Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Upał wdarł się do z impetem do kraju. Blisko 31°C, ale kulminacja upału przed namiUpał dotarł do Polski w drugi weekend lipca. Blisko 31°C zmierzono w klatkach meteorologicznych na wysokości 2 metrów w zachodniej części naszego kraju. Najchłodniej w tym czasie było nad morzem, gdzie występowała bryza morska, która skutecznie obniżała temperaturę powietrza na tym obszarze.

Upał wrócił po kilkudniowej przerwie znów w Polsce

Od kilku dni występuję stabilna i słoneczna pogoda. Aurę w Polsce kształtował dziś rozległy wał wysokiego ciśnienia ze strefą podwyższonego ciśnienia rozciągającą się znad Morza Północnego i Barentsa, aż po południowe obszary kontynentu europejskiego. Z wyżem związana jest adwekcja suchej i ciepłej masy powietrza pochodzenia polarno-morskiego. Powietrze jest o stałej równowadze termodynamicznej. Dlatego w całym kraju przynosi pogodną i słoneczną aurę, wilgotność w masie jest zbyt niska, aby występowały opady atmosferyczne. Obserwowane są ponadto duże dobowe amplitudy temperatury. Masa po zachodzie słońca szybko się wychładza, natomiast w ciągu dnia ulega szybkiemu ogrzaniu za sprawą silnej operacji słonecznej.

Zobacz też: Nawet 33-34 stopnie w najnowszej prognozie pogody

Jutro, czyli w niedzielę Polska ma być pod wpływem układów wyżowych rozciągających się nad Europą środkową, powodując słoneczną i pogodną aurę. Nastąpi duży kontrast termiczny krajem, który za sprawą ciepłych mas powietrza polarnomorskiego z zachodu przyczyni się do tego, że zachodnie i południowe rejony będą bardzo ciepłe, a nawet gorące i upalne, a za sprawą napływu chłodnych mas powietrza z północy szczególnie dzielnice północne i północno wschodnie oraz częściowo wschodnie rejony, mają obserwować dużo niższe wskazania na termometrach.

Prognozowana orientacyjna maksymalna temperatura powietrza na okres od 9.07.2023 r. do 12.07.2023 r. według modelu WRF-ICON dla Polski

Upał w kolejnych dniach na obszarze Polski

Upalna pogoda na zachodzie, chłodniej nad morzem w zasięgu bryzy morskiej

Dziś obserwowano na obszarze Polski przewagę zachmurzenia małego, gdzieniegdzie wzrastające do umiarkowanego. W najcieplejszym momencie dnia zmierzono od 24°C na Suwalszczyźnie do około 29.6°C w centrum kraju i około 30.5°C na zachodzie. Chłodniej, bo nad morzem występowała bryza morska i zanotowano około 20-21°C. Wiatr okazał się z uwagi na niewielką różnice ciśnienia na ogół słaby, zmienny. Natomiast nad morzem i na wschodzie kraju okresami umiarkowany, z przewagą kierunków północnych.

Temperatura maksymalna – wysokość pomiarowa 2 m, rekomendowana przez WMO, 8.07.2023 r. – 08:00-20:00 czasu urzędowego w Polsce na stacjach IMGW-PIB

upał w Polsce
Upał w kraju. Najcieplej na zachodzie i centrum kraju

Podczas nadchodzącej nocy bezchmurnie, jedynie na krańcach południowo-zachodnich zachmurzenie małe. W najchłodniejszej części nocy od zaledwie 8°C na Suwalszczyźnie, Podlasiu i Podkarpaciu, około 13°C na północy, w centrum i Małopolsce, cieplej, bo do 17°C na krańcach zachodnich. Chłodniej w rejonach podgórskich Karpat lokalnie około 7°C. Wiatr słaby, zmienny.

Śledź na bieżąco prognozy pogody dla Polski.

Fanipogody.pl

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz