16 czerwca 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Upał. Nawet 40 stopni w Europie. Czy mróz jeszcze powróci w maju?

Upał w Europie, czy mróz jeszcze powróci do Polski?

Po bardzo długiej i dość srogiej, jak na ostatnie lata zimie, mieszkańcy wielu regionów Europy pierwszy raz w tym roku odczuwają, prawdziwy, letni upał. Gorąco zrobiło się również w Polsce. Jeszcze dziś upał w Polsce nie wystąpił, jednak jutro i pojutrze będzie równie gorąco. Wysokie temperatury nie powiedziały ostatniego słowa. We wpisie sprawdzimy gdzie w Europie panuje największy upał. Kiedy w Polsce jest szansa na jeszcze wyższe temperatury niż dziś oraz czy mróz wróci do Europy jeszcze w maju.

Bardzo ciepło w Europie. Upał w wielu regionach

Upał do Europy wlewa się tak naprawdę od kilku dni. O “bombie ciepła” pisałem już wielokrotnie. Lubię to określenie, jest medialne podobnie jak bestia ze wschodu, ale również prawdziwe. Przyznać należy, że dobę po przymrozkach w Polsce temperatury na poziomie 28 stopni robią bardzo duże wrażenie. Właśnie z takimi temperaturami mamy do czynienia obecnie w kraju. Jednak zanim o sytuacji w Polsce, przyjrzyjmy się co dzieje się z temperaturą w Europie. W okresie 10-12 maja to pas Europy Centralnej będzie najcieplejszym na kontynencie.

Upał na wschodzie Europy

Warto jednak zwrócić uwagę jak silne ocieplenie przed nami na wschodzie kontynentu. Na południu Rosji, czy wschodzie Ukrainy pod koniec obecnego tygodnia zapanuje prawdziwy upał. Podobnie jak w Turcji. Pod koniec miesiąca modele widzą bardzo wysokie temperatury i upał ponad 35 stopni w całym pasie Europy Południowej.

Gorąco w Polsce. Ile jeszcze będzie ciepło w kraju?

Tak jak wspominałem wyżej, obecnie to właśnie nasz region jest najgorętszym w Europie. Silny spływ ciepła, który następuje obecnie między innymi do Polski widać na powyższej animacji anomalii temperatury.

Niestety na powyższej animacji (źródło map tutaj) widać również, że kolejne dni maja raczej z ujemną anomalią temperatury w naszym regionie. O tym jednak później. Zobaczmy ile dni potrwa aktualne ocieplenie w Polsce i czy mamy szanse na pierwszy w tym roku upał.

Powyższa mapa (model GFS) to prognoza temperatury na wtorek 11 maja. Widać, że w wielu regionach Polski południowej i zachodniej temperatura wzrośnie do nawet 28 stopni. To będzie gorący dzień w kraju. Czy wystąpi upał? Moim zdaniem, w dniu jutrzejszym, lokalnie będziemy mieli do czynienia z upałem w Polsce. Największe szanse na upalny dzień mają mieszkańcy Śląska i Małopolski. Nieco chłodniej, ale również bardzo ciepło będzie na wschodzie kraju, gdzie słupki rtęci nieznacznie przekroczą 20 stopni Celsjusza. Również bardzo ciepło zapowiada się w Polsce środa 12 maja. Na tą chwilę jednak modele widzą dla Polski temperaturę o kilka stopni niższą, co chyba skutecznie nie pozwoli na wystąpienie upału w kraju. Kolejne dni nie przyniosą już tak wysokich temperatur. Jednak ochłodzenie, które nadejdzie do Polski od czwartku nie będzie silne.

Na szczęście nie spodziewamy się już w kraju przymrozków, ani tym bardziej nocnego mrozu. W dzień w drugiej części bieżącego tygodnia temperatura oscylowała będzie w okolicach kilkunastu stopni powyżej zera. Nic nie wskazuje na to, byśmy w najbliższym czasie po ustąpieniu gorących dni mogli obserwować na termometrach ujemne temperatury. Dziś trzymamy kciuki, by jutro w Polsce pojawił się pierwszy upał w tym roku