Upał nawet 32°C dziś w kraju. Skwar będzie lał się z nieba. Niewykluczone słabe burze na północnym wschodzie.
Upał znów wystąpi w Polsce
Dziś Polska ma być w dalszym ciągu pod wpływem układów wyżowych rozciągających się nad Europą Środkową, powodując słoneczną i pogodną aurę. Nastąpi duży kontrast termiczny krajem, który za sprawą ciepłych mas powietrza polarnomorskiego z zachodu przyczyni się do tego, że zachodnie i południowe rejony będą bardzo ciepłe, a nawet gorące i upalne, a za sprawą napływu chłodnych mas powietrza z północy szczególnie dzielnice północne i północno wschodnie oraz częściowo wschodnie rejony, mają obserwować dużo niższe wskazania na termometrach.Generalnie w wielu regionach wartości na termometrach będą letnie.
Z uwagi na niewielką wilgotność powietrza. Prognozowane jest bezchmurna aura lub zachmurzenie małe. Jedynie na Suwalszczyźnie i Podlasiu zachmurzenie umiarkowane i tam po południu możliwy przelotny deszcz, niewykluczone słabe burze. W najcieplejszym momencie dnia od 24°C, 26°C na północnym wschodzie, około 30°C w centrum do 32°C na południowym zachodzie kraju. Niższe wartości nad morzem od 20°C do 22°C, gdzie zaznaczy się wpływ bryzy morskiej.. Wiatr będzie na ogół słaby, nad morzem umiarkowany, północny i północno-zachodni. Podczas burz wiatr porywisty do 50-55 km/h.
Prognozowana maksymalna temperatura powietrza w okresie od 9.07.2023 r. do 12.07.2023 r. według modelu WRF-ICON dla Polski

Upał w kraju. Temperatura maksymalna, 8 lipca 2023 r. od 8:00-20:00 na stacjach synoptycznych i telemetrycznych IMGW-PIB

Zobacz też: Gradziny miały średnicę 6-7 cm i siały zniszczenie. Groźne burze wracają do Polski
Niskie ryzyko słabych burz, groźniejsze burze w przyszłym tygodniu
Prognozuje się, że dziś w godzinach popołudniowych, na obszarze wschodniej części Podlasia w związku z nieco zwiększoną chwiejnością, ale także z przechodzenie płytkiej zatoki niżowej prawdopodobne są słabe burze. Jednak modele numeryczne nie prognozują istotnych zjawisk towarzyszących (porywy wiatru poniżej 55 km/h, a suma opadów poniżej 10 mm).
Prognoza burzowa na 9 lipca 2023 (IMGW-PIB) dla Polski

Fanipogody.pl
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC