Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Wybuch lata. Upał wtargnie do Polski. 36 stopni blisko naszego kraju. Pogoda stanie się niebezpieczna

Upał w kraju i w regionie. Temperatury 36 stopni blisko Polski


Rozpoczynamy gorący okres w pogodzie nad Polską. Lokalnie w kraju powróci upał. Do tego aura stanie się bardziej dynamiczna. Rozpoczynający się tydzień przyniesie nam groźną i niebezpieczną pogodę.

Silny upał obejmuje coraz większy obszar Europy

Jeszcze kilkanaście dni temu bardzo wysokich temperatur musiałem szukać na innych kontynentach. Od kilku dni upał wręcz „rozlewa się” po Europie. Oto prognoza temperatury na dzisiejszy dzień.

Upał rozlewa się po Europie
Upał rozlewa się po Europie

Podczas dzisiejszego dnia temperatury powyżej stopni pojawią się w pasie od Hiszpanii, przez Francję, po część Niemiec. Upał panuje również we Włoszech, na Bałkanach, czy na południowym wschodzie Turcji. Po kilku niesamowicie ciepłych dniach, temperatury nieco spadły w Skandynawii. Kilka dni temu w Norwegii, czy Szwecji było cieplej niż w Polsce. Obecnie sytuacja wróciła do normy i to w naszym kraju jest cieplej, niż u sąsiadów z drugiego brzegu Bałtyku. Wszystko za sprawą gorących mas powietrza, które napływają do nas z południa.

Zwrotnikowe masy powietrza w Europie
Gorące, zwrotnikowe masy powietrza wlewają się do Europy

Upał pojawi się również w Polsce

Na powyższej mapie zaznaczyłem kierunek napływu mas powietrza. Upał zmierza wprost w nasz region. W związku z tym w naszym kraju temperatury również osiągać będą wartości ponad 30 stopni Celsjusza. Bardzo ciepły dzień mamy w kraju już w poniedziałek, jednak naprawdę gorąco zrobi się u nas od wtorku. W porannej prognozie pogody na 5 dni dla Polski pokazywałem animację temperatury na podstawie wyliczeń modelu ECMWF. Dla odmiany w tym wpisie zobaczmy jak temperatury w Polsce widzi model GFS.

Upał pojawi się w Polsce

Na powyższej animacji w oczy rzuciły mi się dwie ciekawe rzeczy, prócz tego, że upał w kraju pojawiał będzie się od wtorku do piątku. Pierwszą z nich jest to, że w wielu regionach temperatura w nocy może nie spadać poniżej 20 stopni, co oznacza tzw. noc tropikalną. Drugą ciekawostką jest to, jak silne wzrosty temperatury model wyznacza niedaleko południowych granic Polski. Model GFS widzi nawet 36 stopni w regionie południowych Niemiec i zachodnich Czech. Podczas gdy blisko kraju z nieba poleje się żar, upał w Polsce również w kolejnych dniach może sięgać 33 stopni Celsjusza.

Burze w kraju. Lokalnie silne

Dodatkowym czynnikiem, który będzie utrudniał nam komfort termiczny w tym tygodniu będzie wilgotność powietrza. Masy powietrza będą bardzo gorące, jednak również zawierały będą znaczną dawkę wilgoci. Przez co powietrze będzie „ciężkie”. Doliczając do tego bliskość niżów i fronty atmosferyczne, które przemieszczały będą się nad Polską, mamy gotową receptę na rozwój burz. Lokalnie w rozpoczynającym się tygodniu czekają nas nawałnice. Jednak obecnie za wcześnie bym dokładnie zaprognozował gdzie w konkretnych dniach pogoda w kraju będzie najgroźniejsza.

Nie tylko upał, ale i burze
Upał, ale i burze w Polsce

Przykładowo burze wystąpić mogą dziś w całej Polsce. Upał pojawi się na południowym zachodzie, dlatego w tym regionie burze pojawić mogą się późnym popołudniem. Na wschodzie słabe komórki burzowe pojawić mogą się już od wczesnych godzin popołudniowych. Podobnie jak na Warmii i Mazurach, gdzie dzisiejsze burze mogą mieć nieco groźniejszy charakter. O tym jednak w kolejnych wpisach. Od dziś w całym kraju odczuwamy lato. Zarówno pod względem temperatur powietrza, jak i groźniejszy zjawisk pogodowych.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk