Upał znów pojawi się dziś w kraju. Pogodę w Polsce będą kształtowały układy wyżowe, w tym głównie wyż znad Rosji. Za sprawą powietrza zwrotnikowego pogoda w kraju będzie pod znakiem słonecznej aury. Przelotne opady i lokalne burze mogą wystąpić głównie w górach i na obszarach podgórskich, gdzie ważną rolę odegrać może orografia terenu. Miejscami zagrzmi na wschodzie. Wiatr okaże się słaby i umiarkowany z przewagą kierunków wschodnich.
Sytuacja baryczna na 4.09.2024, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według DWD
Upał jest silny jak na wrzesień
Ubiegłej doby zapowiadaliśmy upał na przeważającym obszarze Polski. Prognozy sprawdziły się więc bardzo dobrze, natomiast najcieplej było we Wrocławiu, gdzie zmierzono aż 33.5°C w klatce meteorologicznej PSHM. Dodatkowo minionej nocy na północnym zachodzie i zachodzie kraju wystąpiła noc tropikalna.
Temperatura maksymalna, 3 września 2024, 08:00-20:00 czasu lokalnego na stacjach synoptycznych IMGW-PIB
Upał w kraju i lokalne burze
Dodatkowo występowały burze. Szczególnie liczne w pasie Karpat, miejscami wyładowania atmosferycznej minionej doby rano pojawiły się w Wielkopolsce. Na ogół były to wczoraj burze słabe i krótkotrwałe związane z orografią terenu. Większa aktywność burzowa koncentrowała się nad Czechami i Niemcami. Upał okazał się zjawiskiem występującym na przeważającym obszarze Polski.
Wyładowania atmosferyczne zanotowane w ciągu minionych 31 godzin nad Polską i krajami przyległymi
W środę prognozowane jest na ogół zachmurzenie małe. Jednak na wschodzie i południu kraju także umiarkowane, gdzieniegdzie wzrastające dużego. Aczkolwiek po południu, lokalnie na wschodzie kraju, w górach oraz w rejonach podgórskich przelotne opady deszczu i możliwe burze. Prawdopodobna wysokość opadów w czasie burz od 10 mm do 15 mm, gdzieniegdzie w górach za sprawą wspomagania orograficznego do około 30 mm. W najcieplejszym momencie dnia termometry pokażą od 29°C do 33°C; niższe wartości gdzieniegdzie na wybrzeżu i w rejonach podgórskich Karpat, od 25°C do 28°C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, lokalnie porywisty, wschodni i południowo-wschodni. Jednak podczas burz wiatr w porywach do 50-65 km/h.
Prognozowana temperatura powietrza na 4 września 2024, 18 UTC według GFS
Polecamy: Gwałtowne zakończenie upału. Z 33 na 16 stopni w kilka godzin. Czy załamanie pogody będzie silne?
Spodziewamy się, że burze powinny utworzyć się we wczesnych godzinach popołudniowych, natomiast ostatnie zanikną w godzinach wieczornych.
W środę burze występować mogą szczególnie w Karpatach Zachodnich, miejscami pojawią się również w rejonie Kotliny Kłodzkiej. Ponadto burze miejscami o niskim natężeniu pojawią się na wschodzie, północnym wschodzie. Ważnym czynnikiem po dziennym nagrzaniu powietrza w rejach górskich okaże się wymuszenie orograficzne, jak i też obecność górnej zatoki niżu znad Ukrainy. Słaby przepływ mas powietrza w pionowym profilu troposfery przełoży się na niskie wartości pionowego ścinania wiatru. Chwiejność termodynamiczna okaże się niewielka, dlatego burze nie powinny cechować się dużą aktywnością elektryczną. Szacujemy, że wysokość opadów wyniesie do 5-20 mm, a miejscami w górach do 30 mm. Z najsilniej rozbudowanych chmur Cb spadnie grad, ponadto możliwe porywy wiatru do 50-65 km/h.
Źródło: Fanipogody, IMGW-PIB, Blitzortung.org, dwd.de