiec przyniesie temperatury ponad 50°C ?

Upał na wschodzie jest potężny. Czerwiec i fala upałów


Pogoda w Europie jakby w tym roku chciała udowodnić, że tezy o ociepleniu klimatu nie miały racji bytu. Mamy samą końcówkę maja, a upał w Polsce jeszcze nie wystąpił. Mało tego, po bardzo gorącym kwietniu, w maju trzydziestki na termometrach w południowej Europie również nie są wcale codziennością. We wpisie sprawdzimy, gdzie na Świecie jest już naprawdę gorąco. W drugiej części wpisu zerknę na prognozy pogody na czerwiec dla Polski. Czy doczekamy się upalnych dni w tym roku?

Potężny upał na wschodzie. Do tego silne ulewy

Bardzo wysokie temperatury panują obecne w pasie od Afryki Północnej, przez Półwysep Arabski, po Pakistan i Indie. Podczas gdy kilka dni temu najsilniejszy upał panował właśnie w Indiach i Pakistanie, tak ostatnia doba najwyższe temperatury zanotowaliśmy na Półwyspie Arabskim.

Upał na Półwyspie Arabskim jest naprawdę silny
Upał na Półwyspie Arabskim

Zdecydowanie najcieplejszym miejscem na naszej półkuli był wczoraj Kuwejt. Odnotowano tu ponad 47 stopni Celsjusza. To już jest upał, który z łatwością może spowodować uszczerbek na zdrowiu. Dla porównania, najwyższe temperatury w Afryce panowały ostatniej doby w Mali i Senegalu, gdzie notowano w okolicach 45-46 stopni Celsjusza. To wartości temperatur, których z pewnością nie życzę nam jako mieszkańcom Europy. Myślę, że fala upałów z temperaturą ponad 45 stopni w Europie byłaby pogodowym dramatem porównywalnym do opadów kilkunastu centymetrów śniegu na Półwyspie Arabskim. Nie życzę nikomu obu tych scenariuszy 😉

Upał blisko 50 stopni powróci do Indii
Silny upał powróci do Indii

Wróćmy jednak do Azji. Obecnie w Indiach notujemy ponad 90% wilgotności. Praktycznie co dzień przechodzą tu burze i nawalne opady deszczu. Jednak za kilka dni w region wraca nieziemski upał. Temperatury w czerwcu sięgać będą 50 stopni Celsjusza. Powiadomię Was we wpisie, gdy granica ta zostanie przełamana. Przeczytaj również: Niszcząca wichura uderzyła w Filipiny. Do tego silne ulewy

Temperatury w Europie niższe od norm wieloletnich

Bardzo nietypowo układa się rozkład temperatury w Europie w obecnym okresie. Jesteśmy przyzwyczajeni, że najcieplej na wiosnę jest w Hiszpanii i Portugalii. Przypomnijmy, że upał w kwietniu w tych krajach przekraczał 39 stopni. Tymczasem dziesięć miejsc w Europie z najwyższą temperaturą za ostatnią dobę zaskakuje.

Silny upał na wschodzie Europy
Silny upał na wschodzie Europy

Jak widać w TOP 10 wcale nie widnieje Hiszpania, czy Portugalia. Mamy tu kraje ze wschodu Europy, a upał sięga nawet 37 stopni Celsjusza. To oczywiście „zasługa” napływu gorących mas powietrza z nad Azji. Tymczasem w bliższej nam części Europy anomalia temperatury wciąż jest ujemna. Oznacza to, że jest chłodniej niż w tym samym okresie lat referencyjnych.

Upał w Europie nie występuje. Ujemna anomalia temperatury

Na powyższej animacji „szału nie widać”. Chciałem powiedzieć przez to, że anomalie temperatury w większości regionów Europy są ujemne. Oczywiście, na przełomie maja i czerwca w większości regionów kontynentu temperatury są dość wysokie i komfortowe. Jednak pojawiające się choćby ostatnimi nocami w Polsce przymrozki świadczą, że w dalszym ciągu jest chłodniej niż normy wieloletnie.

Czy jest szansa na upał w Polsce w pierwszych dniach czerwca?

Wiem, że wielu czytelnikom obecna sytuacja z temperaturami powietrza odpowiada. W sumie, to i ja jestem z temperatur zadowolony, mimo, że upał wcale mi nie przeszkadza. Wiem jednak, że wiele osób nie może doczekać się już temperatur powyżej 30 stopni Celsjusza w naszym kraju. Dla tej grupy czytelników nie mam niestety dobrych wiadomości.

Wysokie temperatury do końca tygodnia w Polsce
Wysokie temperatury do końca tygodnia w Polsce

Jeszcze do czwartku w kraju pojawiały będą się dni gorące. Temperatury powietrza oscylowały będą nawet w okolicach 25 stopni. Jednak nadchodzący weekend przyniesie ochłodzenie. Chłodne masy powietrza spłyną do kraju z północy. Piątek i sobota w wielu regionach Polski z temperaturą poniżej 20 stopni Celsjusza. Przyszły tydzień trzydziestek na termometrach również nie przyniesie. Zamiast wyczekiwanego upału nie jest wykluczone, że w kraju pojawią się kolejne nocne przymrozki.

Zamiast upał w Polsce pojawią się kolejne przymrozki?
Zamiast upał, kolejne przymrozki?

Silne ocieplenie widać na mapach temperatury dopiero w okolicach 10 czerwca. Wtedy to prognozy pogody dla Polski jasno pokazują. Z zachodu napływać zacznie cieplejsze powietrza, a w okolicach połowy miesiąca czekamy na zwrotnikowe powietrze z południa. Prawdopodobnie właśnie około połowy czerwca pierwszy upał w tym roku pojawi się w Polsce.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk