Upał we wtorek zwiększy zasięg oraz będzie silniejszy niż minionej doby, gdy to odnotowano aż 30.6°C w Nowym Sączu.
Temperatura maksymalna minionej doby na stacjach synoptycznych IMGW-PIB
We wtorek Polska będzie na obrzeżach rozległej strefy wyżowej rozciągającej się od Rosji aż po wody Atlantyku oraz płytkiej zatoki obniżonego ciśnienia z głębi środkowych obszarów kontynentu europejskiego. Docierać ma do kraju gorące i na ogół sucha masa powietrza pochodzenia zwrotnikowego, charakteryzującego się na ogół bardzo niskimi zasobami wilgoci, a co za tym idzie-przewaga bardzo pogodnej i słonecznej, suchej, stabilnej aury. Lokalne, przelotne opady i punktowe burze możliwe są głównie w górach, na terenach podgórskich i punktowo wzdłuż województw zachodnich, południowo zachodnich zwłaszcza w pobliżu naszej zachodniej granicy państwowej.
Sytuacja baryczna na 3.09.2024, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według DWD
Burze i upał w kraju
Dziś prognozowane jest w dzień zachmurzenie małe i umiarkowane. Jedynie miejscami na zachodzie i południu duże. Gdzieniegdzie lokalnie w dolinach i kotlinach górskich mgły ograniczające widzialność do 500 m, szybko zanikające po wschodzie słońca. Natomiast na południu Wielkopolski przelotne opady deszczu, o poranku występujące pojedyncze burze. Aczkolwiek po południu w górach i w rejonach podgórskich miejscami utworzą się konwekcyjne, wewnątrzmasowe i przelotne opady deszczu oraz słabe burze. Ponadto te zjawiska konwekcyjne możliwe również punktowo na południowym zachodzie i zachodzie kraju. Spodziewana akumulacja opadów w czasie burz do około 5-15 mm. W najcieplejszym momencie dnia w wielu regionach upał na termometrach i będzie od 29°C do 33°C. Niższe wartości miejscami wybrzeżu i w rejonach podgórskich, od 25°C do 28°C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, na zachodzie kraju okresami porywisty, wschodni i południowo-wschodni. Szczególnie w Sudetach oraz podczas burz wiatr w porywach do 60 km/h.
Prognoza burzowa na wtorek (IMGW-PIB) dla Polski
Dziś więc burze będą możliwe w górach oraz na ich przedpolu, gdzie znaczny wpływ na to może mieć orografia terenu. Szacujemy, że wysokość opadów nie powinna przekroczyć 10-20 mm, natomiast porywy wiatru nie będą większe niż 50-65 km/h. Niewielki gradient baryczny przełoży się niskie wartości pionowego ścinania wiatru. Dodatkowo wiązać ma się to z niewielkim przepływem mas powietrza i słabą organizacją burz. Pod wieczór i w nocy burze zanikną.
Prognozowana maksymalna temperatura powietrza do 3 września 2024, 18 UTC według modelu GFS dla Polski
Źródło: Fanipogody.pl, dwd.de, IMGW-PIB, CMM IMGW