Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Upał nie potrwa długo. Przerwą go najsilniejsze burze od początku roku. Możliwe układy MCS i superkomórki w Polsce

Pogoda na dziś. Silne burze nad Polską


Upał nie potrwa długo. Przerwą go najsilniejsze burze od początku roku. Prawdopodobne układy MCS i superkomórki burzowe.

Groźna pogoda. Upał i najsilniejsze burze od początku 2023 roku

Dostajemy się w zasięg coraz cieplejszych mas powietrza pochodzenia zwrotnikowego, które zaczynają płynąć do nas z południowego zachodu. Spodziewane są dni upalne i krótka fala upałów. Wskazywaliśmy w minionych dniach, że w trzeciej dekadzie czerwca musimy spodziewać się gwałtownych burz, które będą lokalnie powodować szkody. Najsilniejsze burze utworzą się w czasie wypieranie rozgrzanej, wilgotnej i chwiejnej masy powietrza. Najsilniejsze burze prognozujemy nad Polską w okresie od 21.06.2023 r. do 23.06.2023. Zatem okres nie przesunął się istotnie w prognozach, jeśli chodzi o dni, gdy to pogoda w kraju okaże się szczególnie niebezpieczna.

Prognozowane są układy wielokomórkowe, które w sprzyjających warunkach przybiorę formę mezoskalowych układów konwekcyjnych, nawet w formie liniowej. Niewykluczone są również superkomórki burzowe, które mogą okazać się najbardziej intensywne od początku tegorocznego sezonu burzowego.

Noce tropikalne i silny upał w kraju

Powszechne w kolejnych dniach okażą się dni gorące, czyli z temperaturą w przedziale od 25°C do 29°C, ale także i upalne, gdy temperatura sięgnie nawet 30°C/33°C. Będziemy musieli jednak bacznie obserwować niebo, zobrazowania radarowe i detektory wyładowań, gdyż formować mają się silne komórki burzowe z opadami większego gradu, sporą aktywnością elektryczną i ulewnymi opadami deszczu. Formowaniu się potężnych komórek burzowych sprzyjać ma duża wilgotność powietrza, wysoka temperatura i nakładający się na to silniejszy przepływ mas powietrza i pionowe uskoki wiatru, pojawi się również wyraźny skręt wiatru wraz z jego przyspieszeniem w dolnych warstwach (0-3 km), (0-1 km).

Prognozowana orientacyjnie maksymalna temperatura w okresie od 20.06.2023 r. do 29.06.2023 r. według modelu WRF-GFS Medium dla Polski

upał obejmie wiele regionów Polski
Upał na przeważającym obszarze Polski pokazuje WRF-GFS Medium. Wycofał się z zapowiadanych 36 stopni, co było wartościami abstrakcyjnymi przy tej adwekcji PZ

Prognoza orientacyjna z ECMWF wskazuje na kilka nocy tropikalnych w kolejnych dniach

silne burze w polsce
Noce tropikalne i upał przez 2-3 dni, potem ochłodzenie

Groźna pogoda zwłaszcza od środy do piątku

Nad Polską możemy doświadczyć bardzo gwałtownych zjawisk konwekcyjnych, których skala może zaskoczyć wiele osób, jakie uważnie nie będą śledzić prognoz pogody na kolejne dni rozpoczynającego się tygodnia. Musimy jeszcze poczekać na ustabilizowanie wyliczeń modeli numerycznych, aby precyzyjnie wskazać obszary zagrożone. Przewidujemy jednak, że najsilniejsze burze rozwiną się w zasięgu frontów atmosferycznych i płytkiego niżu.

Zobacz też: Pogoda stanie się niebezpieczna. Będzie silny upał i groźne komórki burzowe

Upał i najsilniejsze burze od początku 2023 roku

Upał w kraju. Porównanie z prognozą europejskiego ECMWF na okres od 19.06.2023 r. do 28.06.2023 r. dla Polski

upał pojawi się w Polsce
Upał obejmie wiele regionów na przełomie wiosny i lata

Wyliczana temperatura minimalna wstępnie na okres od 20.06.2023 r. do 29.06.2023 r. według modelu WRF-GFS Medium dla Polski

upał w Polsce
Noce tropikalne wystąpią, za dnia upał

Uważajmy na burze w drugiej części tygodnia

Najgroźniejsze burze są prognozowane od 21.06.2023 r. do 23.06.2023 r.. Jednak z prognoz wynika, że najbardziej niebezpieczne zjawiska burzowe pojawią się w okolicach piątku. Obserwowane ma być wtedy wypieranie gorącego, wilgotnego i chwiejnego powietrza z naszego kraju. Z uwagi na dużą lokalność i nieprzewidywalność burz, zalecamy śledzić dane radarowe i detektory wyładowań.

Prognozowane ciśnienie, zachmurzenie i opady na 22 czerwca 2023, 12 UTC według modelu ECMWF dla Polski

burze i dynamiczna pogoda w Polsce
Burze i silny upał, chłodniej w okolicach weekendu w Polsce

Prognoza zasięgu i wysokości opadów wstępnie na 23 czerwca 2023, 15 UTC według modelu ECMWF dla Polski

dynamiczna i groźna pogoda
Dynamiczna pogoda w kraju i silne burze w kolejnych dniach

Reasumując, przed nami najcieplejszy okres od początku 2023 r. i szansa na krótką fale upałów. Będziemy jednak zmuszeni uważać na zjawiska burzowe, które formować mają się w zasięgu stref zbieżności wiatru i frontów atmosferycznych, jak i też płytkiego niżu. Najgroźniejsze warunki pogodowe są prognozowane w drugiej części tygodnia. W okolicach weekendu czeka nas kilkudniowe ochłodzenie spowodowane adwekcją znacznie chłodniejszej masy, lecz może nie zabraknąć opadów i burz.

Śledź na bieżąco prognozy pogody dla Polski.

Fanipogody.pl

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz