Bardzo groźna jest pogoda na zachodzie Europy. Gorące, wilgotne masy powietrza wspomagają proces powstawania potężnych burz superkomórkowych. Te z kolei niosą olbrzymi grad. Sobota była kolejną dobą podczas której nad Hiszpanią i Francją przetoczyły się silne nawałnice.
Nawałnice niosą wielki grad na zachodzie. Dlaczego burze są aż tak silne?
Do Europy Zachodniej napływa bardzo ciepłe i zasobne w wilgoć powietrze z południa. Upał sięgnie również Polski, jednak o tym pisałem już wczoraj. Skupmy się na południowym zachodzie, ponieważ to w tych regionach burze i grad były wczoraj najgroźniejsze.

Oto sytuacja baryczna na niedzielę. Widać tutaj ośrodek niskiego ciśnienia na zachód od Wysp Brytyjskich. Z niżem związany jest front atmosferyczny i przedfrontowa linia zbieżności wiatru. Dziś silniejsze burze powstają między innymi na wschodzie Francji, w krajach Beneluksu, czy w Niemczech. Wczoraj zbieżność wiatru znajdowała się na wschodzie Hiszpanii i zachodzie Francji. To właśnie w tych regionach superkomórki burzowe przyniosły olbrzymi grad.

Do dobrych warunków wynikających z sytuacji synoptycznej dodajmy wspominane na początku gorące i zasobne w wilgoć masy powietrza. Daje nam to doskonałe warunki do powstawania silnych nawałnic niosących nawalne opady deszczu, czy olbrzymi grad.
Grad wielkości piłek do tenisa. Duże szkody
Burze, które przetoczyły się wczoraj choćby przez Hiszpanię niosły bardzo groźne zjawiska pogodowe. Poniżej dwa zdjęcia kul gradowych, które zamieszczono na profilu FB MeteoMerindades. Autorkami zdjęć są Susana Diaz Palacios oraz Isa Castresana.

Grad o takiej średnicy powoduje olbrzymie szkody. Podczas gdy szkody w rolnictwie i sadownictwie są oczywiste, musimy mieć wiedzę, że kula gradowa o średnicy 7 cm z łatwością „dewastuje” karoserię auta. Kule gradowe o takiej średnicy są bardzo ciężkie dlatego pod wpływem ich uderzeń wybijane są szyby w samochodach i domach. Największe szkody burze poczyniły w regionach na granicy Hiszpanii i Francji. Co ciekawe front nadal jest bardzo aktywny. Mimo wczesnych godzin porannych nad Francją przemieszczają się całkiem dobrze zorganizowane burze.

Niedzielne popołudnie może przynieść w Europie Zachodniej kolejną porcję silnych nawałnic. Głównym zagrożeniem ze strony burz będzie duży grad, a także nawalne opady deszczu. Nie można wykluczyć, że w Europie zejdzie się trąba powietrzna. W razie ciekawych i niebezpiecznych zjawisk napiszę dziś wpis informujący o silnych burzach na zachodzie Europy.
Burze wracają do Polski. Czy może być groźnie?
Każda burza jest groźna, więc groźnie nad Polską w nadchodzącym tygodniu zrobi się z pewnością. Jednak, czy grozi nam grad tak duży jaki obecnie pojawia się na zachodzie kontynentu? Zobaczmy na ten moment, kiedy możliwe są burze. Poniżej animacja prognoz opadów dla kraju.
Front atmosferyczny, który obecnie sieje spustoszenie na zachodzie Europy dotrze do nas w poniedziałek. Pojawią się burze, ale nie powinny być to zjawiska bardzo silne. Burze niosły będą lokalnie ulewne opady deszczu, a grad jeśli się pojawi, to jego średnica nie powinna przekraczać 2 cm. Nieco silniejszych burz w Polsce spodziewam się w środę. Tego dnia nad krajem przemieszczał będzie się kolejny front. Tym razem aktywność zjawisk burzowych powinna być większa.

Jednak do tego terminu jest jeszcze kilka dni. Pisanie gdzie dokładnie pogoda będzie groźna jeszcze mija się z celem. Podobnie jak dla przyszłego weekendu, podczas którego modele pogodowe również widzą silniejsze burze. Z pewnością w każdym dniu, gdy nad Polską prognozowane będą zjawiska burzowe, z rana odpowiedni wpis z prognozą i ostrzeżeniami pojawi się na stronie.
Fan pogody praktycznie od zawsze. Pogoda i prognozowanie pogody jest jego pasją. Dodatkowo kocha burze. Gdy burza nadciąga, bierze aparat w dłoń i goni za burzą. Na portalu zajmuje się wpisami w kategoriach groźnych zjawisk pogodowych, dniowych prognoz pogody oraz pisze o pogodzie na Świecie