Upał do 36 stopni wraca do Polski, wystąpią również gwałtowne burze w naszej części Europy

Upał do 36 stopni powraca chwilowo do Polski. Natomiast w nocy z z poniedziałku na wtorek nad zachodnią część kraju wkroczą burze. Natomiast jutro najgwałtowniejsze zjawiska o charakterze konwekcyjnym wystąpią w południowej i częściowo wschodniej części kraju.

Upał pojawi się w Polsce ponownie w poniedziałek

W poniedziałek warunków, w ciągu dnia do rozwoju burz nie będzie. Znajdować mamy się jeszcze w zasięgu słabnącego układu wysokiego ciśnienia. Centrum antycyklonu przemieści się znad południowo-zachodniej nad wschodnią część kraju. Polarna morska masa powietrza ma być ciągu dnia wypierana na zachodzie Polski przez powietrze zwrotnikowe. Masa powietrza będzie jednak na tyle stabilna, że hamować będzie rozwój konwekcji. Wieczorem do dzielnic zachodnich zacznie wkraczać front chłodny, który może być poprzedzony linią zbieżności wiatru, w której nagromadzi się więcej wilgoci. Pod wpływem siły wyporu dojdzie do rozwoju burz o słabej i umiarkowanej intensywności. Wcześniej upał na zachodzie kraju przed nacierającym frontem chłodnym.

Prognoza sytuacji barycznej na 25.07.2022, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według DWD i upał w Polsce za sprawą krótkiego napływu zwrotnikowej z południowego-zachodu

Upał do 36 stopni wraca do Polski, wystąpią również gwałtowne burze w naszej części Europy

Poniedziałek przyniesie stabilne warunki pogodowe za sprawą dominacji słabnącego wyżu. Liczne warstwy inwersyjne, ruchy osiadające w wyżu, nie będą korzystne w ciągu dnia do inicjacji głębokiej, wilgotnej konwekcji. Zachmurzenie ma być na ogół małe i umiarkowane. Wzrost zachmurzenia zacznie postępować dopiero w godzinach popołudniowych i wieczornych, kiedy to zacznie wkraczać zatoka niskiego ciśnienia do zachodniej połowy kraju. Dopiero w godzinach wieczornych na tym obszarze prawdopodobne są burze. Miejscami chmurom Cb towarzyszyć mogą opady gradu.

Prognozowana maksymalna temperatura na 25.07.2022, 16Z według modelu ICON, najchłodniej na północnym-wschodzie w obszarach podgórskich. Upał po krótkiej przerwie wróci do zachodniej połowie kraju, gdzie temperatura może sięgnąć do 35-36 stopni

upał na zachodzie, gorąco na pozostałym obszarze Polski

Upał w Polsce wypierany na wschód, burze wieczorem i w nocy na zachodzie

Natomiast podczas nadchodzącej nocy nad zachodnią Polskę zacznie wkraczać strefa chłodnego frontu atmosferycznego z poprzedzającą go linią konwergencji wiatru dolnego W obrębie frontu i linii zbieżności mogą pojawiać się burze, których największa aktywność przypadać będzie na pierwszą połowę nocy. Wtedy burzom lokalnie mogą towarzyszyć opady deszczu do około 15 mm oraz porywy wiatru do około 70 km/h, w drugiej połowie nocy natężenie burz powinno stopniowo słabnąć – informuje IMGW-PIB.

Prognoza burzowa na noc z poniedziałku na wtorek (IMGW-PIB)

burze w Polsce na zachodzie

Groźniejsze burze we wtorek, nadzwyczaj wysoka temperatura już tylko na wschodzie

Zdecydowanie groźniej wyglądają prognozy na wtorek. Upał wystąpi tylko miejscami na wschodzie, południowym-wschodzie. Z zachodu na wschód wędrować ma płytka zatoka niżowa. Położony ma być w niej front chłodny, który poprzedzony będzie linią zbieżności wiatru dolnego. Dodatkowo w godzinach po południowych od zachodu wkroczy drugorzędny front chłodny.

Jednak burze rozwijać będą się na przedpolu pierwszego frontu oraz na jego linii, gdzie mogą wystąpić wymuszenia pionowych ruchów konwekcyjnych. Polska południowo-wschodnia znajdzie się w zasięgu tzw. obszaru prawego wejścia osi jet stream. Co jest uznawane za marker wielkoskalowego wsparcia dla ruchów wznoszących – informuje IMGW-PIB. Na tym obszarze zjawiska burzowe okazać mogą się najsilniejsze. Zawartość wody opadowej w umownym, pionowym słupie powietrza sięgnie 35-42 mm. Energia dostępna drogą konwekcyjną przyjmie na ogół umiarkowane wartości w okolicach 1000 J/kg, a maksymalnie na południowym-wschodzie do 1500 – 2000 J/kg. Podstawowym zagrożeniem okażą się ulewne opady deszczu, które mogą skutkować akumulacją opadów do 20-40 mm. Wspomaganie konwekcji zapewnić może zafalowanie w polu geopotencjału. Pionowe ścinanie wiatru nie przyjmie wysokich wartości, dlatego też nie przewiduje długotrwałej i dobrze zorganizowanej konwekcji, ale izolowanych superkomórek burzowych na południowym-wschodzie nie można wykluczyć.

Prognozowana maksymalna temperatura na 26.07.2022, 14Z według modelu ICON – RUC dla Polski z widocznym upałem na wschodzie

intensywne burze w kraju

Burze okażą się mało i umiarkowanie aktywne elektrycznie. Głównym zagrożeniem okażą się opady pochodzenia burzowego, które prowadzić mogą do podtopień. Zdarzyć mogą się opady gradu do 1 – 2,5 cm. Podczas burz wzrośnie prędkość wiatru do 60-70 km/h. Co więcej na Pomorzu oczekiwane są opady przelotne – zarówno w chłodnej masie jak i w związku z przechodzeniem frontu wtórnego. Ze względu na inwersję w środkowej troposferze nie przewiduje się dużych szans, by w tym obszarze mogły powstać burze. Atmosfera zacznie się stabilizować nad Polską po zachodzie słońca.

Prognoza burzowa na 26.07.2022 dla Polski według IMGW-PIB

dynamiczna pogoda